Rada Nadzorcza odwołuje Prezesa Totalizatora Sportowego
10.10.2024
W czwartek, 10 października 2024 r., Rada Nadzorcza Totalizatora Sportowego po otrzymaniu wyjaśnień dotyczących polityki kadrowej spółki zadecydowała o odwołaniu Pana Rafała Krzemienia ze stanowiska Prezesa Zarządu. Ministerstwo Aktywów Państwowych zainicjowało ten proces i wspiera podjętą decyzję, która powinna być traktowana jako jeden z przejawów podnoszenia standardów korporacyjnych.
Umówiliśmy się z wyborcami na przejrzystość i wysokie standardy w życiu publicznym, również w odniesieniu do polityki kadrowej w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. W reakcji na pojawiające się wątpliwości przy zatrudnianiu dyrektorów regionalnych w Totalizatorze Sportowym, poprosiłem w zeszłym tygodniu Radę Nadzorczą o podjęcie czynności sprawdzających – powiedział minister Jakub Jaworowski.
W tym tygodniu Zarząd przedstawił wyjaśnienia, które Rada Nadzorcza uznała za niewystarczające i zdecydowała się odwołać Prezesa Totalizatora. Chcę podkreślić, że władze spółki nie złamały przepisów prawa, ani wewnętrznych regulacji, ale jednocześnie nie wypełniły wysokich standardów, które stawiam przed członkami zarządów spółek. W tym przypadku nie przeprowadzono otwartych postępowań na dyrektorów regionalnych Totalizatora. Dlatego też, w pełni popieram decyzję Rady Nadzorczej podjętą w pełnym poszanowaniu ładu korporacyjnego po przeanalizowaniu otrzymanych od Zarządu wyjaśnień – dodał Minister Aktywów Państwowych.
Obecnie jednym z głównych celów Ministerstwa Aktywów Państwowych jest dążenie do poprawy standardów korporacyjnych spółek z udziałem Skarbu Państwa. Wysokie standardy korporacyjne pozytywnie wpływają na jakość zarządzania spółkami, ich wyniki finansowe oraz zdolność do rozwoju i budowy przewag konkurencyjnych.
Z mojej perspektywy kluczowe jest to, aby spółki pod moim nadzorem zatrudniały wyłącznie kompetentne osoby w ramach przejrzystych procesów. Nie będę tolerować zatrudniania „po znajomości”. Z drugiej strony nie chcę dopuścić do sytuacji, że aktywność społeczna będzie piętnowana, dlatego Rady Nadzorcze mają się koncentrować na promowaniu wysokich kompetencji – powiedział również Jaworowski.
Ministerstwo Aktywów Państwowych pracuje obecnie m.in. nad opracowaniem Dobrych Praktyk dla Rad Nadzorczych, których celem jest poprawa ładu korporacyjnego, zwiększenie przejrzystości spółek oraz poszanowania praw akcjonariuszy mniejszościowych.