W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach z udziałem Kierownictwa MAP

03.09.2024

- Musimy nieco nadrobić zaległości i naprawić to, co stało się efektem zaniedbań ostatnich 8 lat. Jednym z takich kluczowych projektów jest fabryka amunicji. Ta fabryka musi i powstanie w Polsce. Ale żeby to osiągnąć potrzeba gruntownej restrukturyzacji, przemyślanej strategii, a zwłaszcza analitycznego i profesjonalnego podejścia do zarządzania - powiedział Minister Aktywów Państwowych Jakub Jaworowski do uczestników XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach. W tegorocznych Targach udział wzięli również wiceministrowie Marcin Kulasek, który pełni nadzór nad spółkami zbrojeniowymi i Jacek Bartmiński, odpowiedzialny za nadzór nad spółkami lotniczymi.

Minister Jakub Jaworowski stoi za mównicą. Z lewej strony stoją flagi - Polski, UE i NATO. Ujęcie zza słuchaczy.

Minister Jakub Jaworowski podkreślił strategiczne znaczenie spółek zbrojeniowych znajdujących się w nadzorze MAP, a w szczególności Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. jako największej spółki w państwowym sektorze obronnym.

- Spółki zbrojeniowe produkują szeroki wachlarz produktów, poczynając od wyposażenia osobistego żołnierza poprzez amunicję, pojazdy opancerzone i zaawansowane technologicznie systemy kierowania ogniem. Dzięki konsekwentnej modernizacji i inwestycjom, Polska nie tylko unowocześnia swoje Siły Zbrojne, ale także staje się coraz bardziej niezależna od zagranicznych dostawców - uzasadniał minister Jaworowski.

Szef MAP przypomniał o planowanym zwiększeniu wydatków na obronność w przyszłorocznym budżecie. Rząd Premiera Donalda Tuska przeznaczy na wojsko rekordowe 4,7% PKB. - Takiego budżetu jeszcze nie było - zaznaczył minister aktywów państwowych.

W swoim wystąpieniu minister Jaworowski wspomniał również o kluczowym znaczeniu programów zbrojeniowych. - Nie ma lepszej drogi do budowania wartości niż przez długofalowe zrównoważone programy zbrojeniowe, takie jak Narew, Wisła, Pilica czy Miecznik, a także wiele innych, jak np. program wzmocnienia polskiej artylerii rakietowej. To wszystko stanowi o sile i nowoczesności naszej armii. Każdy z tych programów to nie tylko nowe technologie, ale także know-how, które pozostaje w Polsce, dzięki czemu wzmacniamy nasze własne możliwości - wskazał.

Na zakończenie, minister Jakub Jaworowski zapewnił, że Ministerstwo Aktywów Państwowych będzie konsekwentnie wspierać zarządy spółek zbrojeniowych w profesjonalnym zarządzaniu i realizacji strategicznych celów. Przypomniał również o priorytetach rządu na nadchodzącą polską prezydencję w Radzie UE.

- Szczególnie istotne w tym kontekście są prace nad European Defence Industry Programme. To już czas, żebyśmy jako wspólnota europejska więcej środków przeznaczali na przemysł obronny - podsumował szef MAP.

MSPO to największe tego typu wydarzenie w Polsce, ale też jedno z najważniejszych na świecie. To nie tylko wyjątkowa ekspozycja i biznesowe dyskusje, to także wiele merytorycznych spotkań, które gromadzą czołowych producentów i dostawców sprzętu wojskowego, ekspertów branży obronnej, liderów polskiego przemysłu zbrojeniowego oraz przedstawicieli międzynarodowych firm, którzy dyskutują o przyszłości obronności i bezpieczeństwa. Tegoroczne Targi odbywają się w dniach 3-6 września br. pod znakiem jubileuszu 25-lecia wstąpienia Polski do NATO.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}