Wiceminister Karol Rabenda: zadbaliśmy o bezpieczeństwo energetyczne Polaków przed nowym sezonem grzewczym
02.08.2023
- Obecnie na ma problemów z zakupem węgla. Ceny tego surowca są stabilne i jest on dostępny w dowolnej ilości w składach i u dystrybutorów – mówi Karol Rabenda wiceminister aktywów państwowych.
W konferencji prasowej przed nowym sezonem grzewczym uczestniczyli także przedstawiciele samorządu terytorialnego: Jarosław Margielski - Prezydent Miasta Otwock oraz Adam Gorszanów - wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej.
Przed nowym sezonem grzewczym Ministerstwo Aktywów Państwowych pozostaje w kontakcie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, które jest właściwe w zakresie monitoringu podaży węgla.
- Sytuacja na rynku węgla jest stabilna, więc nie planujemy w tym roku interwencyjnego zakupu czy interwencyjnego importu węgla tak jak rok temu – deklaruje wiceminister Karol Rabenda.
W przypadku wystąpienia krótkich zakłóceń rząd jest przygotowany na uruchomienie rezerw węgla. Jak podkreśla wiceminister Karol Rabenda, pierwsze większe zapotrzebowanie na surowiec może wystąpić we wrześniu, kiedy będą pierwsze chłodne dni i wówczas może mieć miejsce zakupowy szczyt.
- Korzystne jest też to, że część obywateli już kupiła węgiel na nowy sezon w ostatnich miesiącach i nadal mają taką możliwość do czego zachęcamy – argumentuje wiceminister Karol Rabenda.
W poprzednim sezonie grzewczym spółki Skarbu Państwa (w sytuacji kryzysu energetycznego wywołanego agresją Rosji na Ukrainę) zabezpieczyły w kraju węgiel w ilości wystarczającej, by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polakom. Jednak zapotrzebowanie okazało się zdecydowanie niższe niż prognozowano, stąd w niektórych gminach jest on jeszcze do kupienia. Samorządy mogą go też wykorzystać na potrzeby własne, jak zadania związane z ochroną zdrowia, pomocą społeczną i edukacją.