W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spółki Skarbu Państwa wspierają uchodźców z Ukrainy

16.05.2022

- Od początku wojny w Ukrainie pokazujemy, co w praktyce oznacza dobroć i miłość do drugiego człowieka, niosąc pomoc uchodźcom wojennym, dla których otworzyliśmy swoje serca i domy - mówi wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Powiewające flagi: Polski biało-czerwona i Ukrainy niebiesko-żółta na tle błękitnego nieba.

Od samego początku agresji Rosji na Ukrainę spółki Skarbu Państwa wykazały się społeczną odpowiedzialnością i ludzką solidarnością niosąc pomoc dla uchodźców.

30 mln zł dla instytucji pomocowych
Do tej pory na ten cel przekazały instytucjom pomagającym, tj. samorządom, organizacjom pozarządowym, fundacjom ponad 30 mln zł. Z tych środków sfinansowano m.in. pomoc rzeczową czyli produkty żywnościowe, artykuły pierwszej potrzeby, leki, środki higieniczne oraz zapewnienie transportu z przejść granicznych do punktów recepcyjnych i późniejszej relokacji.

 

Noclegi dla uchodźców

Spółki działają na wielu płaszczyznach. Przykładowo Państwa Polski Holding Hotelowy, PGE, Enea i KGHM  zaangażowały się w organizację miejsc noclegowych dla uchodźców w ramach posiadanej infrastruktury. PHH udostępniło ponad 100 tys. noclegów dla obywateli Ukrainy. Grupa KGHM udostępniła 194 miejsc noclegowych dla uchodźców. Spółka dofinansowała m.in. projekt „Zakwaterowanie i wyżywienie uchodźców z Ukrainy”. Z kolei PGE udostępniła miejsca noclegowe w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Energetyk” w Nałęczowie dla 120 osób. Dodatkowo spółka wspiera m.in. ośrodki prowadzone przez Caritas z Przemyśla, Lublina, Rzeszowa, Łodzi, Gliwic, Legnicy, Opola, Szczecina, Krakowa, Torunia, Bydgoszczy i Jeleniej Góry. Z kolei w czterech ośrodkach GK Enea przebywa łącznie ok. 250 osób z Ukrainy. Bank Pekao angażując się w pomoc udostępnił 45 obywatelom Ukrainy mieszkania bankowe oraz zapewnił im opiekę ze strony pracowników wolontariuszy.

Wsparcie rzeczowe i logistyczne

Spółka KGHM przeprowadziła wiele zbiórek rzeczy, które zostały wysłane do potrzebujących w różnych częściach Ukrainy. Utworzyła Centrum Pomocy dla Ukraińców wspólnie ze stowarzyszeniem Centrum Formacji Rodziny w Lubinie. Pomoc do instytucji pozarządowych i ośrodków prowadzonych przez gminy i powiaty, gdzie zakwaterowane są rodziny oraz dzieci z ukraińskich domów dziecka przekazuje także PGE. Od Fundacji PGE w ręce najmłodszych trafiło 1500 terapeutycznych misiów. Grupa Tauron przekazała do punktu recepcyjnego działającego w Katowicach wsparcie rzeczowe w postaci produktów żywnościowych, tj. palety kawy, herbaty. Wolontariusze PKN Orlen przygotowali wiele atrakcji dla najmłodszych, np. udział w zajęciach ze śpiewu i tańca ludowego czy korzystanie z atrakcji Happy Park. PKN ORLEN wykorzystał umowy z partnerami dzięki którym zorganizował pokaz filmu w partnerskim kinie Cinema City czy warsztaty w Muzeum Narodowym i Muzeum Sportu i Turystyki. Pracownicy Banku PKO Banku Polskiego wsparli podopiecznych Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce z ukraińskich domów dziecka przekazując im najpotrzebniejsze rzeczy.

Akcje pracownicze

W działania angażują się także pracownicy spółek Skarbu Państwa. Wolontariusze PKO BP i spółek GK w całej Polsce włączają się w liczne akcje pomocowe, zbiórki rzeczowe, transport czy organizację pobytu. Pracownicy PGE udzielając się jako wolontariusze pomagają przyjmować uchodźców w Polsce i rozlokowywać ich w domach i ośrodkach. Ponadto, KGHM we współpracy z PKP utworzył punkt wydawania posiłków dla uchodźców z Ukrainy, który znajduję się przy Dworcu Centralnym w Warszawie. Pracownicy Totalizatora Sportowego organizują zbiórki i angażują się w inne akcje pomocowe, jak np. zbiórki krwi.

To tylko przykłady działań, które pokazują w jak dużym stopniu spółki wspierają naszych wschodnich sąsiadów w tym trudnym dla nich czasie.  

- Jako minister aktywów państwowych jestem dumny, że w wielkiej akcji pomocy Ukrainie uczestniczą spółki Skarbu Państwa. Dzisiaj przejawem naszego sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę jest ta wielka pomoc, jaką oferujemy uchodźcom wojennym. Pomagamy i będziemy pomagać. Jesteśmy solidarni z Ukrainą – mówi wicepremier Jacek Sasin.

Państwowe podmioty kolejny raz pokazują jak ważne miejsce w ich działalności ma społeczna odpowiedzialność biznesu. Ich wielkie zaangażowanie było widoczne już wcześniej - podczas pandemii.

 

{"register":{"columns":[]}}