W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krajowa Grupa Spożywcza gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego Polski

29.03.2022

- Dziś w obliczu zmian, które pociąga za sobą wojna na Ukrainie widać jak ważna jest możliwość zapewnienia przez państwo bezpieczeństwa w wielu obszarach gospodarczych. Dlatego tak konsekwentnie konsolidujemy tę państwową część gospodarki - mówi wicepremier Jacek Sasin.

Przy mównicach stoją wicepremier Jacek Sasin i wicepremier Henryk Kowalczyk. W tle ścianka z logotypami MAP.

W Ministerstwie Aktywów Państwowych odbyła się konferencja poświęcona finalizacji budowy Krajowej Grupy Spożywczej, w której udział wzięli wicepremierzy Jacek Sasin, minister aktywów państwowych oraz Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Wojna w Ukrainie radykalnie zmieniła sytuację na rynkach rolno-spożywczych, wpływając na ceny  podstawowych produktów, łańcuchów dostaw czy dostępność zbóż. Doprowadziło to do wzrostu kosztów produkcji i transportu. Te wydarzenia wyraźnie pokazują jak ważna jest niezależność w sektorze paliwowo-energetycznym czy rolnym. Budowa silnych koncernów jest najważniejszym kierunkiem, który będzie realizowany w ramach konsolidacji spółek.   

- Dziś mówimy o konsolidacji sektora spożywczego, niezwykle ważnego dla bezpieczeństwa gospodarczego Polski. Chcemy, aby polska gospodarka była silna i aby mogła mierzyć się z wyzwaniami, które niesie za sobą ten trudny czas – mówi minister aktywów państwowych.

Stworzenie Krajowej Grupy Spożywczej pozwoli zapewnić dostawy rezerw strategicznych żywności oraz przyczyni się do stabilizacji sytuacji na rynku produktów rolnych.

Ministerstwo Aktywów Państwowych w ciągu najbliższych 7 dni przedstawi Radzie Ministrów wniosek o wyrażenie zgody na przeniesienie udziałów spółek podlegających konsolidacji do Krajowej Spółki Cukrowej i tym samym formalne powołanie Krajowej Grupy Spożywczej. W skład grupy ma wchodzić 15 wiodących spółek, podzielonych na 6 segmentów: produkcja nasienna, produkcja cukru, produkcja skrobi, sektor zbożowo-młynarski, sektor rolny i przetwórstwo spożywcze. Przychód Krajowej Grupy Spożywczej szacowny jest na poziomie 3,5 mld zł rocznie. Dzięki działaniom podjętym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi powstanie silna spółka w segmencie rolno-spożywczym, z dominującym kapitałem Skarbu Państwa.

- Pozwala nam to sfinalizować proces powołania Krajowej Grupy Spożywczej, czyli skonsolidowania państwowego sektora rolno-spożywczego w jednym podmiocie. W pracach nad nim przechodzimy do ostatniego etapu, czyli finalizacji projektu – mówi Jacek Sasin. 

Wicepremier podkreśla, że choć część ekspertów przestrzega, że konflikt w Ukrainie może spowodować wzrost ubóstwa żywnościowego, Polsce nie grozi taki kataklizm. 

- Jesteśmy w pełni bezpieczni. Polska jest całkowicie samowystarczalna jeśli chodzi o produkcję żywności. Bezpieczeństwo żywnościowe kraju nie jest zagrożone. Musimy jednak podejmować kolejne działania, które to bezpieczeństwo wzmocnią. Dlatego finalizacja procesu budowy Krajowej Grupy Spożywczej jest jednym z priorytetów Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – podkreśla.

Głównym celem Krajowej Grupy Spożywczej jest budowa kompleksowego łańcucha dostaw w ramach strategii „od pola do stołu” oraz zapewnienie kompleksowej obsługi rolnika-plantatora. Powiązania między spółkami w Krajowej Grupie Spożywczej pozwolą zapewnić kontrolę nad każdym etapem produkcji w segmentach cukru, skrobi, zbożowo-młynarskich i przetwórstwa spożywczego. Dzięki podjętym działaniom spółki będą mogły zrezygnować z usług pośredników, a uzyskane zyski trafią do Krajowej Grupy Spożywczej.

- Silny podmiot będzie dawać nowe szanse rozwojowe dla sektora rolno-spożywczego, jakże ważnego dla polskiej gospodarki i dla polskich rolników – podsumowuje minister aktywów państwowych.

Krajowa Grupa Spożywcza będzie w stanie zapewnić dostawy rezerw strategicznych żywności oraz pośrednio przyczynić się do ustabilizowania sytuacji na rynku produktów rolnych. Jednocześnie będzie zdolna konkurować na rynkach polskim i zagranicznym.

Polska zajmuje 7. miejsce wśród największych eksporterów artykułów rolno-spożywczych w całej Unii Europejskiej. Równocześnie jest także na 3. miejscu spośród państw UE, które mają najwyższy, dodatni bilans handlowy. Wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych w 2021 r. wyniosła ok. 170,8 mld zł.

Poniżej nagranie z konferencji prasowej:

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}