W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Historyczna umowa podpisana przez PGNiG

02.09.2021

Gazowy czempion podpisał w czwartek umowę z Venture Global LNG. Spółka ogłosiła również wyniki za pierwsze półrocze 2021 roku. Grupa wypracowała prawie 25 miliardów złotych przychodu. W wydarzeniu wziął udział wicepremier Jacek Sasin.

Trzech mężczyzn pozuje do wspólnego zdjęcia. Na środku wicepremier Jacek Sasin. Po lewej stronie prezes PGNiG Paweł Majewski, po prawej prezes Mike Sabel, Chief Executive Officer Venture Global LNG

PGNiG zwiększa dostawy skroplonego gazu ziemnego. – Podpisane dziś umowy to kolejny ważny krok na drodze do pełnego bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Gaz amerykański, który dostarczany będzie przez partnera pewnego i przewidywalnego, razem z paliwem, które do Polski przypłynie  gazociągiem Baltic Pipe z Norwegii, pozwoli nam uniezależnić się od dostaw z kierunku wschodniego. Różnicowanie źródeł importu gazu i możliwość ich wyboru, a także swoboda w obrocie zakupionym paliwem, zwiększa energetyczną niezależność Polski – podkreślił Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało aneksy do umów z amerykańskimi spółkami Venture Global Calcasieu Pass i Venture Global Plaquemines dotyczące zakupu dodatkowych 2 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie przez 20 lat. W efekcie, łączny wolumen LNG, które PGNiG będzie odbierać wzrośnie do 5,5 mln ton rocznie, co odpowiada ok. 7,4 mld m sześc. po regazyfikacji.

Import LNG pozwala PGNiG na dywersyfikację źródeł i kierunków pochodzenia gazu ziemnego, dzięki czemu możemy zapewnić polskim odbiorcom bezpieczeństwo energetyczne – stałe i nieprzerwane dostawy gazu. To szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że gaz ziemny będzie stanowił paliwo pomostowe w procesie transformacji energetycznej polskiej gospodarki. Jednocześnie dostęp do amerykańskiego LNG daje nam możliwość rozwoju handlu tym paliwem na rynku globalnym – w tym celu wynajmować będziemy gazowce do transportu skroplonego gazu. Pod tym względem cenimy współpracę z Venture Global LNG, która oznacza dla nas możliwość realizacji naszych strategicznych celów – powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG.

Realizacja pierwszych dostaw od Venture Global LNG jest planowana na początek 2023 roku.

W czwartek spółka Skarbu Państwa przedstawiła także wyniki - po sześciu miesiącach tego roku Grupa PGNiG wypracowała prawie 25 miliardów złotych przychodu. Wynik EBITDA wyniósł prawie 5,2 mld zł, a zysk netto przekroczył 2,4 mld zł. Wolumen sprzedaży gazu ziemnego wzrósł rok do roku o 8 proc. do 18,2 mld m sześciennych.

 

Wideo

{"register":{"columns":[]}}