Spółki Skarbu Państwa wspierają funkcjonariuszy na granicy
10.11.2021
Zamojskie Zakłady Zbożowe przekażą pieczywo i wypieki dla polskich służb broniących granicy. Spółkę odwiedził w środę wicepremier Jacek Sasin.
- Dzisiaj jest taki moment, że wszyscy obywatele powinni wspierać funkcjonariuszy straży granicznej i żołnierzy w zapewnianiu bezpieczeństwa Polkom i Polakom. Spółki Skarbu Państwa nie pozostają w tej sprawie obojętne – powiedział wicepremier.
Zakłady Zbożowe z Zamościa wyślą na granicę około 10 tysięcy sztuk swoich wyrobów. Swoje produkty przygotowuje do wysyłki również Krajowa Spółka Cukrowa
Pomoc dla służb na granicy polsko-białoruskiej
We wsparcie dla żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących polsko-białoruskiej granicy zaangażowały się również takie spółki, jak: PGNiG, KGHM, GPW, Totalizator Sportowy czy PGE. Błyskawicznie odpowiedziały one na apel wicepremiera Jacka Sasina o dodatkowe wyposażenie dla Wojsk Obrony Terytorialnej.
KGHM przekazał Straży Granicznej oraz 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej m.in. ogrzewacze do rąk, kubki termiczne, powerbanki, bluzy termiczne, bieliznę termoaktywną, latarki oraz zapasy herbaty i kawy. W najbliższych dniach do jednostek WOT stacjonujących na granicach trafi również darowizna PGNiG: 1 tys. litrowych termosów, 4 tys. sztuk światła chemicznego Lightstick i 4 tys. podgrzewaczy do obuwia. Latarki czołowe i ręczne przygotowała z kolei PGE.
Spółki Skarbu Państwa od dawna wspierają służby graniczne. Grupa PZU w ciągu ostatnich lat przekazała Straży Granicznej blisko 2 mln zł. W tym roku było to 350 tys. zł na zakup wyposażenia potrzebnego funkcjonariuszom w pracy. Z kolei PGNiG kilka miesięcy temu przekazał WOT samochody dostawcze. Sprzęt wspomógł jednostki w szybszym docieraniu do potrzebujących podczas walki z pandemią.
Spółki Odpowiedzialne Społecznie
- Spółki Skarbu Państwa kolejny raz udzielają wsparcia wykazując się społeczną odpowiedzialnością biznesu. Gdy wybuchła pandemia, jako pierwsze, stanęły na linii frontu. Podjęły produkcję potrzebnych produktów takich, jak maseczki czy środki odkażające – powiedział wicepremier Jacek Sasin.
Na przełomie marca i kwietnia 2020 roku potrzebne było przede wszystkim wsparcie rzeczowe. Firmy odpowiedziały na zapotrzebowanie na maseczki, środki ochrony osobistej, płyny do dezynfekcji czy sprzęt, którego brakowało. W kolejnych falach spółki wciąż wspierają walkę z pandemią. Nie tylko rzeczowo i finansowo, ale również poprzez udostępnianie infrastruktury czy delegowanie pracowników np. do pomocy przy obsłudze infolinii Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Wartość dotychczasowej pomocy wyniosła kilkaset milionów złotych.
W przeciwieństwie do podmiotów zagranicznych w trudnym pandemicznym okresie, państwowe podmioty podtrzymywały zatrudnienie oraz umowy z kontrahentami, co pomogło podtrzymać łańcuchy dostaw, uniknąć lawinowego wzrostu bezrobocia. Tym samym wpłynęło pozytywnie na całą polską gospodarkę. Dzisiaj spółki Skarbu Państwa aktywnie wspierają Wojska Obrony Terytorialnej i Straż Graniczną, które bronią polskiej granicy.
Podczas wizyty w Zamościu wicepremier skierował do żołnierzy i funkcjonariuszy podziękowania za poświęcenie, pracę i służbę.