W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Raport z konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych dotyczących projektu reformy Kodeksu spółek handlowych

18.11.2020

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany raport podsumowujący konsultacje publiczne i międzyresortowe, które odbyły się w związku z projektem reformy Kodeksu spółek handlowych opracowanym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych – największą tego typu nowelizacją Ksh od czasu jego przyjęcia w 2000 r.

Posiedzenie Komisji ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego

Reforma polskiego prawa handlowego została zapoczątkowana w lutym 2020 r. kiedy to w Ministerstwie Aktywów Państwowych do życia została powołana Komisja ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego. W skład komisji weszło ponad 60 wybitnych ekspertów prawa handlowego z wielu powiązanych dziedzin, od przedstawicieli środowisk akademickich po praktyków prawa, a kończąc na reprezentantach spółek prywatnych oraz spółek Skarbu Państwa. Przewodniczącym Komisji został Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin a jej Wiceprzewodniczącym Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i Pełnomocnik Rządu ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego nad Spółkami Skarbu Państwa Janusz Kowalski.

Owocem kilkumiesięcznych prac komisji jest projekt reformy Ksh, opracowany w odpowiedzi na potrzeby dynamicznie zmieniającej się gospodarki oraz nowych wyzwań, przed którymi stanęły spółki kapitałowe w obliczu wybuchu globalnej pandemii wirusa SARS CoV – 2. Jednakże na tym nie zakończyły się prace ekspertów oraz pracowników Ministerstwa Aktywów Państwowych – w celu dopracowania szczegółów nowelizacji oraz weryfikacji słuszności zawartych w niej tez Komisja ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego przeprowadziła rozbudowane konsultacje publiczne, dzięki którym wszyscy zainteresowani mieli okazję zapoznać się z treścią projektu oraz podzielić się z Komisją swoimi uwagami i komentarzami. Opinie o proponowanej reformie Kodeksu spółek handlowych zbierano drogą mailową, listownie oraz w trakcie licznych spotkań i debat przeprowadzonych z przedstawicielami uniwersytetów, prawnikami oraz osobami reprezentującymi spółki kapitałowe – zarówno państwowe, jak i prywatne.

Dodatkowo odbyły się uzgodnienia międzyresortowe, dzięki którym przedstawiciele pozostałych resortów mieli okazję podzielić się z Komisją swoimi spostrzeżeniami i uwagami. Komentarze do pierwotnego projektu reformy Ksh otrzymaliśmy między innymi od Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Zdrowia ale również Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Infrastruktury. Finalnie Ministerstwo Aktywów Państwowych zgromadziło ponad 800 stron uwag i sugestii dotyczących konsultowanej nowelizacji. Następnym krokiem było dokładne przenalizowanie każdej z otrzymanych uwag pod kątem jej zasadności oraz podjęcie decyzji o ewentualnej zmianie treści projektu.

Podsumowaniem tych trzymiesięcznych prac jest raport konsultacyjny opisujący proces konsultacji publicznych oraz uzgodnień międzyresortowych, który został właśnie opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Ten niezwykle ważny dokument podsumowuje pracę jaką wykonało Biuro ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego w Ministerstwo Aktywów Państwowych w celu jak najlepszego dostosowania projektowanych przepisów prawa handlowego do wymagań rynku. Raport w sposób przyjazny i przejrzysty pokazuje wszystkie otrzymane w toku konsultacji uwagi oraz odpowiedź MAP na każdą z nich. Dzięki temu dokumentowi będą Państwo mieli okazję zapoznać się ze zmianami wprowadzonymi do pierwotnej wersji projektu reformy KSH oraz poznać metodologię przyjętą przez ekspertów Komisji ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego.

Zapraszamy do lektury: https://legislacja.gov.pl/projekt/12336750/katalog/12704858#12704858

{"register":{"columns":[]}}