Wiceminister Karol Rabenda: prawie 700 tys. ton węgla trafiło już do gmin – dystrybucja surowca przebiega sprawnie
27.12.2022
- Dostarczanie węgla przebiega sprawnie, mimo, że uniezależniając się od surowca z Rosji budujemy praktycznie nowy system dystrybucji węgla - mówi wiceminister Karol Rabenda.
Umowy zostały podpisane z 2 386 gminami i PPW. W 10 województwach 100% gmin i PPW, które zgłosiło się do systemu ma podpisane umowy (np. kujawsko–pomorskie, lubelskie, pomorskie, warmińsko–mazurskie, wielkopolskie). W 4 województwach wynik ten wynosi 99%.
- Dziennie wydajemy ok. 40 tys. ton węgla. Staramy się robić to jak najsprawniej, ale wiele zależy również od sprawności gmin i firm, które odbierają paliwo – tłumaczy wiceminister Karol Rabenda.
W 2 339 gminach zrealizowano pierwszą dostawę. To ponad 97% gmin, które zgłosiły się do programu. Do gmin trafiło już prawie 700 tys. ton węgla.
Najwyższy procent zrealizowania pierwszych dostaw osiągnięto w województwach: opolskim i lubuskim 100%, kujawsko–pomorskim, małopolskim, wielkopolskim 99%.
- Rozbudowujemy sieć dystrybucji i otwieramy nowe punkty, które zwiększają przepustowość. Podlasie jest tego najlepszym przykładem - otworzyliśmy duży punkt w Białymstoku przy elektrociepłowni Enei i teraz dystrybucja przebiega sprawniej – mówi wiceminister Karol Rabenda.
Przed świętami ok. 50 gmin nie otrzymało jeszcze pierwszych dostaw węgla. 21 z nich ma awizowane dostawy jeszcze w tym roku. W pozostałych przypadkach gminy chcą odebrać węgiel już po 1 stycznia.
- Paliwa nie brakuje. Nie widzimy też poważniejszych problemów z logistyką. Ze swej strony staramy się robić wszystko, by dystrybucja węgla przebiegała jak najsprawniej – podkreśla Karol Rabenda.