Miasto Chełm upamiętni ofiary zbrodni wołyńskiej
10.07.2020
- To historyczna inicjatywa, która przywróci pamięć o ofiarach tej wielkiej zbrodni, ale też tych sprawiedliwych, którzy w tym strasznym czasie pokazali człowieczeństwo – mówił wicepremier Jacek Sasin podczas uroczystości ogłoszenia koncepcji powstania w Chełmie instytucji upamiętniających zbrodnię wołyńską.
Wicepremier Jacek Sasin oraz prezydent Chełma Jakub Banaszek podpisali porozumienie o współpracy przy tworzeniu Instytutu Prawdy i Pojednania poświęconego pamięci ofiar zbrodni wołyńskiej.
W Chełmie powstanie Instytut Prawdy i Pojednania wraz z Muzeum Ofiar Wołynia. Celem powstania obu instytucji jest zachowanie pamięci o zbrodni wołyńskiej 1943-1944 oraz jej ofiar. Instytut oraz Muzeum będą również pełnić funkcję badawczą i edukacyjną dla odwiedzających je osób.
Zdaniem Ministra Aktywów Państwowych jest to inicjatywa na miarę XXI wieku, która z Chełma uczyni centrum pamięci historycznej o polskich Kresach i o ofiarach polskich Kresów.
– Jestem niezwykle wdzięczny, że pomysł upamiętnienia w Chełmie Polaków zamordowanych na Wołyniu zostanie zrealizowany. Pozwoli to godnie uczcić pamięć o tym tragicznym dla naszego narodu wydarzeniu – powiedział Wicepremier Jacek Sasin.