Spółki Skarbu Państwa dbają o rozwój kultury
13.08.2021
Wsparcie ważnych dla polskiego dziedzictwa kulturowego instytucji, pomoc w renowacji i konserwacji zabytkowych budowli - to tylko przykłady działań spółek Skarbu Państwa na rzecz kultury i sztuki. To ważny aspekt pozabiznesowej aktywności tych przedsiębiorstw.
Od niemal roku, co piątek, prezentujemy działania spółek Skarbu Państwa z obszaru kultury. Na naszych profilach w mediach społecznościowych takie informacje oznaczamy hasztagiem #KulturalnyPiątek.
- Dziedzictwo kulturowe jest czynnikiem kształtującym tożsamość narodową. Cieszę się, że spółki Skarbu Państwa aktywnie angażują się w sponsoring polskiej kultury. Co warte podkreślenia, tej działalności nie zaprzestały w trudnym czasie pandemii. To kolejny dowód na to, że to firmy odpowiedzialne społecznie – mówi wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Największe centra kultury
Mecenasami dużych i znanych instytucji kultury są nasi narodowi czempioni. Najczęściej wspierają oni organizacje działające na tym samym terenie, co dana spółka. Dla przykładu Lotos wspiera działalność m. in.: Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Teatru Atelier w Sopocie czy Teatru Muzycznego w Gdyni. PGNiG jest mecenasem Teatru Telewizji, PGNiG Termika została sponsorem Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie. PKP Intercity zaangażowane jest we współpracę z Zamkiem Królewskim w Warszawie oraz Teatrem Muzycznym Roma. Z kolei spółki z Grupy PGE sprawują mecenat m.in. nad Teatrem Wielkim w Łodzi, Filharmonią Narodową w Warszawie i dziesięcioma podobnymi placówkami w kraju. Grupa jest również, partnerem Muzeum Powstania Warszawskiego. Energa z Grupy Orlen jest mecenasem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Totalizator Sportowy jest zaś partnerem Muzeum Narodowego w Krakowie czy Muzeum Fryderyka Chopina. Muzeum Narodowe w Warszawie współpracuje z kilkoma z wymienionych firm.
Dzięki wsparciu spółek miłośnicy sztuki mogą podziwiać na przykład kolekcję pasteli Stanisława Wyspiańskiego, zbiór chopinaliów czy powstańczych pamiątek. Współpraca pozwoliła też na kontynuację działalności podczas minionych lockdownów, ośrodki kulturalne mogły wówczas zorganizować szereg wydarzeń online. To umożliwiło podtrzymanie więzi z entuzjastami kultury.
Święta muzyki i sztuka w plenerze
Spółki Skarbu Państwa są mecenasami wielu festiwali muzycznych czy teatralnych. Energa z Grupy Orlen jest sponsorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE. Grupa Azoty wspiera Jazz Contest. Azoty Puławy zostały w tym roku jednym ze sponsorów 7. edycji Festiwalu Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych „Dźwięki słów” – Trójmorze a od kilku lat wspierają cykl koncertów „Nie tylko Rock'n'Roll" realizowanych przez Radio Lublin. Lotos promuje Bielską Zadymkę Jazzową, Ladies Jazz czy Festiwal Mozarta. PKP Intercity było partnerem m.in. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. PGE Dystrybucja wspiera cykl koncertów „Jednego serca, jednego ducha” w Rzeszowie, „Zamojskie Lato Teatralne”, Ogólnopolski Turniej Recytatorski im. Leopolda Staffa czy Kryminalne Czwartki – które popularyzują literaturę detektywistyczną na antenie Polskiego Radia Lublin. Z kolei PGE Energia Ciepła jest partnerem Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest i Międzynarodowego Festiwalu Światła - Bella Skyway Festival – odbywających się w Toruniu oraz wiele innych podobnych wydarzeń z grodu Kopernika. Totalizator Sportowy wspiera Wielkanocny Festiwal Ludwika Van Beethovena.
Eventów, w które włączają się państwowe podmioty jest znacznie więcej.
Lokalne działania
Wydarzenia organizowane przy wsparciu spółek to nie tylko głośne widowiska dla koneserów, mające przyciągnąć szeroką publikę. To również przedstawienia kulturalne skierowane do dzieci, młodzieży i lokalnych społeczności. Przykładami są imprezy wspierane przez JSW, takie jak: Przygodowa Noc Bibliotek w Jastrzębiu-Zdroju, warsztaty artystyczne, czy Spotkania z Teatrem Rodzinnym.
Za pomocą związanej ze spółką fundacji przekazano też darowizny na takie przedsięwzięcia, jak Babski Comber Koła Gospodyń Wiejskich w Gminie Mszana, czy projekt „Bajtle Warzom” – zajęcia kulinarne dla dzieci w tematyce kuchni regionalnej. Dofinansowano też wyposażenie profesjonalnych sal wystawienniczych w Galerii Malarstwa JAN w Jankowicach.
Troska o zabytki i miejscowe tradycje
JSW dba o lokalne zabytki i miejsca ważne dla mieszkańców. Firma Wsparła finansowo również renowację figur w kapliczce św. Jana Nepomucena w Gogołowej, odnowienie krzyża w Parafii WNMP w Studzionce, roboty budowlane związane z osuszeniem piwnic zabytkowego kompleksu kościelno-parafialnego Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu-Zdroju czy odnowienie jastrzębskiej kapliczki św. Jana Nepomucena z 1796 roku.
Dzięki dofinansowaniu od spółki, grająca od 1962 roku, Orkiestra KWK Jas-Mos występuje w nowych górniczych mundurach galowych z kamizelkami. Z kolei Parafii Niepokalanego Serca NMP w Jastrzębiu-Zdroju ponownie usłyszeć można dźwięk organów.
Krzewienie patriotyzmu
Rodzime przedsiębiorstwa chętnie włączają się w upamiętnianie ważnych momentów w historii Polski czy w organizację wydarzeń z okazji narodowych świąt. Z ogromnym zaangażowaniem wzięły udział w uroczystościach organizowanych w stulecie Niepodległej w 2018 rok czy w 2020 roku w stulecie Bitwy Warszawskiej. Ale to nie są jednorazowe akcje.
Na początku sierpnia większość spółek zaangażowała się w obchody 77. Rocznicy Powstania Warszawskiego. Organizację co roku wspiera Totalizator Sportowy. PGNiG było partnerem koncertu „(Nie)zakazane Piosenki”. Wydarzeń towarzyszących jest, z roku na rok, coraz więcej. Przy budynku centrali PGNiG można obejrzeć zdjęcia powojennej Warszawy pochodzące ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego. Inną wystawę można też obejrzeć w okolicach siedziby PGE. „Tablice Pamięci” dają świadectwo barbarzyństwa w stosunku do ludności Warszawy, jakiego dopuścił się niemiecki okupant w latach 1939 - 1945. To część projektu poświęconego tablicom pamiątkowym autorstwa Karola Tchorka. Spółka nagrała też wywiad z kpt. inż. Stanisławem Skibniewskim "Cubryna", który opowiada o tym, jak powstańcy zdobyli Elektrownię. PKP włączyły się w organizację inscenizacji w pobliżu dworca Warszawa Wschodnia.
Grupa Azoty PUŁAWY wsparła realizację filmu dokumentalnego pt.: „Nieznany autor”. Film ma na celu dokumentację wydarzeń wybuchu stanu wojennego i wydarzeń w kopalni „Wujek”, których 40-sta rocznica przypada w grudniu 2021 roku.
W okazji ubiegłorocznej okrągłej rocznicy powstała wystawa „Obchody 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego – Śląski ślad w 100-leciu Niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej”, która w tym roku trafiła do zakładów JSW. Ekspozycja składa się z 20 fotografii których autorem jest zanany fotoreporter Józef Żak. Na prezentowanych zdjęciach z precyzją dokumentalisty udało mu się uchwycić niezwykły klimat jaki towarzyszył tym historycznym wydarzeniom. Są one ukazane nie tylko z perspektywy górników, bohaterów tych wydarzeń, ale także miasta i jego mieszkańców.
Spółki dbają tez o pamięć o kluczowych i ciekawych postaciach w naszych dziejach. Grupa PGZ w wyjątkowy sposób oddaje hołd uczestnikom Powstań Śląskich z lat 1919-1921. Na murze budynku spółki Rosomak S.A. w Siemianowicach Śląskich odsłonięto mural historyczny. Malowidło o powierzchni 450 m² upamiętnia bohaterów, którzy poza Wojciechem Korfantym, pozostawali w cieniu historii choćby płk. Jana Emila Stanka, Tadeusza Bawoła, Walentego Fojkisa czy Zdzisława Tadeusza Stęślickiego.
Z okazji Dnia Kobiet Fundacja PGE, Fundacja na rzecz Wielkich Historii oraz Wirtualne Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego przygotowały animację o Wandzie Modlibowskiej, polskiej lotniczce, pilotce szybowców i pionierce krajowego lotnictwa.
PKP Intercity regularnie przy ważnych datach okleja część swojego taboru okolicznościowymi tablicami. 2 sierpnia br., by uczcić 120-lecie urodzin Witolda Pileckiego, jedna z lokomotyw kursujących do Berlina została oklejona wizerunkiem rotmistrza.