Minister Andrzej Śliwka: Wspieramy inwestycje państwowych firm, bo to oznacza bezpieczeństwo gospodarcze
21.09.2023
-Na tych terenach w woj. warmińsko-mazurskim jeszcze 10 lat temu były miejsca, gdzie bezrobocie sięgało ponad 30 proc., a dziś ORLEN doprowadza do tego, że blisko 100 osób znajdzie tu zatrudnienie, a rolnicy sprzedadzą swój rzepak - mówi wiceminister Andrzej Śliwka podczas uroczystości podpisania umowy na budowę nowoczesnej tłoczni oleju rzepakowego w Kętrzynie w województwie warmińsko-mazurskim.
Budowa zakładu będzie trwała dwa lata w miejscu zamkniętej 22 lata temu cukrowni. Wartość inwestycji wyniesie ok. 850 mln zł. Będzie to obiekt o kluczowym znaczeniu w produkcji biopaliw. Ma produkować rocznie około 200 tys. ton oleju rzepakowego. Lokalizacja zakładu została wybrana ze względu na rolniczy charakter regionu czyli wykorzystywanie rzepaku od polskich rolników. Szacowane zapotrzebowanie to około 500 tys. ton rzepaku rocznie.
-Inwestycja ta będzie nas zabezpieczała zarówno pod kątem energetycznym, jak i obsługi polskiego rolnika – argumentuje wiceminister Andrzej Śliwka.
Rząd Prawa i Sprawiedliwości od lat wspiera inwestycje i rozwój państwowych firm, które są filarami niezależności polskiej gospodarki. Wypracowują około 15% polskiego PKB i są największymi płatnikami CIT. Na liście 10 największych płatników, aż 8 to spółki Skarbu Państwa. Spółki te dysponują też infrastrukturą strategiczną, zapewniając bezpieczeństwo gospodarcze i energetyczne. Państwo może dzięki temu sprawnie reagować na sytuacje kryzysowe.
- Jeśli państwo chce mieć wpływ i reagować na różne sytuacje np. kryzysowe to musi mieć do tego narzędzia, a do nich należą właśnie spółki skarbu państwa - mówi wiceminister Andrzej Śliwka.
Wiceminister Andrzej Śliwka podkreśla społeczną odpowiedzialność biznesu, bo to właśnie Spółki Skarbu Państwa jako pierwsze stanęły do walki z pandemią chroniąc zdrowie i życie Polaków. Egzamin z odpowiedzialności społecznej zdały także po agresji Rosji na Ukrainę. To one wspierały służby, również w czasie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej.
- Zwiększamy udział Skarbu Państwa w tak ważnych podmiotach, jakim jest ORLEN. W 2015 r. udział Skarbu Państwa w Orlenie sięgał 27 proc, dziś jest to prawie 50 proc. Dzięki powstaniu multienergetycznego koncernu możemy realizować ważne dla gospodarki i obywateli inwestycje – uzasadnia wiceminister Andrzej Śliwka.
Do wzmacniania szeroko rozumianego polskiego sektora gospodarczego przyczynia się także polityka repolonizacji ważnych dla gospodarki firm, prowadzona przez rząd. Kapitał ma narodowość, bo zawsze w pierwszej kolejności realizuje interesy właściciela.