W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jacek Sasin na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos: pandemia i wojna zmieniły postrzeganie świata

23.05.2022

- Dwa wydarzenia wstrząsnęły współczesnym światem: globalna pandemia, z jaką nie mieliśmy do czynienia od wielu pokoleń i wojna w Ukrainie. Oba te wydarzenia całkowicie zmieniły nasze pojmowanie świata i światowej gospodarki. Dotychczasowe procesy gospodarcze muszą ulec głębokiemu przemyśleniu i zmianie – mówi wicepremier Jacek Sasin podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Wicepremier Jacek Sasin stoi za mównicą. W tle ścianka.

Uniezależnienie surowcowe od Rosji, transformacja energetyczna, pomoc Ukrainie oraz możliwości inwestycyjne w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, a także utrzymanie łańcuchów dostaw to główne zagadnienia paneli w Domu Polskim w Davos.

Wicepremier Jacek Sasin otworzył dwa panele dyskusyjne, pt: „Znaczenie Europy Środkowo-Wschodniej w globalnych łańcuchach wartości oraz na mapie ośrodków kompetencyjnych” oraz „Dywersyfikacja Energii Europejskiej: Jak alternatywne źródła, szlaki oraz czyste technologie mogą zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne”.

- Poza infrastrukturą, mamy do zaoferowania coś znacznie cenniejszego – wspaniałych ludzi. Obecni są tu menadżerowie zarządzający polską gospodarką. Ci ludzie, to przede wszystkim pracownicy, którzy mogą bezpośrednio uczestniczyć w produkcji – przekonuje Jacek Sasin.

Ostatnie sytuacje kryzysowe wymusiły zmianę optyki europejskich polityków wobec naszego regionu i pokazały, że Polska może odegrać istotną rolę w europejskim łańcuchu dostaw. Polska może też wykorzystać swoją infrastruktury np. gazową i naftową do dostarczania surowców energetycznych do innych państw regionu. Dzięki swojemu położeniu geograficznemu, Polska może również stać się hubem produktywno-logistyczno-tranzytowym.

- Rola regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, która jest najsilniejszym krajem w regionie, musi być postrzegana w innym wymiarze. Możemy stać się miejscem światowych inwestycji, do którego będzie także przenoszona produkcja - mówi Jacek Sasin.

Zdaniem wicepremiera Polska jest przygotowana na przyszłe wyzwania, realizując duże inwestycje gospodarcze takie jak gazociąg Balitc Pipe, rozbudowa gazoportu w Świnoujściu, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego i sieci autostrad czy inwestycje na kolei.  Atutem Polski jest położenie geograficzne oraz wykształcona, wysoko oceniana kadra. Dodatkowo polski rynek pracy uzupełniają – i to od lat – pracownicy z Ukrainy.

Jacek Sasin ocenia, że najważniejszym obecnie wyzwaniem dla Europy jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego poprzez dywersyfikację. Chodzi o rozwój alternatywnych źródeł energii czy zmianę kierunków dostaw oraz inwestycje w czyste technologie.  

- Realizujemy inwestycje w odnawialne źródła energii. Mamy też plany mocnego wejścia w energetykę jądrową – podkreśla.  

Dom Polski w Davos gdzie odbywają się dyskusje i panele ekspertów, przedsiębiorców i polityków to miejsce, którego celem jest promocja polskiej gospodarki oraz ułatwianie współpracy, rozmów i spotkań przedstawicieli polskiego biznesu z międzynarodowymi partnerami. Dom Polski jest otwarty dla wszystkich uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. 

Wideo

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}