Jacek Sasin: aby Polska mogła się rozwijać musi być bezpieczna
29.05.2023
- śp. Prezydent Lech Kaczyński rozumiał kwestie bezpieczeństwa Polski. To nie tylko bezpieczeństwo militarne z silną armią gotową odeprzeć każdą inwazję, ale to także bezpieczeństwo energetyczne – mówi wicepremier Jacek Sasin podczas spotkania z mieszkańcami Piotrkowa Trybunalskiego.
Wicepremier Jacek Sasin spotkał się w Piotrkowie Trybunalskim z mieszkańcami.
- Jesteśmy w trudnej sytuacji w Europie, gdzie przyjęto kurs na szybką transformację energetyczną, która ma doprowadzić do bezemisyjnej produkcji energii. Przyjmujemy to wyzwanie, natomiast mówimy bardzo wyraźnie – transformacja energetyczna musi brać pod uwagę naszą polską specyfikę, ale przede wszystkim musi być do udźwignięcia przez polskie społeczeństwo – mówi Jacek Sasin.
Wicepremier podkreśla, że przeprowadzenie transformacji nie może zagrażać polskiemu bezpieczeństwu energetycznemu. Musi to być to proces płynny i ewolucyjny, a nie rewolucyjny.
- Chcemy zaproponować Polakom Pakt Energetyczny oparty się o 3 zasadnicze filary – mówi szef MAP.
Pierwszym z filarów jest odpowiedzialna transformacja energetyczna. Zakłada on budowę nowych źródeł energii i OZE. Rząd zamierza w ciągu najbliższych latach podejmować wiele nowych inwestycji na lądzie ale jego głównym celem jest rozwój morskiej energetyki jądrowej, która będzie istotnym elementem polskiego systemu energetycznego.
- Będziemy intensywnie rozwijać naszą energetykę jądrową. Mamy konkretne plany – dodaje.
Już dziś w realizacji są 2 elektrownie jądrowe – pierwsza zlokalizowana jest na Pomorzu i tworzona w ramach programu rządowego, w partnerstwie z amerykańską firmą Westinghouse. Drugi projekt biznesowy realizowany przez 3 firmy - polskie firmy PGE i ZE PAK we współpracy z koreańską firmą KHNP powstanie w Wielkopolskie, w Pątnowie.
- Niebawem planujemy ogłosić miejsce budowy 3 elektrowni jądrowej będącej drugą elektrownią realizowaną w ramach programu rządowego. Rozważamy wiele możliwości lokalizacyjnych ale mogę już dziś powiedzieć, że tą lokalizacją która wydaje się być najlepszą jest Bełchatów. Ta część woj. łódzkiego jest ważnym ogniwem polskiego bezpieczeństwa energetycznego – mówi Jacek Sasin.
Drugim elementem wspomnianego Paktu Energetycznego jest obrona polskiego węgla do czasu realizacji wielkich inwestycji w nowe źródła energii. Sfinalizowano kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycje takie jak rozbudowa gazoportu w Świnoujściu, budowa gazoportu w Gdańsku, gazociągu Baltic Pipe, a także interkonektory między Polską a Litwą.
- Realizujemy przełomowy projekt jakim jest koncern multinergetyczny – mówi szef MAP.
Ostatnim elementem Paktu Energetycznego jest ochrona Polaków przed skutkami kryzysu. Rząd RP zainwestował duże środki w utrzymanie stabilnych cen energii elektrycznej i gazu dla polskich rodzin i instytucji społecznie ważnych.