MAP, NASK i NASK SA zacieśniają współpracę w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji
30.10.2024
Ministerstwo Aktywów Państwowych, NASK oraz NASK SA podpisały list intencyjny dotyczący wzmacniania cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie oraz podmiotach objętych nadzorem właścicielskim Ministra Aktywów Państwowych. Strony zadeklarowały wolę współpracy w ramach zastosowania AI, innowacyjnych technologii informatycznych oraz kooperacji badawczo-rozwojowej i wspólnego aplikowania o granty badawczo-rozwojowe.
W działania zadeklarowane w porozumieniu zaangażowali się dr Ewa Weber, Dyrektor Generalna MAP, Dariusz Jędryczek, Dyrektor Departamentu Informatyzacji i Cyberbezpieczeństwa w MAP, dr inż. Radosław Nielek, Dyrektor NASK, Jarosław Grzywiński, Prezes Zarządu NASK SA oraz Szymon Krupa, Wiceprezes Zarządu NASK SA.
- Administracja musi się rozwijać, podnosić standardy, zwłaszcza w dziedzinach, które rozwijają się błyskawicznie i mają znaczący wpływ na codzienne funkcjonowanie gospodarki i jakość życia naszych obywateli. Bardzo się cieszę, że zacieśniamy współpracę pomiędzy MAP, NASK i NASK SA oraz poszerzamy ją o kluczowe obszary. Liczę, że nasza współpraca przyniesie korzyści nie tylko zaangażowanym stronom, ale również przełoży się bezpośrednio na realizację naszych strategicznych celów w oparciu o wysokie standardy związane z zarządzaniem oraz bezpieczeństwem - powiedziała dr Ewa Weber, Dyrektor Generalna MAP, która podpisała list intencyjny w imieniu MAP.
Na szczególną uwagę zasługuje zapis listu dotyczący wypracowania rozwiązań z zakresu Cybersecurity Corporate Governance. Powinny one zostać wdrożone w podmiotach objętych nadzorem właścicielskim Ministra Aktywów Państwowych w celu zapewnienia skutecznego i efektywnego nadzoru oraz ochrony nad systemami informatycznymi.
- W obliczu coraz większych zagrożeń, cyberbezpieczeństwo staje się priorytetem dla wszystkich. Chcemy dążyć do zapewnienia najwyższych standardów w tej dziedzinie zarówno w urzędzie, jak i nadzorowanych podmiotach – podkreśla Dyrektor Ewa Weber.
Ministerstwo Aktywów Państwowych aktywnie wspiera inicjatywy, które mają na celu podnoszenie standardów bezpieczeństwa cyfrowego. Promuje inwestycje w nowoczesne technologie, które mogą znacząco zwiększyć poziom ochrony przed cyberzagrożeniami. Jest to widoczne również w strukturze organizacyjnej resortu, gdyż w urzędzie od 1 lipca 2024 r. istnieje specjalnie powołany Departament Informatyzacji i Cyberbezpieczeństwa. Jego zadania dotyczą m.in. informatyzacji ministerstwa, cyberbezpieczeństwa oraz dostarczania usług informatycznych wspierających procesy w MAP. Pracami departamentu kieruje dyrektor Dariusz Jędryczek.
W ramach budowania nowoczesnego nadzoru wzmacnianie cyberkompetencji znacząco rozszerzono. Ministerstwo Aktywów Państwowych, wspólnie z Ministerstwo Cyfryzacji, zainicjowało specjalistyczne warsztaty, w których udział wzięło łącznie 61 przedstawicieli spółek z udziałem Skarbu Państwa.
List intencyjny pomiędzy MAP, NASK i NASK SA został podpisany w III kwartale br.