W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kwatera Południowa Żelaznego Mostu KGHM oficjalnie otwarta

03.11.2021

Siedem miesięcy przed terminem ukończono rozbudowę Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Żelazny Most. To największa inwestycja KGHM od trzech lat. W uroczystości otwarcia wziął udział wicepremier Jacek Sasin.

Wiceminister przy mównicy, w tle na telebimie wyświetla się zdjęcie inwestycji

Zlokalizowany na Dolnym Śląsku zbiornik Żelazny Most jest teraz największym i najlepiej monitorowanym obiektem w Europie oraz jednym z największych na świecie. Wraz z dobudowaną Kwaterą Południową, zajmuje obszar ponad  2000 ha. Zbiornik otoczony jest ze wszystkich stron zaporami ziemnymi o łącznej długości przekraczającej 20 km oraz wysokości od 54 do 76 m. W ciągu roku do obiektu trafia ok 30 milionów ton odpadów poflotacyjnych. To kluczowy element w procesie produkcji miedzi.

- Świętujemy zakończenie gigantycznej inwestycji wartej miliard złotych. Będzie ona służyć nie tylko firmie, ale też regionowi i środowisku. To, że dziś spółka może planować z takim rozmachem rozwój swojej działalności jest możliwe dzięki dobremu zarządzaniu i wypracowaniu dobrych wyników finansowych – powiedział szef MAP.

Nowoczesne technologie

Powierzchnia Kwatery Południowej jest znacznie mniejsza niż główny obiekt, dlatego zastosowano w niej inną technologię. Do tej pory materiał odpadowy kierowany był do wewnątrz zbiornika a materiał gruboziarnisty wykorzystywany do nadbudowy kolejnych pięter zapór. Nowy sposób polega natomiast na budowie zapór na zewnątrz. W ich obszarze wykonano uszczelnienie i wybudowano warstwy drenażowe, co zapewni odbiór wody ociekającej z odpadów i jej zawrócenie do zamkniętego systemu obiegu. Przy Kwaterze powstała stacja segregacji i zagęszczania odpadów, której zadaniem jest selekcja odpadów. Materiał gruboziarnisty zostanie wykorzystany do budowy korpusów zapór, a drobnoziarnisty, po procesie zagęszczania, zostanie zagospodarowany wewnątrz. Ta technologia pozwala na efektywne wykorzystanie powierzchni obiektu, nie wymaga dużego akwenu, lecz jedynie niewielkiego zbiornika do ujmowania wody odciekającej z odpadów. Zagęszczenie odpadów i w efekcie ograniczenie ilości wody w akwenie znacznie zwiększa bezpieczeństwo obiektu.

Bezpieczeństwo

Zbiornik jest nieustannie monitorowany. Zakres monitoringu obiektu i środowiska w jego otoczeniu obejmuje m.in: badanie wielkości opadu atmosferycznego, badanie substancji i parametrów wskaźnikowych w wodach powierzchniowych, odciekowych i podziemnych, pomiar poziomu wód podziemnych w otworach obserwacyjnych, kontrolę osiadania powierzchni w zbiorniku, pomiar objętości wód odciekowych, monitoring sejsmiczny, powietrza atmosferycznego, gleb i roślin, stanu zdrowotnego zwierząt, hałasu. Prowadzone jest również rozpoznanie geologiczne rejonu wokół obiektu. Od prawie 30 lat zbiornik jest bezpośrednio nadzorowany przez szerokie grono ekspertów i naukowców.

Żelazny Most w pełni zabezpiecza otoczenie naturalne przed wodą gromadzącą się w zbiorniku. Przy rozbudowie obiektu o Kwaterę Południową zrealizowano najbezpieczniejszy wariant konstrukcji oraz uszczelniania zapór, zarówno pod względem hydrotechnicznym, jak i środowiskowym. 

- Mam zaszczyt nadzorować perłę w koronie polskiej gospodarki - KGHM. Firmę, która odpowiada na wyzwania współczesnego świata – powiedział wicepremier Jacek Sasin.

Wartość nowej inwestycji to ponad 1 mld zł.

Wideo

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}