W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Bartmiński o wyzwaniach i szansach stojących przed przemysłem chemicznym

11.03.2024

- Przemysł chemiczny, jak każdy inny sektor gospodarki, podlega w ostatnim czasie dużym wpływom otoczenia, czyli szybko zmieniającej się sytuacji polityczno-gospodarczej. By temu sprostać potrzebne są inwestycje i określenie priorytetów dla tego sektora – podkreśla Jacek Bartmiński. Wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński wziął udział w debacie poświęconej polskiej chemii w Warszawie.

Wiceminister Jacek Bartmiński oraz red. Oksińska siedzą na fotelach, obok stoi stolik. W tle ścianka z napisem Chemiczne Otwarcie Roku 2024 "Wyzwania i szanse - co czeka branżę w najbliższych miesiącach?", 11 marca 2024 r. Po prawej stronie roll up z logotypami Orlenu.

W Debacie uczestniczyli przedstawiciele firm z branży chemicznej, administracji publicznej (m. in. Ministerstwa Aktywów Państwowych, Funduszy i Polityki Regionalnej, Rozwoju i Technologii) oraz bankowcy, politycy i eksperci.

- Jednym z większych zagrożeń dla polskiego rynku stał się duży wzrost importu nawozów. Staramy się zabiegać na forum unijnym, by temu zapobiec – podkreśla wiceminister Jacek Bartmiński.

Wyzwań stojących przed polskim przemysłem chemicznym jest sporo. To m.in. zachowanie konkurencyjności z graczami spoza Europy, zielona transformacja, rosnące ceny surowców i energii oraz zakłócenia dostaw gazu wywołane kryzysem energetycznym i agresją Rosji na Ukrainę. Eksperci i przedstawiciele tego przemysłu podkreślają konieczność konsolidacji branży chemicznej, czyli połączenie sił w ramach sektorów współistniejących, co pozwoliłoby polskim przedsiębiorcom udźwignąć stojące przed nimi zadania.

Przemysł chemiczny w Polsce jest drugim pod względem wartości produkcji sprzedanej oraz trzecim pod względem zatrudnienia sektorem przemysłowym w Polsce. Odpowiada za prawie 20% wartości produkcji sprzedanej przetwórstwa przemysłowego w kraju. Do najważniejszych podsektorów tej branży należy produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych, nawozów i tworzyw sztucznych, paliw a także są to produkowane na mniejszą skalę leki, kosmetyki, środki czystości czy środki stosowane nawet przemyśle spożywczym.

{"register":{"columns":[]}}