W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nabór: Budowa morskich farm wiatrowych (Fundusz na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej) (G3.1.5)

Informacja o naborze wniosków o objęcie przedsięwzięć wsparciem z planu rozwojowego

 

AKTUALNY: Nabór wniosków ma charakter otwarty i ciągły. Nabór może zostać zakończony lub zawieszony w przypadku wyczerpania dostępnych środków pozostających w dyspozycji BGK przeznaczonych na udzielanie pożyczek. Ostateczny możliwy termin dla zawarcia Umowy pożyczki – 31 sierpnia 2026 r.

Nabór aktualny – Nabór wniosków o objęcie wsparciem projektów polegających na budowie farm wiatrowych na morzu wraz z niezbędną infrastrukturą.

 

Harmonogram realizacji Programu:

9 sierpnia 2024 roku – podpisanie Umowy o powierzeniu BGK zadań związanych z obsługą inwestycji G3.1.5

13 sierpnia 2024 roku – ogłoszenie naboru wniosków o udzielenie pożyczek na budowę morskich farm wiatrowych

31 sierpnia 2026 roku – ostateczny możliwy termin dla zawarcia Umowy pożyczki

Informacje o naborze

Termin przyjmowania wniosków

Nabór wniosków ma charakter otwarty i ciągły. Nabór może zostać zakończony lub zawieszony w przypadku wyczerpania dostępnych środków pozostających w dyspozycji BGK przeznaczonych na udzielanie pożyczek.

Miejsce oraz sposób składania wniosków

Wniosek wraz z załącznikami oraz kompletem wymaganych dokumentów opatrz kwalifikowanym podpisem elektronicznym (każdy dokument jako oddzielny plik), spakuj (również wersje edytowalne dokumentów) wraz z hasłem do formatu .rar i złóż w formie elektronicznej na adres mejlowy w BGK: sekretariatdrst@bgk.pl.

Maksymalna wielkość pojedynczego e-maila nie może przekroczyć 50 MB.

Hasło do dokumentacji przekaż pracownikowi Departamentowi Relacji Strategicznych pod numerem telefonu: +48 22 475 58 50.

Na co i kto może uzyskać środki?

Kto może ubiegać się o wsparcie?

W ramach inwestycji G3.1.5 wsparcie uzyskają projekty polegające na budowie farm wiatrowych na morzu wraz z niezbędną infrastrukturą. Wsparciem objęty będzie zakres rzeczowy projektów w szczególności dotyczący budowy i instalacji fundamentów, morskich turbin wiatrowych, morskich stacji transformatorowych, kabli wewnętrznych oraz kabla eksportowego, z wyłączeniem infrastruktury lądowej.

Z pożyczek mogą skorzystać:

  • przedsiębiorstwa lub podmioty sektora publicznego zaangażowane w realizację projektu budowy morskich farm wiatrowych,
  • spółki będące bezpośrednim lub pośrednim właścicielem lub współwłaścicielem podmiotu realizującego projekt (spółki celowej prowadzącej bezpośrednio budowę morskiej farmy wiatrowej).

Na co można otrzymać wsparcie?

Zgodnie z zasadami określonymi przez Komisję Europejską dla ww. inwestycji, o wsparcie mogły ubiegać się przedsiębiorstwa/podmioty wytwarzające lub zamierzające wytwarzać energię elektryczną z energii wiatru na morzu w morskiej farmie wiatrowej, realizujące projekty uczestniczące w fazie I budowy morskich farm wiatrowych w Polsce, poza systemem aukcyjnym (tj. projekty, które otrzymały decyzję Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki przyznającą prawo do pokrycia ujemnego salda dla energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej w ramach tzw. kontraktu różnicowego – stosownie do art. 16 ustawy z dnia 17 grudnia 2020r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 234, z późn. zm.)). Prezes URE wydał decyzje o przyznaniu wsparcia operacyjnego w postaci kontraktu różnicowego dla 7 projektów morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 5 900 MW. O wsparcie będą mogły ubiegać się również projekty uczestniczące w II fazie wsparcia aukcyjnego offshore wind, z zastrzeżeniem, iż umowa o udzielenie pożyczki musi zostać zawarta pomiędzy BGK oraz deweloperem projektu, najpóźniej do 31 sierpnia 2026 roku.

Finanse

Finansowanie przydzielane w formie pożyczek na zasadach rynkowych. Udzielona pożyczka nie stanowi pomocy publicznej.

Pożyczka na budowę morskich farm wiatrowych jest finansowana ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Środki alokowane w ww. Funduszu wynoszą 4,785 mld EUR (z uwzględnieniem przeniesionej do inwestycji G3.1.5 kwoty w wysokości 3,25 mld EUR z dotychczasowej inwestycji KPO B2.3.1).

Pożyczka ze środków KPO w ramach inwestycji G3.1.5 może stanowić nie więcej niż:

  • w przypadku finansowania konsorcjalnego – łączna wartość finansowania dłużnego zapewnianego przez banki krajowe i zagraniczne, w tym EBI (Europejski Bank Inwestycyjny), bez uwzględnienia zaangażowania ECA (Export Credit Agency – agencji kredytów eksportowych);
  • w przypadku finansowania korporacyjnego – wartość finansowania komercyjnego stanowiącego benchmark i będącego podstawę do określenia rynkowych parametrów finansowania.

W indywidulanych przypadkach MAP może wyrazić zgodę na udzielenie pożyczki w wyższej kwocie.

Warunki, na jakich możesz otrzymać pożyczkę sprawdzisz tutaj.

Niezbędne dokumenty

Wniosek oraz wymagane dokumenty znajdziesz w zakładce Dokumenty.

Przed złożeniem wniosku o pożyczkę rekomendujemy kontakt z BGK. Zapewniamy konsultacje, w szczególności w zakresie wymogów wobec samego projektu czy wymogów prawnych związanych z formą udzielanej pożyczki (w tym parametrów finansowania, wymaganych dokumentów i informacji) oraz strukturą finasowania.

Inne ważne informacje

Kontakt w przypadku pytań

Departament Relacji Strategicznych BGK

E-mail: sekretariatdrst@bgk.pl

Tel.: +48 22 475 58 50

 

Więcej o naborze

Informacja o naborze wniosków zostanie zamieszczona również w serwisie internetowym KPO: https://www.kpo.gov.pl/.

Szczegółowe informacje dotyczące naboru dostępne na stronie: https://www.bgk.pl/produkty/pozyczka-na-budowe-morskich-farm-wiatrowych/.

{"register":{"columns":[]}}