Rozporządzenia ws. parametrów nowego mechanizmu wsparcia wysokosprawnej kogeneracji opublikowane
03.09.2019
W dniu 2 września 2019 r. opublikowane zostały rozporządzenia Ministra Energii z kluczowymi parametrami dotyczącymi nowego mechanizmu wsparcia energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Nowe rozwiązania umożliwią dalszy rozwój kogeneracji w Polsce, wpłyną na poprawę jakości powietrza, w znaczący sposób wpłyną na bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do krajowego systemu elektroenergetycznego i zwiększą bezpieczeństwo dostaw ciepła do odbiorców przyłączonych do systemów ciepłowniczych.
Rozporządzenia do ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji:
- Rozporządzenie Ministra Energii w sprawie maksymalnych wartości kosztów inwestycyjnych oraz kosztów operacyjnych wybudowania i funkcjonowania nowej porównywalnej jednostki kogeneracji
- Rozporządzenie Ministra Energii w sprawie wartości referencyjnych dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji w roku 2019
- Rozporządzenie Ministra Energii w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji objętej wsparciem oraz jednostkowych wysokości premii gwarantowanej w roku 2019 oraz 2020
W 2019 roku w aukcjach na premię kogeneracyjną i naborach na premię kogeneracyjną indywidualną przewidziane zostało do zakontraktowania:
- w ramach aukcji (dla jednostek o mocy 1 – 50 MWe) - 6 TWh energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji,
- w ramach naboru (czyli dla jednostek powyżej 50 MWe) - 36 TWh energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji,
- co stanowi wolumen odpowiadający możliwości budowy lub znacznej modernizacji ok. 700 MWe mocy w kogeneracji, zakontraktowanych w aukcjach lub naborach w samym tylko 2019 roku.
Wartości referencyjne dla nowych jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej 1 – 50 MWe, biorących udział w aukcji w 2019 roku, ustalone zostały na poziomie:
- w przypadku JK opalanych paliwami gazowymi - 144,93 zł/ MWh;
- w przypadku JK opalanych paliwami stałymi - 182,44 zł/ MWh;
- w przypadku JK opalanych biomasą - 287,64 zł/ MWh;
- w przypadku JK innych niż powyższe (np. metan kopalniany) - 67,09 zł/ MWh.
Wsparcie otrzymać będą mogły również nowe, znacznie zmodernizowane i zmodernizowane małe jednostki kogeneracji, zmodernizowane jednostki kogeneracji, a także istniejące jednostki kogeneracji i istniejące małe jednostki kogeneracji opalane paliwami gazowymi – w rozporządzeniu zostały określone jednostkowe wysokości premii gwarantowanej.