W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Jacek Sasin: budujemy koncern multienergetyczny

14.07.2020

- Dziś robimy dwa wielkie kroki w kierunku konsolidacji polskich firm energetycznych, które nie tylko będą się lepiej rozwijać ale i konkurować na rynku globalnym. Polsce zapewnią stabilizację dostaw i bezpieczeństwo energetyczne – powiedział Wicepremier Jacek Sasin podczas konferencji prasowej dotyczącej projektów rozwojowych PKN Orlen.

Konferencja prasowa PKN Orlen

Podpisując list intencyjny, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oraz Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin potwierdzili, że wiodącą rolę w procesie konsolidacji kapitałowej i organizacyjnej płockiej spółki i PGNiG będzie pełnił PKN Orlen, jako podmiot mający przejąć kontrolę nad PGNiG.

PKN Orlen i Skarb Państwa zobowiązały się do podjęcia w dobrej wierze rozmów, których celem będzie przeprowadzenie transakcji. Na dzień podpisania listu intencyjnego model transakcji oraz jej harmonogram nie zostały jeszcze określone.

Zdaniem Ministra Aktywów Państwowych konsolidacja PKN Orlen i PGNiG, dwóch ważnych firm, będzie domykać ten rynek tworzenia multienergetycznego koncernu, działającego nie tylko na rynku paliw płynnych ale również gazu i w energetyce.

Polska gospodarka dostaje dziś potężny impuls gospodarczy. To nie koniec. Wykonujemy dziś dwa kroki – nie tylko mamy otwartą zgodę na przejęcie Grupy LOTOS przez PKN ORLEN, ale otwieramy też drzwi do kolejnej konsolidacji. Rozpoczynamy proces przejęcia PGNiG przez PKN ORLEN – podkreślił Wicepremier Jacek Sasin. – Budujemy w Polsce koncern multienergetyczny o globalnym zasięgu. Konsolidacja spółek skarbu państwa to nasza odpowiedź na coraz bardziej wymagające otoczenie – dodał Wicepremier Sasin.

PKN Orlen ogłosił także, że otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Lotosu. Fuzja z Grupą LOTOS to ważny krok w kierunku budowy silnego, multienergetycznego koncernu o międzynarodowym potencjale, skutecznie konkurującego na wszystkich rynkach. Będzie on stanowić także fundament rozwoju gospodarczego. PKN Orlen stanie się kluczowym graczem nie tylko w regionie, ale i na świecie.

Rozmowy z Komisją Europejską były długie, skomplikowane i nie były łatwe, ale nie boimy się wyzwań, które stoją przed nami, przed sektorem energetycznym, czy gospodarką – powiedział Wicepremier Jacek Sasin. – Te procesy, w których teraz uczestniczymy, prowadzą do jasno określonych celów. Ich realizacja będzie w stanie Polsce i Polakom zapewnić nie tylko bezpieczeństwo energetyczne, ale i znakomity rozwój polskiej gospodarki – dodał Sasin.

Po zgodzie Komisji Europejskiej na fuzję w pierwszym etapie odbędzie się odkup przez Orlen prawie 33 proc. akcji Lotosu od Skarbu Państwa. W drugim kroku ma nastąpić wezwanie do progu 66 proc. akcji. Docelowo Orlen mógłby przejąć 100 proc. akcji Lotosu.

Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen zainicjowano w lutym 2018 r. W kwietniu 2018 r. w Grupie Lotos rozpoczął się proces due dilligence, czyli badanie jej kondycji handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej pod kątem przejęcia.

W lipcu 2019 roku PKN Orlen złożył w Komisji Europejskiej formalny wniosek o zgodę na koncentrację, a pod koniec sierpnia 2019 r. podpisane zostało porozumienie pomiędzy PKN Orlen a Skarbem Państwa i Grupą Lotos określające ramową strukturę transakcji przejęcia gdańskiej spółki.

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}