W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Start programu budowy wielozadaniowych fregat pk. MIECZNIK dla polskiej armii

01.02.2024

Uroczystość położenia stępki pod pierwszą z jednostek przyszłego ORP Wicher odbyła się na terenie PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni. Ministerstwo aktywów państwowych reprezentował wiceminister Marcin Kulasek.

Uroczystość położenia stępki pod pierwszą fregatę Programu Miecznik.

- Położenie stępki symbolizuje rozpoczęcie budowy fregaty i jest to znak, że obok realizacji programów modernizacji komponentów powietrznego i lądowego, także Marynarka Wojenna otrzyma na wyposażanie nowoczesny i bardzo potrzebny sprzęt – powiedział wiceminister Marcin Kulasek.

Fregaty wielozadaniowe typu Miecznik, zwiększą zdolności obronne Marynarki Wojennej RP. Służą do prowadzenia obserwacji i kontroli akwenów morskich, ochrony baz morskich, zwalczania celów nawodnych, podwodnych oraz lądowych znajdujących się w strefie brzegowej, jak również prowadzenia obrony powietrznej kraju od strony morza. Tego typu jednostki będąc na wyposażeniu Polskiej Marynarki staną się także wartościowym wkładem w operacjach sojuszniczych realizowanych w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

- Cieszy fakt, że te okręty będą zbudowane w oparciu o nasz rodzimy potencjał. Realizacja programu Miecznik to dowód na to, że krajowi producenci uzbrojenia potrafią odnaleźć się w pierwszej lidze producentów sektora obronnego – powiedział wiceminister Marcin Kulasek.

Wodowanie budowanego ORP Wicher jest planowane na 2026 r., a jego włączenie w struktury Marynarki Wojennej RP na 2029 r. Finalizacja całego program pk. MIECZNIK ( czyli budowa jeszcze dwóch pozostałych tego typu okrętów  — ORP Burza i ORP Huragan) przewidziana jest na 2032 r. Okręty będą największymi jednostkami pod polską banderą. Łączny koszt trzech jednostek szacowany jest wstępnie na ponad 15 mld zł.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}