W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe

28.08.2019

- Rozmawialiśmy o długookresowej strategii dla klimatu, sprawiedliwej transformacji europejskiej i współpracy w dziedzinie polityki jądrowej – powiedział wiceminister energii Tomasz Dąbrowski po zakończeniu polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się 28 sierpnia 2019 r. w Warszawie.

Wiceminister Tomasz Dąbrowski

Energetyka była jednym z głównych tematów rozmów prowadzonych pod przewodnictwem premierów Polski i Czech: Mateusza Morawieckiego i Andreja Babisa. Dyskutowano o kwestiach związanych ze zmianami w unijnej polityce klimatycznej, o dążeniach do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku i krajowych projektach na rzecz energii i czystego powietrza.

Wiceminister Tomasz Dąbrowski przypomniał, że Polska nie jest zwolennikiem rewolucyjnych przemian w energetyce. – Stawiamy na sprawiedliwą transformację oznaczającą przeciwdziałanie nierównomiernemu rozkładowi kosztów pomiędzy państwa członkowskie. Należy też pamiętać o kosztach społecznych, które obciążą w szczególności gospodarki i regiony Unii o wysokim wykorzystaniu węgla – posumował.

Uczestnicy spotkania opowiedzieli się za inicjatywą utworzenia polsko-czeskiej grupy eksperckiej , która zajęłaby się wymianą informacji na temat energetyki jądrowej, negocjacji z Komisją Europejską, rozważanych modeli biznesowych i finansowych. Równocześnie strona polska z zadowoleniem przyjęła zdecydowane stanowisko Czech, Słowacji i Węgier w sprawie konieczności rozwoju energetyki jądrowej.

Dzisiejsze konsultacje międzyrządowe przypadają na okres pełnienia przez Czechy prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Natomiast na koniec września planowane jest posiedzenie Rady UE ds. energii. Będzie to ważna okazja do wzajemnej weryfikacji przez państwa członkowskie krajowych celów redukcyjnych w kontekście planowanych decyzji Rady Europejskiej.      

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}