Orlen uruchomił w Trzebini instalację ekologicznego glikolu
04.11.2021
Na terenie biorafinerii w Trzebini uruchomiona została pierwsza w Polsce i największa w Europie instalacja do produkcji glikolu propylenowego. Jej integralną częścią jest pierwszy w kraju hub wodorowy produkujący wysokiej czystości wodór dla transportu. W uroczystości otwarcia uczestniczył wiceminister Maciej Małecki.
Inwestycję zrealizowała spółka Orlen Południe z Grupy PKN Orlen. Roczna produkcja ma wynieść 30 tys. ton ekologicznego glikolu, co pokryje aż w 75% krajowego zapotrzebowania. Polska instalacja będzie produkować 3 razy więcej surowca od belgijskiej, która do tej pory była jedyną w Europie. Oddana do użytku inwestycja oznacza rozwój zakładu w Trzebini jako nowoczesnej biorafinerii. Powstaną w niej nowe miejsca pracy.
- Ta rafineria w Trzebini miała zostać zlikwidowana, sprzedana przez naszych poprzedników bo się nie opłacała, jednak inwestycje w wysokości ok mld zł przez PKN Orlen pokazały, że jest inaczej. Dziś otwieramy tu największą w Europie, nowoczesną instalację do produkcji glikolu. Dobrze się stało, że spółka została w polskich rękach. Wspieramy rozwój polskich firm, a nie ich wysprzedawanie. To przykład właściwego podejścia obecnego rządu do polityki gospodarczej - powiedział wiceminister Maciej Małecki.
- Decyzja o wybudowaniu w Trzebini instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego wynika z diagnozy trendów rynkowych oraz potrzeby inwestowania w nowe technologie i nowoczesne sektory rynkowe - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Glikol propylenowy to produkt ekologiczny i bezpieczny dla środowiska. Stosowany jest m. in. w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym i medycynie. Jego produkcja umożliwi także wykorzystanie wytwarzanej w Trzebini gliceryny.
- Inwestycja PKN ORLEN w Trzebini nie tylko w zielony glikol z potężną mocą wytwórczą, ale także potężny hub wodorowy, dadzą napęd polskiej gospodarce z nowoczesnymi paliwami. To pozwoli tej firmie konkurować nie tylko na polskim rynku, ale także europejskim – powiedział wiceszef MAP.
Integralną częścią otwartej dziś instalacji jest pierwszy w Polsce hub wodorowy oferujący wysokiej czystości wodór do zasilania ogniw paliwowych. Roczna jego produkcja w Trzebini to 16 mln m3. 75% zostanie wykorzystane do wytwarzania glikolu, pozostałe 25% (4 mln m3) będzie używane jako paliwo w transporcie miejskim. Pozwoli to spółce na zbudowanie silnej pozycji na rynku paliw alternatywnych, w tym wodoru.