Wiceminister Jacek Bartmiński na EKG: profesjonalizujemy nadzór
09.05.2024
Rola państwa w gospodarce, znaczenie runku kapitałowego, rozwój energetyki morskiej oraz przyszłość polskiego przemysłu chemicznego – to główne tematy debat, w których podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach uczestniczył wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński.
- Odpolitycznienie spółek Skarbu Państwa oraz profesjonalne zarządzanie to priorytet Ministerstwa Aktywów Państwowych – podkreślał Jacek Bartmiński.
Rynek Kapitałowy
Oprócz profesjonalnego zarządzania spółkami, równie ważny dla ich funkcjonowania i rozwoju jest rynek kapitałowy i dostęp do niego. Bez kapitału z giełdy wiele firm, tak dużych jak i średniej wielkości, nie byłoby w stanie rozwijać się i inwestować.
Wiceminister podkreślał, że aby usprawnić działalność giełdy oraz funkcjonowanie na niej spółek Skarbu Państwa, konieczne są jednak regulacje, które są stosowane np. w innych krajach. Chodzi m.in. o regulacje dotyczące odpolitycznienia spółek. Temu ma służyć także powołanie w ministerstwie zespołu do spraw opracowania Kodeksu Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego, którego zadaniem będzie opracowanie rekomendacji, które przyczynią się do profesjonalizacji nadzoru.
Offshore – szansa na przełom?
Jacek Bartmiński uczestniczył także w panelu poświęconym rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej. Rozmawiano m. in. o stanie zaawansowania przygotowań do budowy farm na Bałtyku, ich znaczeniu dla gospodarki, zaangażowaniu polskich firm w ich budowę oraz kosztach inwestycji offshorowych.
- Jest na to relatywnie dużo pieniędzy. To bardzo ambitny projekt – mówił. Wiceminister aktywów państwowych podkreślał, że dzięki rewizji KPO, którą przyjęła Rada Ministrów nastąpiło zwiększenie o prawie 1,4 mld euro.
Chemia i jej przyszłość
Prelegenci Europejskiego Kongresu Ekonomicznego rozmawiali także o przyszłości polskiego przemysłu chemicznego, w jakie segmenty powinniśmy inwestować, czy możemy pozwolić sobie na „zwijanie” branży chemicznej, zwłaszcza azotowej i jakie to niesie konsekwencje dla rolnictwa, a tym samym rynku żywnościowego. Zdaniem ekspertów, zapewnienie przyszłości tej branży, w obliczu zależności surowcowej i ostrej globalnej konkurencyjności, staje się coraz trudniejsze.
- Największym problemem przemysłu chemicznego są obecnie wysokie koszty energii. To największy ból głowy, który dotyczy zarówno sektora państwowego jak i prywatnego i nie jest to tylko polski problem. Dotyka on całej Europy.
Europejski Kongres Gospodarczy jest jednym z największych wydarzeń biznesowych w Europie Centralnej. Politycy, ludzie biznesu, eksperci i dziennikarze dyskutują i wymieniają doświadczenia na temat ekonomii i gospodarki. W kongresie udział wziął Borys Budka, Minister Aktywów Państwowych oraz wiceminister Jacek Bartmiński.