Podpisanie porozumienia trójstronnego z KGS
21.07.2022
- Nie da się wprowadzać poważnych zmian bez porozumienia ze stroną społeczną – mówi wicepremier Jacek Sasin.
W MAP wicepremier Jacek Sasin, wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk oraz Zarząd KGS S.A. wraz ze stroną społeczną NSZZ „Solidarność” podpisali porozumienie w sprawie zabezpieczenia praw i interesów pracowników Krajowej Grupy Spożywczej. Zawarta umowa społeczna to gwarant pracy i płacy, czyli tego wszystkiego, co jest ważne przy zmianach strukturalnych w gospodarce. To zmiany, które służą wzmocnieniu roli państwa jako stabilizatora rynku spożywczego.
- Utworzenie KGS S.A., na bazie Krajowej Spółki Cukrowej, oznacza gwarancję dla pracowników, tych spółek które stworzyły nowy podmiot – dodaje.
Obecnie KGS S.A. zatrudnia 4,7 tys. pracowników, posiada 38 600 ha areału ziem do produkcji rolnej, a także uprawia 56 gatunków roślin i 353 odmian. W 2022 r. Krajowa Grupa Spożywcza przeznaczy na inwestycje w 2022 r. 466 mln zł.
Wicepremier Kowalczyk dodaje, że umowa, w której stronami są pracodawcy, czyli KGS S.A. wraz ze spółkami, które wchodzą w jej skład, dotyczy przedłużenia dialogu społecznego i zapewnienia warunków pracy, tak aby pracownicy nie czuli żadnych obaw ze zmianą struktury KGS. To umowa wynegocjowana z przedstawicielami załóg w sposób jasny i przejrzysty.