Wsparcie dla Lubelszczyzny z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych
12.12.2020
Rusza pomoc dla województwa lubelskiego. Wicepremier Jacek Sasin wręczył dziś promesy wsparcia inwestycji w Chełmie, Zamościu i Biłgoraju. Czeki opiewały na kwotę ponad 73 milionów złotych. Wcześniej minister aktywów państwowych wziął udział w konferencji prasowej dot. budowy obwodnicy Chełma.
Rusza przetarg na realizację obwodnicy Chełma
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin wziął udział w konferencji prasowej dot. budowy obwodnicy Chełma. Podczas spotkania z przedstawicielami mediów przekazano informację, że rozpoczęło się postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy, który zrealizuje inwestycję.
Obwodnica Chełma będzie miała ok. 14 km i będzie przebiegać po nowym śladzie. W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Rozpoczęcie budowy planowane jest na 2023 rok.
Fundusz Inwestycji Lokalnych na lubelszczyźnie
Bezzwrotne środki z Funduszu COVID-19 pomogą sfinansować przedsięwzięcia w najmniejszych miejscowościach. To szczególnie ważny instrument podczas walki z ekonomicznymi skutkami pandemii. Do samorządów w całej Polsce trafi w sumie 12 miliardów złotych. Na Lubelszczyźnie - niemal 750 milionów złotych.
- Wsparcie regionów słabiej rozwiniętych jest dla rządu priorytetem. Przykładem jest właśnie województwo lubelskie, które wciąż wymaga szczególnej uwagi władz państwowych. Duży nacisk kładziemy na inwestycje infrastrukturalne w Polsce wschodniej. Projekty dofinansowane w ramach Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych są bardzo potrzebne mieszkańcom - powiedział w sobotę wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.
Inwestycje na Lubelszczyźnie
Zastrzyk pieniędzy z budżetu państwa pozwoli zrealizować kolejne lokalne inwestycje.
To między innymi:
• przebudowa budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Dorohusku;
• termomodernizacja budynku przeznaczonego na mieszkania socjalne w Sławatyczach;
• budowa sieci wodociągowej rozdzielczej wraz z przyłączami wodociągowymi
w miejscowościach: Maszki, Maszki k. Wojciechowa i Palikije Drugie;
• budowa przedszkola i świetlicy szkolnej przy Szkole Podstawowej w Granicach;
• przebudowa drogi powiatowej Nr 1549L na odcinku od drogi wojewódzkiej 809 w m. Kawka;
• powstanie chełmskiego Kompleksu Opieki Okołoporodowej
• modernizacja internatu w Zespole Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli
• rozbudowa i informatyzacja szpitala w Rykach
Ponad 33,5 miliona złotych to wsparcie dla dziesięciu inwestycji w regionie chełmskim. Niemal 15 milionów złotych dofinansuje dziewięć projektów na terenie Zamojszczyzny. W rejonie Biłgoraja pomoc wyniesie ponad 25 milionów i pomoże zrealizować dziesięć lokalnych inicjatyw. Łącznie 19 samorządów otrzyma ponad 73 miliony złotych.
Środki te zostaną przeznaczone na:
• modernizację istniejących budynków na potrzeby specjalistycznych przychodni i laboratorium przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Biłgoraju i Tarnogrodzie wraz z wyposażeniem;
• adaptację budynku szkolnego na dom pomocy społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi;
• przystosowanie oddziału Izby przyjęć do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i całodobowego lądowiska dla śmigłowców, by transportować pacjentów do specjalistycznych szpitali w m.in. Lublinie lub Łęcznej.