Rozwiązania prorodzinne na rynku pracy – debata z udziałem spółek Skarbu Państwa
22.11.2021
W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej odbyła się debata „Pracodawca Pro Familia - co to oznacza w praktyce?”. O rozwiązaniach dla pracowników posiadających dzieci rozmawiali przedstawiciele spółek Skarbu Państwa: KGHM, Orlen, PZU oraz PKO BP. Dyskusję otworzyli wicepremier Jacek Sasin i szefowa resortu rodziny Marlena Maląg.
- Podstawą każdego sukcesu w biznesie są ludzie. Pracownik, który czuje wsparcie od pracodawcy i może swobodnie łączyć życie zawodowe z rodzinnym, jest najlepszym kapitałem dla firmy. Spółki Skarbu Państwa osiągają imponujące wyniki finansowe, realizują rozwojowe inwestycje dzięki swoim pracownikom. Państwowe podmioty wyznaczają nowe, lepsze standardy, wdrażając szereg rozwiązań wspierających ich w godzeniu życia zawodowego z byciem rodzicami – powiedział wicepremier Jacek Sasin.
- W kontekście działań prorodzinnych niezmiernie istotna jest także sytuacja kobiet na rynku pracy. Ta poprawiła się na przestrzeni ostatnich lat. Dziś wskaźnik zatrudnienia kobiet w Polsce wynosi ok. 64%. To wzrost o blisko 13% w porównaniu z 2015 roku – podkreślała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Badanie społeczne
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zaprezentowało wyniki badania firmy Kantar. Pracownia zapytała Polaków czy firmy ułatwiają rodzicom łączenie pracy z opieką nad dziećmi. Wynika z niego, że 72 proc. ankietowanych zgadza się, że ważne jest, żeby firma prowadziła własną politykę prorodzinną. Zdecydowana większość pracujących rodziców przyznaje, że pracodawca stworzył im odpowiednie warunki do łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym – takiej odpowiedzi udzieliło 73 proc. respondentów. Z kolei 58 proc. pracujących ocenia, że polityka prorodzinna jest ważna dla ich pracodawcy.
Przy wyborze miejsca pracy to, czy pracodawca prowadzi własną politykę prorodzinną, jest ważne aż dla 75 proc. badanych (i dotyczy to zarówno osób posiadających dzieci do 17. roku życia – 75 proc., jak i dopiero planujących założenie rodziny – 74 proc.). Odsetek ten wzrasta aż do 93 proc. wśród osób, które mają troje lub więcej dzieci.
- Te dane powinny być sygnałem dla wszystkich firm, że warto inwestować w rozwiązania prorodzinne, ułatwiać rodzinom łączenie pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci – powiedziała szefowa resortu rodziny.
Wicepremier Jacek Sasin podał przykłady działań spółek Skarbu Państwa w zakresie polityki prorodzinnej.
- PGNiG jest pierwszą spółką, która buduje przedszkole dla dzieci swoich pracowników. To także jest dobry kierunek – zaznaczył szef MAP.
Praktyki w spółkach Skarbu Państwa
O konkretnych rozwiązaniach dyskutowali reprezentanci największych państwowych przedsiębiorstw.
- Tworzymy dobry klimat dla rodziny, bo szczęśliwy pracownik – w związku z jego życiem rodzinnym – jest o wiele bardziej wydajny i zaangażowany w działalność firmy – powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński.
- Jesteśmy firmą utrzymującą równowagę między pracą a życiem prywatnym pracowników. Dostosowujemy benefity do ich potrzeb i oczekiwań. Dbamy o ich zdrowie, komfort życia oraz rodzinę i jej przyszłość. Wspieramy także w rozwijaniu pasji – powiedział członek zarządu PKN Orlen Jan Szewczak.
- 67 proc. pracowników to rodzice. Mamy świadomość jak ważna jest dla nich rodzinna i jaki ma wpływ na pracę zawodową. Z tego względu uczestniczymy w programach prospołecznych, by ułatwić godzenie zawodowej kariery z poświęcaniem się dzieciom i rodzinie – powiedziała członek zarządu PZU Małgorzata Sadurska.
- Angażujemy się w politykę prorodzinną w dwóch perspektywach. Po pierwsze, to bardzo wiele działań skierowanych do naszych pracowników, a po drugie to szerokie wsparcie dla polityki państwa w tym zakresie – powiedziała wiceprezes PKO Banku Polskiego Iwona Duda.
_______________________________________________________________________________________________
Badanie Kantar na zlecenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej przeprowadzono technika CATI, w dniach 4-12 listopada br. na reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 18 lat i więcej.