Odbudowa i rewitalizacja XVIII-wiecznego kościoła p.w. św. Jakuba Apostoła ze wsparciem Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza
07.10.2021
7 października 2021 roku Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych przebywał z wizytą w Krakowcu na Ukrainie, gdzie trwa odbudowa i rewitalizacja XVIII-wiecznego kościoła p.w. św. Jakuba Apostoła. Od trzech lat inwestycję wspiera Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza w ramach projektu wspierania kultury i dziedzictwa narodowego poza granicami Polski.
- Wierzę, że dzięki zaangażowaniu Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza w odbudowę i rewitalizację kościoła św. Jakuba Apostoła w Krakowcu na Ukrainie, świątynia znów będzie błyszczeć dawnym blaskiem, służyć mieszkańcom oraz stanowić symbol polskiej kultury na dawnych terenach Rzeczypospolitej – podkreślił wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.
Kościół p.w. św. Jakuba Apostoła w Krakowcu na Ukrainie
Historia zabytkowego kościoła stanowi symboliczne odzwierciedlenie tragicznych losów terenów II Rzeczypospolitej, które w wyniku II wojny światowej zostały przejęte przez Związek Sowiecki. Wyjątkowa pod względem architektonicznym świątynia została wybudowana w roku 1785, a konsekrowana w 1854 . Przez następne niemal sto lat kościół stanowił serce parafii w Krakowcu, aż do czasu gdy miejscowość znalazła się w granicach Związku Radzieckiego. Kościół został zniszczony już podczas działań wojennych w czasie kampanii wrześniowej. Po wojnie obiekt podzielił los wielu zabytkowych świątyń katolickich poddanych przez władze sowieckie kompletnej dewastacji. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych w budynku mieściła się fabryka. Po odzyskaniu niepodległości przez Ukrainę i trwającej do dziś odbudowie struktur kościoła rzymskokatolickiego na tym terenie, narodziła się nadzieja, że mieszkańcy Krakowca odzyskają swoja dawną świątynię. Po przejęciu własności w 2000 r. przez Archidiecezję Lwowską możliwe było rozpoczęcie remontu.
Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza
Fundacja PGNiG wspiera inicjatywy na rzecz dziedzictwa narodowego i kultury oraz nauki i edukacji. Angażuje się ona także w przedsięwzięcia, których celem jest niesienie pomocy potrzebującym. Najbardziej znane projekty fundacji to między innymi: "Być jak Ignacy", "Mali wielcy odkrywcy", "Rozgrzewamy Polskie serca" czy "Rachunek wdzięczności PGNiG".