Kolejny kamień milowy spełniony – miliardy na farmy wiatrowe
13.08.2024
Bank Gospodarstwa Krajowego uruchamia nabór wniosków na pożyczki na morską energetykę wiatrową. To następstwo spełnienia jednego z kamieni milowych KPO - podpisania umowy o współpracy pomiędzy BGK a Ministerstwem Aktywów Państwowych. Dzięki temu bank może teraz udzielać pożyczek na projekty, które polegają na budowie farm wiatrowych na Bałtyku. Wsparcie będzie realizowane ze środków KPO w formie Funduszu na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej, którego wysokość to prawie 5 mld EUR.
- Dzięki dialogowi z branżą offshore, MAP zna potrzeby przedsiębiorców i na nie odpowiada. Co ważne, wyprzedzamy przyjęty harmonogram aż o dwa miesiące. Dziś zrobiliśmy kolejny krok w kierunku transformacji energetycznej Polski. Morska energetyka wiatrowa będzie bowiem istotnym elementem miksu energetycznego naszego kraju. Na jej rozwój mamy miliardy złotych. Będziemy robić co w naszej mocy, żeby wspólnie z biznesem wykorzystać szansę na skok rozwojowy polskiej gospodarki, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo energetyczne milionom naszych obywateli – podkreślił wiceminister Jacek Bartmiński.
BGK będzie udzielać pożyczek na budowę farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim ze środków Funduszu na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej. Pożyczki będą udzielane na warunkach rynkowych. Dzięki temu wsparcie udzielane inwestorom nie będzie pomocą publiczną i tym samym nie będzie wymagać dodatkowej notyfikacji w Komisji Europejskiej. Wspierane będą projekty o minimalnej wielkość 300 MW zainstalowanej mocy.
Umowy pożyczkowe na finansowanie morskich farm wiatrowych mogą być zawierane do 31 sierpnia 2026 roku, przy maksymalnym okresie spłaty aż do 2053 r.
- Finansowanie projektów z KPO to nasza szansa na kolejny krok w kierunku transformacji energetycznej Polski. Ponad 21 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy zostało przeznaczone na budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku. To bardzo ważne dla wzmacniania niezależności i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Budowa farm morskich odegra także kluczową rolę w rozwoju polskiej gospodarki, krajowe firmy związane bezpośrednio lub pośrednio z sektorem zyskają nowe możliwości rozwoju. Jesteśmy zadowoleni, że jako polski bank rozwoju możemy uczestniczyć w tych działaniach oraz dzięki naszemu know-how i doświadczeniu wdrażać kolejne instrumenty realizowane ze środków europejskich – mówi prof. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes BGK.
Morska energia wiatrowa odegra kluczową rolę w dekarbonizacji światowej gospodarki. Komisja Europejska przyjęła ten kierunek jako jeden z filarów swojej strategii energetycznej i jeden ze strategicznych celów Europejskiego Zielonego Ładu. Uruchomiony nabór na pożyczki to możliwość realizacji inwestycji, które przyczyniają się do osiągnięcia tych celów. Co więcej, według badań BGK budowa farm wiatrowych pozytywnie wpłynie na rozwój rynku pracy – według szacunków liczba nowych miejsc pracy może wynieść nawet 100 tysięcy.