W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kierownictwo MAP promuje politykę równościową

24.01.2025

Podjęte w ostatnich miesiącach przez kierownictwo MAP działania na rzecz równości płacowej oraz promowanie polityki równościowej przyczyniły się do wzrostu udziału kobiet w strukturze kierowniczej MAP w 2024 r. z 37 do 46 procent. Jednocześnie luka płacowa w resorcie zmniejszyła się do 3 punktów procentowych.

Grupa osób wzajemnie układająca puzzle.

Na początku 2025 r. po raz pierwszy w Ministerstwie Aktywów Państwowych przeanalizowano zatrudnienie w kontekście równości płci i opracowano „Raport z analizy zatrudnienia zasobami ludzkimi w okresie od grudnia 2023 r. do grudnia 2024 r.”. Raport skupia się na kluczowych kwestiach, które pozwoliły kompleksowo ocenić funkcjonowanie instytucji pod kątem zatrudnienia kobiet i mężczyzn, a były to: struktura zatrudnienia, struktura wynagrodzeń oraz czynniki wpływające na równość w instytucji, np. elastyczność pracy - w tym możliwość pracy zdalnej -  która odgrywa znaczącą rolę w promowaniu równości płci w instytucjach, umożliwiając pracownikom godzenie obowiązków zawodowych z rodzinnymi.

W 2023 r. w Ministerstwie Aktywów Państwowych na stanowiskach kierowniczych zatrudnionych było 16 kobiet i 27 mężczyzn. Kobiety stanowiły wówczas około 37 proc. kadry kierowniczej, a luka płacowa pomiędzy kobietami a mężczyznami wynosiła 5,25 pkt proc. Obecnie liczba kobiet zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych wzrosła do 20 i wynosi blisko 46 proc. Luka płacowa zaś zmniejszyła się do 3 pkt. proc.

- Instytucje, a zwłaszcza instytucje administracji publicznej, powinny wykorzystywać kompetencje obu płci i świadomie korzystać z różnorodności, dając możliwość tworzenia bardziej efektywnej kultury działania. Stawianie na różnorodność w miejscu pracy sprzyja przyciąganiu talentów. Ministerstwo Aktywów Państwowych, jako odpowiedzialny pracodawca podejmuje działania, aby proces wyrównywania płac był jasny i przejrzysty, odbywał się z udziałem i ze zrozumieniem wszystkich osób zatrudnionych. Zdajemy sobie sprawę, że pełna równość wymaga dalszych działań i kontynuacji dotychczasowych inicjatyw. Wierzymy, że systematyczne wdrażanie odpowiednich regulacji i polityk oraz dbałość o równość płci przełoży się na zwiększenie zaangażowania i wyższą produktywność. Jest także krokiem w kierunku bardziej inkluzywnego i sprawiedliwego miejsca pracy mówi Ewa Weber, Dyrektor Generalna Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Według danych Eurostatu z 2022 r.* w Unii Europejskiej luka płacowa wynosi 12,7 proc. W Polsce, według różnych źródeł, luka osiąga pułap od 4,5 do niemal 20 pkt proc. Różnice w szacunkach wynikają z przyjętej metodologii i zależą w szczególności od tego, czy badana jest tzw. surowa luka płacowa, stanowiąca różnicę pomiędzy przeciętnym wynagrodzeniem pracowników obu płci, czy luka skorygowana, która jest miarą różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn o podobnych cechach (np. wiek, poziom wykształcenia, staż pracy) czy zatrudnionych na podobnych stanowiskach.

Zasypywanie luki płacowej jest praktycznym krokiem w tworzeniu bardziej atrakcyjnych i sprawiedliwych miejsc pracy w sektorze publicznym, które mogą z powodzeniem konkurować na rynku zatrudnienia. Zmiany jednak wymagają czasu i determinacji. Przed nami wprowadzenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej (UE) w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę. Ma temu pomóc mechanizm przejrzystości i informowania o zarobkach na analogicznych stanowiskach.

- Respektowanie obowiązującego prawa w zakresie równego traktowania kobiet i mężczyzn w miejscu pracy, także w instytucjach administracji publicznej, to istotna zmiana w podejściu do zarządzania zasobami ludzkimi. Uważam, że obecność kobiet w organach nadzorczych spółek usprawnia ład korporacyjny, a szersze spektrum różnych punktów widzenia ma korzystny wpływ na wyniki pracy zespołowej i jakość procesów decyzyjnych. Różnorodność w miejscu pracy zapewnia także proaktywny model biznesowy, bardziej wyważone decyzje oraz wyższe standardy zawodowe w organach spółek, które lepiej odzwierciedlają realia społeczne i potrzeby konsumentów. Dlatego też zmiany wprowadzamy również w naszej organizacji. Zapewnienie równości szans pomiędzy kobietami a mężczyznami stanowi bowiem fundament sprawiedliwości społecznej i organizacyjnej – podkreśla Jakub Jaworowski Minister Aktywów Państwowych.

 

Ministerstwo Aktywów Państwowych aktywnie wspiera rozwój zawodowy kobiet. W 2024 r. przy MAP działał zespół „Wsparcia rozwoju zawodowego kobiet”, który powstał z inicjatywy Ministra Jakuba Jaworowskiego. Wypracował on rekomendacje, które będą wdrażane przez spółki znajdujące się pod nadzorem MAP. Dokument dotyczy zarówno implementacji unijnej dyrektywy Women on Boards, jak i długofalowego wsparcia rozwoju zawodowego kobiet na różnych szczeblach kariery.

 

*Gender pay gap statistics, za: https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained

{"register":{"columns":[]}}