Powołanie Zespołu do spraw opracowania „Kodeksu Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego”
29.04.2024
Minister Aktywów Państwowych Borys Budka powołał Zespół do spraw opracowania „Kodeksu Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego”. Jego zadaniem będzie opracowanie rekomendacji, które przyczynią się do profesjonalizacji nadzoru.
Profesjonalizacja nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa jest jednym z priorytetów Ministra Aktywów Państwowych.
Stworzenie "Kodeksu Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego" już w marcu zapowiedziała Ewa Weber, Dyrektor Generalna Ministerstwa Aktywów Państwowych na Krajowym Kongresie Forów Skarbników.
Zespół będzie opracowywał analizy i raporty związane z realizowaniem polityki nadzoru właścicielskiego w spółkach Skarbu Państwa, w których Minister Aktywów Państwowych wykonuje prawa z akcji lub udziałów. Tworzone raporty oraz rekomendacje tworzone będą na podstawie prowadzonych ze spółkami konsultacji w zakresie stosowanego przez nie ładu korporacyjnego oraz funkcjonowania organów zarządczych i nadzorczych. Zespół będzie też mógł powoływać specjalne grupy robocze, a zbierać się ma nie rzadziej, niż raz w miesiącu. W planach jest także przygotowywanie zestawień liczbowych oraz danych statystycznych w zakresie realizowania polityki nadzoru właścicielskiego oraz opiniowanie projektów założeń i rekomendacji do opracowywanego przez Zespół Kodeksu.
Decyzje Zespołu będą podejmowane w formie uchwały, a sporne zagadnienia rozstrzygać będzie Przewodniczący. Pomocy w realizacji zadań Zespołu mają udzielać komórki organizacyjne Ministerstwa Aktywów Państwowych. Opracowany przez Zespół Kodeks zostanie przekazany do zatwierdzenia Ministrowi.
Kodeks dobrych praktyk to zbiór zasad postępowania, a w szczególności norm etycznych związanych z właściwym wykonywaniem nadzoru właścicielskiego, jaki MAP wykonuje nad spółkami Skarbu Państwa. Kodeks będzie dokumentem, który nie tylko sprofesjonalizuje, ujednolici ten nadzór, ale też ma przeciwdziałać nieuczciwym praktykom rynkowym czy zapobiec niepożądanym działaniom.