Pozytywna decyzja Komisji Europejskiej w sprawie Poczty Polskiej
15.11.2024
15 listopada 2024 Komisja Europejska (KE) wydała decyzję potwierdzającą zgodność pomocy publicznej polegającej na udzieleniu Poczcie Polskiej S.A. finansowania kosztu netto za lata 2021-2025. To duży sukces i dobre wiadomości dla spółki i jej pracowników.
- Decyzja KE jest dużym sukcesem i krokiem w kierunku uratowania Poczty, choć cały czas jesteśmy na początku wyboistej drogi. Środki te umożliwią stabilne funkcjonowanie spółki i pozwolą jej realizować swoje zadania w sposób odpowiedzialny i efektywny - podkreślił minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski.
Program pomocowy, przewidujący udzielenie Poczcie Polskiej S.A. pomocy publicznej polegającej na finansowaniu kosztu netto za lata 2021-2025, został notyfikowany KE 30 listopada 2022 r.
Proces oceny polskiego mechanizmu finansowania kosztu netto przez KE trwał 2 lata. Wielokrotne interwencje Ministra Aktywów Państwowych i Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE spowodowały wydanie przez KE w dniu 22 listopada 2023 r. comfort letter.
W dokumencie tym KE potwierdziła wstępną ocenę pomocy finansowania kosztu netto jako pomocy publicznej zgodnej z prawem UE oraz zadeklarowała, że ewentualna wypłata kosztu netto za 2021 i 2022 r. przed wydaniem przez nią decyzji zostanie uznana za wstępną płatność częściową.
Sytuacja ta zmieniła się 20 marca 2024 r., kiedy to Sejm przyjął ustawę zmieniającą Prawo pocztowe. Ustawa ta umożliwiła wypłacenie Poczcie Polskiej S.A. wstępnej płatności na poczet finansowania kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych jeszcze przed wydaniem przez Komisję Europejską decyzji w sprawie dopuszczalności pomocy publicznej w tym zakresie. Finansowanie to zostało wypłacone Poczcie Polskiej 14 czerwca 2024 r.
Decyzja KE potwierdzająca zgodność pomocy publicznej, pozwoli na udzielenie Poczcie Polskiej S.A. finansowania kosztu netto z tytułu obowiązku świadczenia powszechnych usług pocztowych za lata 2021-2025.
- Uzyskanie pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej to bardzo ważny krok dla Spółki, która odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu usług publicznych. Unowocześnimy Pocztę Polską i będziemy ją rozwijać w oparciu o zaufanie do Pocztowców - podsumował wiceminister Jacek Bartmiński.
Zgodnie z ustawą Prawo pocztowe1 operatorowi wyznaczonemu, którym obecnie jest Poczta Polska S.A., może zostać wypłacona dotacja celowa na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych, jeżeli operator ten poniósł w danym roku stratę na usługach powszechnych. Dotacja ta stanowi pomoc publiczną, która może być udzielona zgodnie z postanowieniami decyzji Komisji Europejskiej (KE), wydanej w wyniku notyfikacji, w okresie obowiązywania tej decyzji. Na podstawie art. 108 Prawa pocztowego jest wypłacana przez ministra właściwego do spraw łączności na wniosek operatora wyznaczonego.
W 2024 r. Poczta Polska otrzymała wstępną płatność na poczet finansowania kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2022. Wypłata finansowania kosztu netto za lata 2023-2025 będzie musiała zostać poprzedzona decyzją Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, o której mowa w art. 112 ust. 5 Prawa pocztowego. W decyzji tej Prezes UKE określi kwotę zweryfikowanego kosztu netto i straty na usługach powszechnych oraz ustali kwotę należnego finansowania kosztu netto na dany rok.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo Pocztowe t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1640, z 2024 r. poz. 467, 1222