W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KGHM wybuduje pierwsze w Polsce małe reaktory nuklearne

23.09.2021

Polski gigant miedziowy KGHM oraz firma NuScale Power – amerykański lider wśród producentów reaktorów w technologii SMR i PBE Molecule podpisali porozumienie dotyczące. rozwoju energetyki jądrowej.

Zdjęcia z porozumienia

- To historyczny moment. Narodowy champion KGHM jako pierwszy inwestuje w rozwój energetyki jądrowej. Dzięki współpracy z NuScale Power, w Polsce powstanie instalacja nuklearna, największa tego typu na świecie – napisał wicepremier Jacek Sasin na Twitterze.


KGHM, w ramach przygotowań do realizacji inwestycji polegającej na budowie nuklearnych źródeł energii, podpisał porozumienie z producentem reaktorów w technologii SMR. Zgodnie z zawartym zobowiązaniem NuScale wesprze KGHM we wdrożeniu technologii małych reaktorów atomowych. Pozyskana w ten sposób czysta energia ma zasilać zakłady produkcyjne miedziowej spółki. W ramach współpracy planowane jest opracowanie i wybudowanie 4 małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR, z opcją aż do 12 (o mocy zainstalowanej około 1GW). To potencjalnie największa tego typu instalacja na świecie.

- Jesteśmy na progu energetycznej transformacji Polski. To historyczna chwila. Transformacja elektroenergetyki, jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą i impulsem dla polskiej gospodarki – powiedział wiceminister Karol Rabenda podczas wydarzenia.

Zmiany klimatyczne wymagają od nas zdecydowanych działań. Już dziś odczuwamy wynikające z tego koszty. Budowa małych reaktorów nuklearnych do 2030 roku to konkretna deklaracja i element naszej transformacji energetycznej. Jesteśmy krajowymi pionierami, bo przewidujemy, że pierwsza z naszych elektrowni nuklearnych zacznie pracować już w 2029 roku – powiedział Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Zgodnie z podpisanym zobowiązaniem KGHM Polska Miedź będzie nie tylko odbiorcą gotowego rozwiązania, ale weźmie również udział w rozwoju tej technologii.

Realizowana przez KGHM strategia zakłada, że do 2030 roku połowę zapotrzebowania na energię spółka pokryje z własnych źródeł, w tym z OZE. Spółka prowadzi projekty budowy elektrowni fotowoltaicznych na terenie swoich oddziałów, jest też jednym z sygnatariuszy porozumienie na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Teraz do tego miksu energetycznego dołączy energia z małych reaktorów nuklearnych.

{"register":{"columns":[]}}