W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Osłony socjalne dla pracowników sektora elektroenergetycznego i górnictwa – pierwsza umowa podpisana

19.11.2024

Robert Kropiwnicki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych 19 listopada 2024 r. podpisał umowę dotacji celowej ze spółką PAK Górnictwo Sp. z o.o. Jest to pierwsza umowa, która otwiera możliwości wypłaty środków finansowych zgodnie z regulacjami ustawy z 17 sierpnia 2023 roku o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego oraz branży górnictwa węgla brunatnego.

Wiceminister Robert Kropiwnicki oraz przedstawiciele PAK Górnictwo Sp. z o.o., , należącej do Grupy Kapitałowej ZE PAK SA. Family foto, w tle flagi polska i unijna.

Założenia ustawy pozwolą zminimalizować negatywne skutki społeczno-gospodarcze transformacji sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego. Ustawa o osłonach socjalnych dla pracowników tych sektorów jest odpowiedzią na problemy zgłaszane przez stronę społeczną, tj. zrównoważenie ambitnych celów transformacji energetycznej przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz bezpieczeństwa socjalnego pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego.

- Dziś podpisaliśmy pierwszą umowę, kolejne przed nami. Krok po kroku realizujemy zadania wynikające z ustawy, która wciela w życie postanowienia umowy społecznej. Transformacja sektora to czas wyzwań nie tylko dla pracowników, ale również całej branży. Zapisy umowy pozwolą zabezpieczyć ich od strony finansowej, by złagodzić proces zmiany – powiedział wiceminister Robert Kropiwnicki.

Podpisanie umowy umożliwia wypłatę świadczeń socjalnych i jednorazowych odpraw pieniężnych pierwszym pracownikom przedsiębiorstw energetycznych i górniczych oraz ich spółek zależnych w okresie wyłączania jednostek wytwórczych i redukcji wydobycia węgla brunatnego, w związku z transformacją sektora elektroenergetycznego w Polsce.

Szacuje się, że łączna, maksymalna liczba pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego, którzy mogą zostać objęci ustawą wyniesie ok. 23 000 osób.

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}