Sprawozdanie z wyników monitorowania bezpieczeństwa dostaw paliw gazowych za 2018 r.
31.07.2019
Minister Energii przygotował sprawozdanie, które w sposób kompleksowy opisuje stan polskiego sektora gazowego i postępy w zapewnianiu bezpieczeństwa odbiorcom gazu ziemnego.
Prowadzona konsekwentnie przez Rząd polityka dywersyfikacyjna już dziś przynosi wymierne skutki – systematyczny spadek ilości gazu ziemnego importowanego z kierunku wschodniego, podpisanie umów długoterminowych na dostawy LNG z USA, ale również rozbudowa infrastruktury gazowej, pozwalają spokojnie spoglądać w przyszłość rynku gazu ziemnego w Polsce – powiedział Minister Krzysztof Tchórzewski. Kontynuowanie działań Rządu wspieranego przez spółki sektora podejmowanych w ramach polityki dywersyfikacji wyeliminuje w kolejnych latach ryzyka dla polskiego sektora gazowego wynikające m.in. z budowy gazociągu Nord Stream 2 – podsumował.
Realizowane działania i projekty inwestycyjne wpływają na wzrost bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego do kraju, a zapotrzebowanie odbiorców w pełni pokrywane jest z dostępnych źródeł, tj. z wydobycia krajowego, dostaw z zagranicy oraz zapasów handlowych gazu ziemnego.
Dzięki rosnącej świadomości obywateli, która przekłada się na zwiększenie liczby osób skłonnych do przestawienia się na to ekologiczne paliwo, wzrasta liczba wniosków o przyłączenie do sieci gazowej. Przy wsparciu Ministra Energii operatorzy systemów gazowych odpowiadając na te potrzebę, przyspieszają tempo prowadzonych inwestycji w zakresie rozbudowy sieci, w szczególności dystrybucyjnej, co pozwoli na wymazanie z mapy Polski kolejnych obszarów niezgazyfikowanych, tzw. „białych plam”.
Materiały
sprawozdanie z wyników monitorowania bezpieczeństwa dostaw paliw gazowych za 2018 r.Sprawozdanie_z_monitorowania_dostaw_paliw_gazu_2018.pdf 2.54MB
- Ostatnia modyfikacja:
- 31.07.2019 15:47 Wojciech Rutkowski
- Pierwsza publikacja:
- 31.07.2019 15:47 Wojciech Rutkowski