W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polskie wojsko otrzyma nowe śmigłowce produkowane w kraju

01.07.2022

- To ważny dzień dla Polski i Lubelszczyzny. Podpisana dzisiaj umowa pozwala na zakup nowoczesnego sprzętu produkowanego tutaj w Świdniku. Co przełoży się na rozwój regionu i nowe miejsca pracy – mówi wicepremier Jacek Sasin podczas uroczystości podpisania umowy na zakup dla polskiej armii śmigłowców produkowanych w Świdniku.

Szerokie ujęcie. Wicepremier Jacek Sasin stoi za mikrofonem. W tle śmigłowce i wojsko. Po lewej stronie siedzą uczestnicy spotkania.

Kontrakt dla Świdnika oznacza koniunkturę dla miejscowych zakładów lotniczych, a dla mieszkańców nowe miejsca pracy i stabilizację. Sprzęt zamówiony dla polskiego wojska produkowany w kraju to prestiż i nowe inwestycje dla regionu, zwłaszcza, że Lubelszczyzna nadal jest jednym z najbiedniejszych regionów w Polsce i UE.

- Lubelszczyzna potrzebuje wsparcia i takich inwestycji, potrzebuje rozwoju nowych technologii i nowych przedsięwzięć, dlatego robimy wiele by tworzyć warunki dla biznesu. Mowa m.in. o budowie infrastruktury drogowej – uzasadnia wicepremier Jacek Sasin.

Podpisana umowa z Leonardo przewiduje zakup 32 wielozadaniowych śmigłowców typu AW-149 produkowanych w Świdniku. Śmigłowce wraz z pakietem logistycznym mają zostać dostarczone w latach 2023-2029. Kontrakt będzie wart 1,1 mld euro i będzie największym zamówieniem śmigłowców z polskiej wytwórni.

- Polska jest krajem bezpiecznym. Mamy mocną armie, której chcemy zapewnić nowoczesny sprzęt, a z drugiej strony podnosić zasobność regionu. Przełamujemy niemoc i przekraczamy bariery, które do tej pory ograniczały rozwój – mówi wicepremier Jacek Sasin.

Zakontraktowane śmigłowce zgodnie z potrzebami Sił Zbrojnych RP, zostaną wyposażone m.in. w systemy obserwacyjne, uzbrojenie strzeleckie, kierowane i niekierowane pociski rakietowe oraz systemy samoobrony. Będą one mogły realizować także takie zadania jak: transport żołnierzy, wsparcie pododdziałów z powietrza, prowadzenie operacji ewakuacji, poszukiwania i ratownictwa w warunkach bojowych. Może latać w dzień i w nocy.

Pakiet logistyczny umowy przewiduje: zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców. Natomiast pakiet szkoleniowo-symulatorowy obejmuje kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego oraz dostawę zestawu zaawansowanych symulatorów i wyposażenia szkoleniowego.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}