W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Jakub Jaworowski o wyzwaniach gospodarczych dla polskiego rynku kapitałowego

31.01.2025

W Warszawie odbyła się konferencja Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych (PSIK), poświęcona roli polskiego kapitału instytucjonalnego w sektorze prywatnym. Podczas swojego wystąpienia minister Jakub Jaworowski podkreślił kluczowe wyzwania gospodarcze i ekonomiczne stojące przed Polską, zwracając uwagę na ich ścisły związek z bezpieczeństwem kraju. Zwrócił również uwagę na kluczową rolę start-upów w obszarze cyfryzacji, informatyzacji i sztucznej inteligencji, a także wsparcie rozwoju rynków private equity i venture capital.

Minister Jakub Jaworowski stoi za mównicą. W tle ekran. Ujęcie zza słuchaczy.

- Pierwszym kluczowym aspektem jest bezpieczeństwo militarne. Drugim – energetyka, czyli zapewnienie stabilnych i przystępnych cenowo dostaw energii dla gospodarki i obywateli. Trzecim istotnym wyzwaniem jest cyfryzacja, obejmująca rozwiązania chmurowe i sztuczną inteligencję. W Ministerstwie Aktywów Państwowych aktywnie współpracujemy ze spółkami, zachęcając je do wdrażania nowoczesnych technologii. Wczoraj odbyło się spotkanie z radami nadzorczymi poświęcone temu tematowi - zaznaczył minister Jaworowski.

Szef MAP zwrócił również uwagę, że polski rynek private equity wciąż jest niedostatecznie rozwinięty, stanowiąc jedynie 0,05 proc. PKB, co jest wartością znacznie niższą niż w większości krajów, z którymi Polska chce się porównywać (np. w Niemczech - 0,8 proc., w Wielkiej Brytanii - 1,5 proc., a w Szwecji 1 proc.). Minister Jaworowski podkreślił również znaczenie rynku venture capital. Z danych za 2024 r. wynika, że w tym okresie 142 spółki pozyskały 2,1 mld zł od 147 funduszy. To łączna wartość kapitału, który polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzimych innowacyjnych przedsiębiorstwach.

- Widać, że mamy tutaj szereg rzeczy do zrobienia, mają na to wpływ nie tylko czynniki strukturalne, ale też w pewnym sensie czynniki cykliczne. Dodatkowo, za naszą granicą toczy się wojna i to też nie napawa inwestorów optymizmem, żeby u nas lokować fundusze - zaakcentował szef MAP.

Minister Jaworowski podkreślił, że Ministerstwo Finansów prowadzi prace, w które angażuje się także Ministerstwo Aktywów Państwowych, aby stworzyć nowy mechanizm wspierający rozwój rynku.

- Chcemy, aby to prywatne spółki odgrywały wiodącą rolę w tych działaniach, przy jednoczesnym zaangażowaniu spółek z udziałem Skarbu Państwa. Drugim istotnym elementem są zmiany legislacyjne – tworzenie rozwiązań, które ułatwią realizację tego typu inwestycji. Przed Polską i rynkiem stoją poważne wyzwania, a w rządzie aktywnie pracujemy nad strategiami, które pozwolą im sprostać - podsumował szef MAP.

Podczas konferencji „Polski kapitał instytucjonalny w prywatnych inwestycjach - dlaczego warto?” swoje przemówienia wygłosili również:

  • Pani Anna Wnuk, Dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych,
  • Pani Małgorzata Bobrowska, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych,
  • Pan Jurand Drop, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Odbyły się również dwa panele dyskusyjne dot. inwestorów instytucjonalnych oraz rozwoju rynku private equity w Polsce.

Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych od ponad 20 lat zrzesza inwestorów private equity/venture capital aktywnych w Polsce. Celem PSIK jest ułatwianie inwestycji, wspieranie rozwoju sektora private equity/venture capital w Polsce i reprezentacja interesów tego sektora.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}