W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jest porozumienie zarządu PGG ze związkami zawodowymi

20.02.2020

W obecności wicepremiera Jacka Sasina i wiceministra Adama Gawędy w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, Zarząd Polskiej Grupy Górniczej i organizacje związkowe działające w PGG porozumiały się dzisiaj w sprawach płacowych. Porozumienie zakłada podwyżkę w wysokości 6 procent oraz rozpoczęcie dyskusji nad systemową reformą sektora węgla kamiennego.

Rozmowy w Katowicach

Porozumienie zawarli przedstawiciele Zarządu i central związkowych działających w Polskiej Grupie Górniczej. Zakłada ono podniesienie wynagrodzeń o 6 procent od dnia 1 stycznia 2020 roku oraz powrót do negocjacji płacowych między Zarządem PGG, a związkami we wrześniu. Dodatkowo strony ustaliły podjęcie działań w zakresie ograniczenia importu węgla kamiennego do Polski oraz przyśpieszenie wywozu zapasów węgla kamiennego zgromadzonych na składach przy kopalniach.

Ze swojej strony związkowcy postanowili zawiesić akcję protestacyjną co oznacza, że referendum oraz manifestacja w Warszawie, planowana na 28 lutego, nie odbędą się. Porozumienie płacowe ma być oficjalnie podpisane jutro przed południem.

W trakcie negocjacji ustalono też, że do 21 kwietnia dojdzie do spotkania przedstawicieli Ministerstwa Aktywów Państwowych z przedstawicielami central związków zawodowych, na którym strony przedstawią koncepcje rozwiązań systemowych w sektorach węgla kamiennego i energetyki.

 

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin:

 - Jesteśmy zadowoleni z zawarcia kompromisu, który otwiera drogę do dalszych rozmów na temat zmiany modelu funkcjonowania sektora górniczego. Z satysfakcją stwierdzam, że strona związkowa wykazała się odpowiedzialnością za Spółkę, zaprezentowała konstruktywne podejście. Wszystkim nam zależy na bezpiecznym i stabilnym funkcjonowaniu branży w perspektywie Nowej Polityki Klimatycznej wdrażanej przez Unię Europejską.

Wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Adam Gawęda:

- Cieszę się z osiągniętego dzisiaj porozumienia, a także merytorycznej dyskusji ze stroną związkową. Mam nadzieję, że już wkrótce wspólnie usiądziemy do stołu rozmów nad systemowymi rozwiązaniami dotyczącymi górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Obie strony okazały wolę wspólnego działania na rzecz przezwyciężenia obecnych problemów  i wypracowania rozwiązań stabilizujących jego sytuację w najbliższych latach.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}