W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spółki Skarbu Państwa zbudują na Mazowszu szpitale do walki z pandemią

12.11.2020

Trwają przygotowania czterech tymczasowych placówek przeznaczonych dla chorych na COVID-19. Dzięki nim baza dostępnych łóżek zwiększy się o dodatkowe 700. W przedsięwzięcie na terenie województwa mazowieckiego zaangażowały się: PKN Orlen i Totalizator Sportowy.

Briefing prasowy. Wiceminister Zbigniew Gryglas stoi przy mikrofonach. Za nim stoi dwóch mężczyzn, z boku po lewej kobieta w kapturze - wszyscy noszą maseczki.

- W tym trudnym okresie zdrowie i bezpieczeństwo Polaków są najważniejsze. Spółki Skarbu Państwa zdają kolejny egzamin. Pokazują, że społeczna odpowiedzialność biznesu to część ich DNA - mówi Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

Jedną z placówek na Mazowszu zbuduje w Radomiu Totalizator Sportowy. Będzie się ona mieścić w Centrum Rehabilitacji przy Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Miejsce budowy odwiedził w czwartek wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas, który bezpośrednio koordynuje tworzenie przez spółki rezerwowych szpitali.

- Zadanie spółek polega też na tym, żeby po zakończeniu pandemii przywrócić te obiekty do stanu poprzedniego a majątek dobrze wykorzystać. Rozmawialiśmy o tym z panem dyrektorem i nad tym pracujemy, aby ten sprzęt mógł być później używany na inne cele lecznicze i pozostał w radomskim szpitalu – mówi Zbigniew Gryglas, wiceszef MAP.

Radomska placówka pomieści ponad stu pacjentów.

- Chcemy nieść pomoc na wszystkie możliwe sposoby i być tam, gdzie jesteśmy najbardziej potrzebni, dlatego Totalizator Sportowy podjął kolejne kroki w walce z koronawirusem. Dotychczas nasze działania koncentrowały się wokół wsparcia finansowego i przekazywania darowizn, z których korzystały przede wszystkim placówki medyczne na pierwszej linii frontu. Organizacja szpitala tymczasowego w Radomiu to dodatkowe nasze wsparcie dla społeczeństwa podczas drugiej fali z COVID-19 – mówi Olgierd Cieślik prezes Totalizatora Sportowego.

Kolejne dwa szpitale dla województwa mazowieckiego zbuduje PKN Orlen. Mają one dysponować łącznie czterystoma łóżkami dla chorych na COVID-19. Pierwszy organizowany jest w Płocku. Część kontenerów została już dostarczona na teren tamtejszej budowy. Obecnie prowadzone są zaawansowane prace związane z przygotowaniem niezbędnej infrastruktury technicznej oraz terenu pod szpital na działce Centrum Badawczo-Rozwojowego PKN ORLEN. Równolegle prowadzona jest rekrutacja pracowników do obsługi szpitala, przede wszystkim kadry medycznej, która profesjonalnie zadba o zdrowie pacjentów.

- Dzięki zaangażowaniu wielu spółek z Grupy ORLEN prace związane z przygotowaniem szpitala tymczasowego w Płocku idą błyskawicznie. Zabezpieczyliśmy niezbędną infrastrukturę techniczną pod placówkę medyczną, w której pacjenci otrzymają profesjonalną i kompleksową pomoc. Jak w przypadku każdego projektu myślimy długofalowo i staramy się optymalizować nasze działania. Dlatego, po zakończeniu pandemii, szpital kontenerowy będzie mógł zostać rozłożony i przechowywany w magazynie jako zabezpieczenie w razie innych wyjątkowych sytuacji – mówi prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek.

Druga placówka tworzona przez spółkę powstanie w Ostrołęce. Trwają tam ostatnie uzgodnienia operacyjne.

Dodatkowo tymczasowy szpital na około dwustu chorych ma w Siedlcach utworzyć Bank Gospodarstwa Krajowego.

Do spółek należą kwestie inwestycyjne i organizacyjne. Koszty budowy poniesie Skarb Państwa. Stroną medyczną oraz administracyjną zajmują się wojewoda wraz ze szpitalami patronackimi. To oni zapewnią odpowiednie zgody, kadrę i sprzęt.

Kilkanaście szpitali

Z polecenia premiera Mateusza Morawieckiego dziewięć spółek Skarbu Państwa utworzy łącznie 16 szpitali tymczasowych w siedmiu województwach. Cztery takie placówki powstaną na Mazowszu, cztery w Małopolsce, trzy na Dolnym Śląsku, dwa na Śląsku oraz po jednym w Wielkopolsce, na Pomorzu i Kujawach. Liczba dostępnych łóżek dla chorych z koronawirusem zwiększy się dzięki temu o blisko 3 tysiące.

To kolejny element wsparcia społeczeństwa przez podmioty nadzorowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Oprócz PKN Orlen i Totalizatora Sportowego w przedsięwzięcie zaangażowały się również: Węglokoks, Grupa Azoty, Lotos, Tauron, PKO Bank Polski, KGHM i PGZ.

Prawie 200 mln zł

Wraz z drugą falą pandemii państwowe firmy jeszcze mocniej włączają się w działania pomocnicze. Kwota dotychczasowego wsparcia wynosi ponad 190 milionów złotych. Pomoc to nie tylko darowizny finansowe i rzeczowe. To również bezpośrednie zaangażowanie pracowników, np. w obsługę infolinii.

Od kilku tygodni wolontariusze z Poczty Polskiej, Polskiego Holdingu Hotelowego oraz Grupy Enea wspierają obsługę infolinii Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Konsultanci udzielają informacji m.in. na temat objawów koronawirusa, dyżurujących szpitali oraz możliwości uzyskania pomocy. W pierwszej fazie epidemii ochotnicy ze spółek obsługiwali infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}