W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kadencja a mandat

01.09.2020

Proj. art.: 202 § 2 zdanie drugie, art. 218 § 2 zdanie drugie KSH.

BRN1

W ostatnich czasach, jednym z problemów praktycznych funkcjonowania spółek była kwestia wygaśnięcie mandatu członka organu spółki kapitałowej. Określenie krańcowej daty wykonywania funkcji członka organu spółki powodowało i dalej powoduje rozliczne trudności. Jednocześnie zagadnienie to stanowiło  przedmiot licznych wypowiedzi przedstawicieli doktryny jak i orzecznictwa -  w literaturze przedmiotu można w związku z tym rozróżnić dwa dominujące stanowiska. Zgodnie z pierwszym z nich, kadencję należy określać według pełnych lat obrotowych. Z kolei zgodnie z drugim stanowiskiem, okres kadencji jest liczony w latach od dnia powołania, przy czym ostatni rok urzędowania członka zarządu musi być pełnym rokiem obrotowym. Wątpliwości na tym tle dostrzeżono również w orzecznictwie, gdzie w jednym z wyroków Sąd Najwyższy doszedł do konstatacji, zgodnie z którą ostatni pełny rok obrotowy w rozumieniu przepisu art. 369 § 4 w zw. z art. 386 § 2 KSH jest to ostatni rok obrotowy, który rozpoczął się w czasie trwania kadencji członka rady nadzorczej spółki akcyjnej.

Dążąc do tego, by data krańcowa wygaśnięcia mandatu nie budziła już więcej wątpliwości interpretacyjnych, Zespół ds. reformy prawa handlowego pod przewodnictwem dr hab. Piotra Piniora, będący częścią Komisji ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego MAP, za konieczne przyjął normatywne rozstrzygnięcie tej kwestii. Jednocześnie za zasadne uznano, że uregulowanie kwestii obliczania kadencji w przepisach o prostej spółce akcyjnej powoduje, że analogicznie systemowa zmiana powinna objąć także spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkę akcyjną. Zespołowi udało się wypracować rozwiązanie, które w jasny sposób rozstrzyga kwestę wygaśnięcia mandatu. 

Chcąc dokładnie zobrazować powyższe założenie, posłużyć się można przykładem – mandat członka kadencji powołanego dnia 1 czerwca 2021 r. na dwuletnią kadencję, w spółce, której rok obrotowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, wygaśnie z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za rok obrotowy 2023.

{"register":{"columns":[]}}