W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceministrowie Adam Gawęda i Zbigniew Gryglas na kongresie POWERPOL 2020

27.01.2020

Wiceministrowie aktywów państwowych Adam Gawęda oraz Zbigniew Gryglas wzięli udział w XX Ogólnopolskim Kongresie Energetyczno-Ciepłowniczym POWERPOL 2020. Dwudniowa impreza odbywa się 27 i 28 stycznia 2020 r. w Warszawie.

Kongres Powerpol 2020

Obaj wiceministrowie  uczestniczyli jako paneliści w debacie inauguracyjnej „Co się wydarzy w energetyce w 2020 roku – perspektywa Rządu i przedsiębiorstw”. Jej tematem przewodnim były główne wyzwania w energetyce w 2020 r., trendy w branży, a także nowe projekty inwestycyjne w sektorze energii.

W trakcie dyskusji wiceminister Adam Gawęda wskazał na potrzebę reformowania polskiej energetyki w oparciu o nowoczesne technologie jak zgazowanie węgla, które zapewnią mniejsze oddziaływanie na środowisko naturalne. Podkreślił potencjalną rolę w tym procesie Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji zaproponowanego przez Komisję Europejską. – Polska jest zdeterminowana aby dokonać transformacji sektora energetycznego. Dostrzega jednak jej społeczno-gospodarcze koszty w regionach produkcji węgla oraz długotrwałość samej transformacji. Nasz kraj musi być przygotowany na jak najbardziej efektywne wykorzystanie środków Unii Europejskiej, stąd przygotowanie dobrych programów będzie tutaj kluczowe – zaznaczył wiceminister Gawęda.

Wiceminister Zbigniew Gryglas w swoim wystąpieniu podkreślał znaczenie wyzwań, jakie stoją przed polską energetyką w kontekście planowanych inwestycji w moce wytwórcze z odnawialnych źródeł energii. – W ostatnich latach bardzo zmieniła się nasza świadomość w zakresie OZE. Przykładem jest program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych Mój Prąd oraz plany rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Jeśli chodzi o instalacje offshore to intensywnie pracujemy nad nowymi regulacjami prawnymi – podkreślił wiceminister Gryglas. Dodał również, że Polska korzysta z doświadczeń duńskich i brytyjskich, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał Morza Bałtyckiego dla rozwoju morskich farm wiatrowych.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}