PSEW 2022: o morskiej energetyce wiatrowej w Serocku
14.06.2022
- W dobie ogromnych przemian geopolitycznych mierzymy się z niespotykaną do tej pory skalą wyzwań, które wymagają zdecydowanego działań. Morska energetyka wiatrowa odgrywa i będzie odgrywać dużą rolę w transformacji energetycznej – mówi wiceminister Karol Rabenda.
Wiceminister wziął udział w Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej 2022 w Serocku. Jest to największe wydarzenie branżowe poświęcone energetyce wiatrowej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
Konferencja poświęcona jest rozwojowi rynku oraz technologii OZE w Polsce. Wśród poruszonych tematów znalazły się dyskusje dotyczące zmian klimatu i roli energetyki wiatrowej w procesie transformacji energetycznej, a także wykorzystanie energii odnawialnej do produkcji zielonego wodoru. Ponadto, dyskutowano o energetyce wiatrowej, która stanowi ważny element w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego na najbliższe lata.
- Jako resort wspieramy rozwój energetyki wiatrowej, w tym morskiej, poprzez wsparcie krajowych koncernów energetycznych w ich dążeniu do osiągniecia ambitnych celów energetycznych i klimatycznych – dodaje Karol Rabenda.
W perspektywie 2030r., spółki Skarbu Państwa realizują ponad 60% inwestycji w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Z 5,9% GW mocy w 1 fazie rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej, aż 3,7% GW realizowanych jest przez spółki nadzorowane przez MAP.
W 2021r. spółki przystąpiły do porozumienia sektorowego na rzecz morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
- Nadrzędnym celem porozumienia jest wsparcie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej oraz maksymalizacja udziału polskich przedsiębiorców w łańcuchu dostaw dla morskich farm wiatrowych powstających w polskiej, wyłącznej strefie ekonomicznej – mówi wiceminister.
Już teraz, można dostrzec jak duży potencjał ma rozwój energetyki wiatrowej w procesie wytwarzania energii elektrycznej. Przyczynia się to do wzrostu polskiej gospodarki.
- Dziś przedsiębiorstwa i regiony osiągają korzyści z bycia elementem krajowych i globalnych łańcuchów dostaw dla projektów wiatrowych, a dzięki rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej mogą być one jeszcze większe. Rozwój tych źródeł leży w najlepszym interesie Polski – kontynuuje.
Morska energetyka wiatrowa oznacza również transformacje dla obszarów nadmorskich, odbudowę tradycyjnych gałęzi przemysłu oraz zagospodarowanie terenów postoczniowych. To także powstanie tzw. zaplecza, które jest konieczne przy budowie, funkcjonowaniu i serwisowaniu farm.
- Jako resort podejmujemy działania, aby polskie przedsiębiorstwa znalazły swoje miejsce w łańcuchu dostaw tych projektów – podsumowuje Karol Rabenda.
Rozwój odnawialnych źródeł energii to konieczność wynikająca z coraz wyższych cen tradycyjnych metod produkcji energii, a także coraz bardziej restrykcyjnej polityki klimatycznej UE.