Polska delegacja odebrała w Rzymie Ogień Pokoju - symbol Igrzysk Europejskich
03.04.2023
- Dzisiejsze wydarzenie, jakim jest rozpalenie i przekazanie Ognia Pokoju jest dla nas Polaków niezwykle ważne. Już w czerwcu zostaną zainaugurowane III Igrzyska Europejskie, których Polska jest gospodarzem. Jestem dumny, że mogę dziś reprezentować nasz kraj w tak doniosłej chwili - mówi wiceminister Andrzej Śliwka.
W uroczystości uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda, sportowcy - Anita Włodarczyk, Maja Włoszczowska i Robert Korzeniowski. Ministerstwo Aktywów Państwowych reprezentował wiceminister Andrzej Śliwka.
Gospodarzem ceremonii był prezydent Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) Spyros Capralos. Komitet Organizacyjny Igrzysk Europejskich Kraków - Małopolska reprezentował Marcin Nowak, a region Małopolska Marszałek Województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski.
Uroczystość odbyła się w muzeum Ara Pacis, miejscu szczególnym, nie tylko dla historii Rzymu, ale również całej nowożytnej Europy. Muzeum to jest symbolem pokoju, mocno związanego z wartościami olimpijskimi, które są z kolei nierozerwalnie połączone z Igrzyskami Europejskimi.
Ogień Pokoju od prezydenta EOC Spyrosa Capralosa odebrał prezydent Andrzej Duda, a następnie przekazał go Robertowi Korzeniowskiemu naszemu czterokrotnemu mistrzowi olimpijskiemu. Następnie sztafetę z Ogniem Pokoju w drogę do Polski rozpoczęła najbardziej utytułowana obecnie polska sportsmenka Anita Włodarczyk. Od tej pochodni 21 czerwca w Krakowie odpalony zostanie znicz Igrzysk Europejskich.
Igrzyska Europejskie rozpoczną się 21 czerwca i potrwają do 2 lipca. W rywalizacji sportowej weźmie udział około siedmiu tysięcy sportowców z 48 krajów. W programie Igrzysk znalazło się 29 dyscyplin. 19 sportów ma się odbyć w randze kwalifikacji olimpijskich do Paryża 2024. W trzynastu dyscyplinach stawką będą dodatkowo medale mistrzostw Europy.