Z pomocą dla Ukraińców - Spółki Skarbu Państwa wspierają uchodźców
01.03.2022
- Dla obywateli Ukrainy to bardzo trudny czas. Wielu z nich musiało opuścić swoje domy i kraj. Nie zostawiamy ich samych. Od pierwszego dnia wojny jesteśmy solidarni i staramy się pomóc w potrzebie. Przyjąć pod swój dach i dać poczucie bezpieczeństwa – mówi wicepremier Jacek Sasin.
W Ministerstwie Aktywów państwowych odbyła się wideokonferencja kierownictwa resortu z prezesami największych spółek Skarbu Państwa. Na temat pomocy dla uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy.
- Spółki Skarbu Państwa kolejny raz zdają egzamin ze społecznej odpowiedzialności biznesu i dają świadectwo ludzkiej solidarności. W tę pomoc włączają się nie tylko obywatele, którzy poświęcają swój czas, środki i udostępniają swoje domy. Od samego początku konfliktu w Ukrainie z pomocą włączają się również spółki Skarbu Państwa. Dziękuję wszystkim za ogromną empatię, która jednoczy w obliczu zagrożenia – podkreśla Jacek Sasin
Podczas spotkania omówiono aktualną sytuację na przejściach granicznych z Ukrainą, skalę potrzeb, rodzaj i formy niezbędnej pomocy oraz plan dotychczasowych i przyszłych działań, które mogą ułatwić skoordynowanie pomocy humanitarnej dla uchodźców.
Odpowiadając na apel wicepremiera Jacka Sasina spółki Skarbu Państwa aktywnie włączyły się w pomoc przybywającym do naszego kraju Ukraińcom. Najczęściej są to: środki finansowe, udostępnienie bazy lokalowej, transport, zakup żywności i leków. Do tej pory wartość zaoferowanej pomocy sięga kilku milionów złotych.
Bank Pekao
- Przekazano 0,5 mln zł dla Polskiego Czerwonego Krzyża. Środki będą przeznaczone m.in. na zakup opatrunków, apteczek, łóżek polowych, żywności i sprzętu do przygotowania tymczasowego pobytu uchodźców w Polsce.
- Zapewniono klientom indywidualnym i firmom z Ukrainy uproszczony proces otwierania rachunków i bezpłatne przelewy Polska-Ukraina w obie strony.
- Zakupiono artykuły pierwszej potrzeby (mleko modyfikowane, kaszki, pieluchy, produkty pielęgnacyjne) w wysokości 7000 PLN dla matek z dziećmi, przebywających w punkcie recepcyjnym w Tomaszowie Lubelskim .
- Uruchomiono zbiórkę pieniężną na działania Polskiego Czerwonego Krzyża na rzecz poszkodowanych.
- Przeprowadzono ogólnobankową zbiórkę darów dla podopiecznych Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce z domów dziecka na Ukrainie. 4 samochody dostawcze darów oraz artykuły zakupione ze zbiórek pracowniczych (duże ilości pościeli) przekazano do Stowarzyszenia 8 marca.
- Włączono inicjatywy na rzecz pomocy uchodźcom do konkursu grantowego na wolontariat lokalny „Jesteśmy blisko”.
- Zaangażowano grupę 30 wolontariuszy, w tym Zarządu Banku, w sortowanie i pakowanie darów. Pracownicy przekazali na rzecz SOS Wiosek 9 690 PLN w ramach zbiórki pracowniczej.
- Umożliwiono pracownikom wykorzystanie 2 dni z przeznaczeniem na wolontariat, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na pomoc w lokalnych akcjach oraz opiekę nad obywatelami Ukrainy przyjętymi do domu pracownika.
Fundacja Banku Pekao SA im. Doktora Mariana Kantona
- Środki w wysokości 7 tys. złotych przekazano Stowarzyszeniu Maestria na zakup artykułów dla matek z dziećmi w punkcie recepcyjnym w Tomaszowie Lubelskim.
- Darowiznę w wysokości 250 tys. złotych przekazano dla Caritas Polska z przeznaczeniem na bieżące potrzeby uchodźców pod opieką organizacji.
- Darowiznę w wysokości 500 tys. złotych przekazano dla Polskiego Czerwonego Krzyża z przeznaczeniem na najpilniejsze potrzeby m. in. na zakup materiałów opatrunkowych, apteczek, żywność dla osób przekraczających granicę, łóżka polowe, koce, śpiwory, oraz sprzęt, który pozwala przygotować pobyt poszkodowanych.
Zbiórki środków prowadzone wśród pracowników Banku
- Zebrano 9,6 tys. złotych na konto Fundacji Banku Pekao na pomoc dzieciom i rodzinom zastępczym, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
- Zebrano 36 tys. złotych na konto Fundacji Banku Pekao na pomoc dzieciom i matkom pod opieką Szpitala Dziecięcego na ul. Niekłańskiej w Warszawie.
- Zebrano 158 tys. złotych na specjalne konto Polskiego Czerwonego Krzyża z przeznaczeniem na bezpośrednią pomoc uchodźcom.
Zaangażowanie pracowników w bezpośrednią pomoc
- Bank objął opieką 45 obywateli Ukrainy którym udostępniono mieszkania bankowe oraz zapewniono opiekę ze strony pracowników wolontariuszy.
- Ponad 150 pracowników wykorzystało 2 dni z przeznaczeniem na wolontariat, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na pomoc w lokalnych akcjach, pomoc w punktach recepcyjnych oraz opiekę nad obywatelami Ukrainy przyjętymi do domów.
- Zaplanowano lokalne akcje krwiodawstwa w siedzibach banku w Opolu (14.04), Lublinie (26.04), Rzeszowie (23.05) i Warszawie (10.06).
- Włączono inicjatywy na rzecz pomocy uchodźcom do konkursu grantowego na wolontariat lokalny „Jesteśmy blisko”.
- Przeprowadzono ogólnobankową zbiórkę darów dla podopiecznych Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce z domów dziecka na Ukrainie. 4 samochody dostawcze darów oraz artykuły zakupione ze zbiórek pracowniczych (duże ilości pościeli) przekazano do stowarzyszenia 8 marca.
GPW
- Giełda Papierów Wartościowych przeznaczy 1 mln złotych na działania wspierających uchodźców.
- Nawiązano współpracę z gminą Zbuczyn w woj. mazowieckim, która korzystając z posiadanej infrastruktury przyjmie ok. 100-150 osób.
- Ze środków GWP zostanie sfinansowany zakup łóżek, materacy oraz w miarę potrzeby koców, pościeli, odzieży itp.
- Spółka zapewni przetransportowanie osób, które przeszły recepcję i zostały przydzielone do gminy Zbuczyn.
- W dalszej fazie we współpracy z gminą zapewni potrzebną pomoc (żywność, leki, zabawki dla małych dzieci, wsparcie psychologiczne itp.).
- Łączną kwotę pobraną od transakcji akcjami GWO przekaże na wsparcie Ukrainy.
- Środki pieniężne na zakup doposażenia miejsc pobytu uchodźców oraz ich utrzymanie w gminie Dzierzgoń.
- Środki pieniężne na pokrycie wszystkich kosztów związanych z pomocą na rzecz uchodźców z Ukrainy w gminie Kleszczewo.
- Zakup sprzątu do wyposazenia kuchni w miejscu przebywania uchodźców w gminie Łosice.
- Środki pieniężne na zakup elementów doposażenia miejsc pobytu uchodźców w gminie Malbork.
- Środki pieniężne na pokrycie kosztów związanych z pomocą na rzecz uchodźców z Ukrainy w gminie Mosina.
- Zakup pościeli, środków czystości, wody, przekazanie komputerów dla uchodźców w OSP Stare Gnatowice.
- Środki pieniężne na pokrycie wszystkich kosztów związanych z pomocą na rzecz uchodźców z Ukrainy w gminie Pobiedziska.
- Notbooki dla dzieci z domu dziecka, które zostały przeniesione z Ukrainy (E.F.O.P. - Oddział Ruszków).
- Środki pieniężne na pokrycie wszystkich kosztów związanych z pomocą na rzecz uchodźców z Ukrainy w gminie Stęszew.
- Środki pieniężne na zakup mebli, naczyń, parawanów, rzutnika do miejsca pobytu uchodźców z Ukrainy w gminie Turośń Kościelna.
- Środki pieniężne na zakup agregatów prądotwórczych (miejsce Ukraina - centra pomocy humanitarnej) - Fundacja Wolność i Demokracja.
- Zakup łóżek i materacy, kocy, poduszek, pościeli, wyposażenie kuchni dla uchodźców z Ukrainy w gminie Wodynie.
- Zakup konserw i wędlin, kaw, produktów dla dzieci, karimat i śpiworów, opłacenie transportu dla uchodźców do innych miast w Polsce (Zamość).
- Zakup łóżek, materacy i pościeli dla uchodźców przebywających w gminie Zbuczyn.
- Przekazanie środków pieniężnych na działania związane z pomocą Ukrainie i uchodźcom z Ukrainy (Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce).
- Zakup przedmiotów i środków pierwszej potrzeby dla uchodźców z Ukrainy (National Securities and Stock Market Commission Ukraina).
- Sfinansowanie słownika ukraińsko-polskiego rozdawanego w punktach informacyjnych, urzędach, przychodniach (Instytut Historyczny im. Andrzeja Owsianego).
Grupa Azoty
- Spółki należące do Grupy Azoty przekazują darowizny na organizacje Caritas i Polski Czerwony Krzyż w wysokości 1 mln zł.
- Miejsca noclegowe dla uchodźców w ośrodkach należących do spółek GK Grupa Azoty.
- Zbiórki krwi w ramach działających przy Grupie Azoty Klubów Honorowych Dawców Krwi PCK.
- Planowane zbiórki potrzebnych darów w punktach zlokalizowanych w siedzibach spółek Grupy Kapitałowej.
- Pomoc w zapewnieniu transportu uchodźcom oraz transportu darów.
- Strażacy z Grupy Azoty przekazali odzież specjalną, ekwipunek, środki zaopatrzenia medycznego na potrzeby wsparcia strażaków działających w warunkach wojennych na Ukrainie.
- Spółka zorganizowała i sfinansowała busy do przewozu uchodźców z Dworca PKP w Opolu (punktu informacyjnego) do punktów docelowych w woj. opolskim.
- Do Zachodniopomorskiego Oddziału Okręgowego PCK zostały nieodpłatnie użyczone na dwa miesiące wózki paletowe ręczne.
- Grupa Azoty S.A. zorganizowała zbiórki darów wśród pracowników. Zebrane produkty zostały przekazane do magazynu Caritas - Diecezja Tarnowska.
- Spółka przekazała ubrania specjalne, hełmy strażackie, ubrania koszarowe, buty strażackie, rękawice, kominiarki oraz środki opatrunkowe.
- Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” SA zorganizowała zbiórki darów wśród pracowników. Zebrane produkty został przekazane do magazynu Wojewody Lubelskiego.
- Przygotowano miejsca noclegowe w hotelu pracowniczym należącym do Grupy Azoty Puławy. Od poniedziałku 7 marca przyjmowani są uchodźcy. Obecnie hotel dysponuje 40 miejscami.
- Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” SA analizuje możliwości zatrudnienia obywateli Ukrainy w spółce.
- Agrochem Puławy Sp. z o.o. zorganizowała zbiórkę darów wśród pracowników. Zebrane produkty został przekazane do magazynu Wojewody Lubelskiego.
- Grupa Azoty Fosfory Sp. z o.o. zorganizowała zbiórkę darów wśród pracowników. Zebrane produkty został przekazane do magazynu Wojewody Lubelskiego.
- Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” przekazała przez Zakładową Straż Pożarną sprzęt ochrony osobistej, materiały opatrunkowe oraz dwie motopompy dla strażaków z Ukrainy.
- Zbiórki żywności długoterminowej oraz nowych poduszek, koców i ręczników.
- Zbiórki środków opatrunkowych, kosmetyków i chemii gospodarczej.
- Zbiórki pieniędzy na rzecz pomocy dla Ukrainy do skarbony ustawionej w holu Biurowca Głównego.
- Wypożyczenie wózka paletowego ręcznego niezbędnego do rozładunku darów.
- Grupa Azoty ZAK S.A. zorganizowała wśród pracowników zbiórkę artykułów codziennego użytku na rzecz mieszkańców Ukrainy przybywających do Polski, m.in. do Kędzierzyna-Koźla i Województwa Opolskiego.
- Zebranie i przekazanie darowizn finansowych przez podmioty należące do Grupy Azoty S.A.
Grupa Enea
- Fundacja Enea przekaże 300 tys. zł lubelskiemu oddziałowi Caritas Polska na pomoc rodzinom z Ukrainy.
- Spółka udostępni swoje ośrodki wypoczynkowe, w których schronienie znajdą rodziny ukraińskie, m.in. w Pogorzelicy, Dziwnowie, Sierakowie, Zdroisku czy Kozienicach. To około 400 miejsc.
- Grupa Enea udostępni również część swojej floty samochodowej dla zapewnienia transportu rodzin ukraińskich do zorganizowanych miejsc pobytu i wsparcia.
- Lubelski Węgiel „Bogdanka”: W porozumieniu ze służbami wojewody lubelskiego Bogdanka uruchamia w jednym ze swoich obiektów punkt tymczasowy, w którym dach nad głową i wyżywienie otrzyma 30-40 osób. Bogdanka prowadzi zbiórkę darów, do akcji włączają się krwiodawcy i pracownicy gotowi przyjąć do swoich domów ukraińskie rodziny.
- Utworzono zespół ds. Ukrainy w skład którego wchodzą koordynatorzy z kluczowych Spółek GK Enea (19 osób). Raz w tygodniu odbywają się cykliczne spotkania z Zarządami wszystkich Spółek GK Enea, na których omawiane są tematy istotne z punktu widzenia całej Grupy Kapitałowej.
- Uruchomiono nowe ośrodki dla uchodźców w Dziwnowie i Sierakowie, w którym przebywa łącznie ok 120 osób. Aktualnie trwają przygotowania do uruchomienia nowego ośrodka w w Bledzewie (63 miejsca). W rezerwie spółka posiada jeszcze kilka ośrodków należących do Spółek Enea S.A., Enea Operator i Enea Ciepło. W ośrodku w Dziwnowie nie ma dużej rotacji gości z Ukrainy, są to głównie matki z dziećmi w różnym wieku, które w porozumieniu z lokalnymi gminami i władzami powoli aklimatyzują się na miejscu. Sieraków jest miejscem o większej dynamice zmian osobowych.
- Aktualnie w Hotelu Energetyk w Kozienicach przebywa około 90 osób. W hotelu zapewnione zostały im m.in. noclegi, wyżywienie i opieka zdrowotna. Przygotowana została też sala zabaw dla dzieci. W Bogdance w ośrodku tymczasowego pobytu w Starym Tartaku pod Lublinem przebywa ok. 40 osób.
- Łącznie w ośrodkach GK Enea przebywa aktualnie ok. 250 osób.
- 25 marca b.r. przed hotelem Energetyk planowany jest briefing prasowy podsumowujący działania Grupy Enea na rzecz wsparcia dla uchodźców. W wydarzeniu zaplanowano udział Prezesa Zarządu Enea S.A., posłów z regionu Radomskiego i przedstawicieli Zarządu Enea Wytwarzanie. Planowane są kolejne tego rodzaju wydarzenia w innych ośrodkach kluczowych dla działalności GK Enea.
- 1 marca Fundacja Enea podpisała umowę na kwotę 300 tysięcy złotych na pomoc ukraińskim rodzinom. Kwota została przekazana do Caritas Archidiecezji Lubelskiej, która organizuje zbiórkę pieniędzy na rzecz Caritas Diecezji Charkowsko-Zaporoskiej znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie terenów, na których stacjonują wojska rosyjskie. Z zebranych pieniędzy tamtejsza Caritas zakupi najpotrzebniejsze rzeczy jak chociażby żywność, odzież czy leki.
- Na chwilę obecną Fundacja Enea wsparła finansowo lub znajduje się w procesie finalizacji wsparcia organizacji pozarządowych na kwotę ok. 960 tys. zł.
- Zgodnie z zapotrzebowaniem w ośrodkach, Fundacja Enea sfinansowała mieszkańcom ośrodka w Dziwnowie pomoc tłumacza przysięgłego.
- Fundacja Enea zakończyła zbiórkę pracowniczą. Zebrana kwota wynosi: 46 522,27 zł od 197 darczyńców. Zebrane pieniądze przekazano Caritas Polska.
- W trakcie procedowania są środki dla Caritas Diecezji Bydgoskiej w kwocie 40 000 zł na wsparcie i sfinansowanie działań na rzecz osób uciekających z Ukrainy.
- Zarząd Fundacji Enea podjął decyzję o wsparciu w kwocie 50 tys. zł Fundacji Wolność i Demokracja, która zajmuje się pomocą Polakom na Ukrainie.
- Trwa dedykowana edycja Potęgi poMocy, która umożliwi pracownikom możliwość realizacji ważnych dla nich inicjatyw, wspierających osoby z Ukrainy. Zgłaszane projekty mogą odpowiadać na aktualne problemy, jak również potrzeby długofalowe, np. zajęcia językowe czy sportowe. W ramach programu Fundacja Enea wesprze pięć projektów grantami od 3 000 do 4 000 złotych. Środki te zostaną przekazane zgłoszonym przez pracownika placówkom non-profit, z którymi pracownik chciałby zrealizować projekt, na przykład: fundacjom, stowarzyszeniom, szkołom czy przedszkolom. Na wszystkie zgłoszenia czekamy do środy 23 marca. Wyniki akcji poznamy już 25 marca.
- 3 marca została przygotowana lista floty samochodowej (6 pojazdów, ok. 170 miejsc), którą Grupa Enea przekaże, na okres powyżej 7-10 dni, do transportu uchodźców z polsko-ukraińskiej granicy. Flota zrealizowała przejazdy przewożąc osoby z Hrubieszowa do Warszawy. Z kolei Bogdanka do dyspozycji służb Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz samorządów oddała po 2-3 samochody trzech firm transportowych, pokrywając koszty kursów z przejść granicznych bądź punktów informacyjnych na terenie Chełma, Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego i Hrubieszowa do miast takich jak Warszawa, Kraków. Kursy były zlecane bezpośrednio przez samorządy.
- Do pomocy włączył się również należący do Grupy Enea Lubelski Węgiel Bogdanka. Kopalnia ma swą siedzibę w województwie lubelskim, do którego w pierwszej kolejności trafiają uchodźcy. W porozumieniu ze służbami wojewody lubelskiego Bogdanka uruchomiła w jednym ze swoich obiektów punkt tymczasowy.
- Kopalnia prowadzi zbiórkę darów, do akcji włączają się krwiodawcy i pracownicy gotowi przyjąć do swoich domów ukraińskie rodziny. Wypożyczyła z zasobów spółki 30 łóżek polowych na potrzeby ulokowania uchodźców w miejscach tymczasowych na terenie Gminy.
- Bogdanka wprowadziła uproszczoną procedurę wnioskowania o węgiel na cele ogrzewania ośrodków (brak obowiązku wypełniania jednolitego formularza).
- LWB realizuje transport darów (tir) do Kijowa do swojego partnera biznesowego (D.Trading Limited Liability Company): odzież, medykamenty, suchy prowiant etc. oraz przekazała 12 tys. zł. na zakup środków medycznych (bandaże, opaski, plastry itp.), które przekazane zostaną partnerskim szpitalom na Ukrainie.
- Z Bogdanki na Ukrainę trafiły m.in. transporty latarek i kamizelek taktycznych (Łuck), suchego prowiantu i odzieży (Kowel) czy też ręczników, skarpet, rękawic i żywności (Uściług).
- Enea Nowa Energia z myślą o najmłodszych uchodźcach, którzy trafiają do radomskich szkół, przygotowała kilkaset starterów szkolnych: plecaków, zeszytów, akcesoriów piśmienniczych, gier planszowych, itp. Enea Nowa Energia wesprze również lokalną organizację pozarządową niosącą pomoc psychologiczną osobom przybyłym z obszarów wojennych.
- Enea Operator, w porozumieniu z innymi operatorami systemów OSD oraz PSE, przekazała Agencji Rezerw Strategicznych kable o wartości ok. 126 tys. zł. Zostaną one wykorzystane do naprawy zniszczonych działaniami wojennymi sieci elektroenergetycznych na Ukrainie. Enea Operator rozważa dalsze wsparcie w przedmiotowym zakresie.
- Spółki Grupy ENEA uruchomiły zbiórki potrzebnych artykułów dla osób przekraczających granicę. W ponad 50 lokalizacjach w całej Polsce pracownicy mogą zostawić rzeczy dla potrzebujących z Ukrainy. Lista potrzebnych rzeczy została uzgodniona z kopalnią (Bogdanką) oraz Polskim Czerwonym Krzyżem. W drugiej edycji akcji zbiórki rzeczowej udało się uzbierać ok. 11 ton darów (łącznie w dwóch ponad 12 ton). Tylko z Poznania wyjechały 2 tony artykułów. Duże transporty wyruszyły również ze Szczecina, Kozienic, Elektrowni Połaniec, a zbiórki były prowadzone w całej Polsce. Zgromadzone rzeczy zostały przekazane do kopalni w Bogdance oraz oddziałom PCK w Poznaniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Białymstoku, Bydgoszczy i Szczecinie. Trafią do uchodźców rozlokowanych w kraju. Artykuły, głównie chemiczne, trafiły również do Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu.
- Planowana jest kolejna zbiórka. Dary zostaną przekazane przede wszystkim do ośrodków recepcyjnych w dużych miastach, ze szczególnym uwzględnieniem Poznania (MTP i Hala Arena).
- We współpracy z wydawnictwem Polska Press – Głos Wielkopolski przygotowany został w nakładzie 40 tys. - specjalny, bezpłatny 8-stronicowy informator w języku ukraińskim dla uchodźców. Zawiera on informacje o miejscach i instytucjach w Poznaniu i regionie, w których znajdą pomoc humanitarną, finansową, edukacyjno-oświatową, prawną i medyczną. Zawiera również podstawowe informacje dotyczące historii Poznania, komunikacji, imprez kulturalnych i oświatowych organizowanych także dla ukraińskich dzieci. Magazyn jest od czwartku (10 marca) dystrybuowany w całej Wielkopolsce za pośrednictwem państwowych i samorządowych instytucji, organizacji społecznych m.in. przez Caritas i Polski Czerwony Krzyż, fundacje i stowarzyszenia pomagające uchodźcom. Uciekinierzy z ogarniętej wojną Ukrainy, którzy trafią do Poznania będą mogli otrzymać go także m.in. w Punkcie Recepcyjnym na terenie poznańskich MTP czy w punkcie informacyjnym na Dworcu Głównym w Poznaniu. Na informatorze nie ma logotypu Enei, ani żadnych odniesień do sponsora wydawnictwa. Koszt dodatku to 10 tys. zł netto.
- Enea Połaniec w ostatnim czasie przekazała gminom Połaniec, Staszów, Osiek i Bogoria łącznie 150 łóżek polowych oraz 180 materacy, które pomogą zapewnić miejsca noclegowe dla przyjeżdżających uchodźców.
- Ponadto w Enei Połaniec uruchomiono zbiórkę starych siatek sportowych, które zostaną wykorzystane jako elementy maskujące przed atakami Rosjan. W pomoc Ukraińcom zaangażowały się zaprzyjaźnione kluby sportowe i jednostki ochrony przeciwpożarowej z regionu, którzy wschodnim sąsiadom postanowili przekazać nie tylko siatki z bramek sportowych, ale także gotowe siatki maskujące. Udało się zebrać 1500 metrów siatki.
- Wolontariusze Grupy Kapitałowej ENEA w liczbie ok. 150 osób aktywnie wspomagają działania w zakresie pomocy uchodźcom z Ukrainy.
- Na prośbę Kancelarii Prezydenta RP spółka przekazała łącznie 200 latarek na potrzeby uchodźców z Ukrainy.
KGHM
- Spółka wspólnie z organizacjami pozarządowymi utworzyła w Lublinie Centrum Wsparcia Ukraińców. Tam została zapewniona m.in. pomoc tłumaczy, medyczna, psychologiczna, prawna, koordynacja zbiórek.
- Ponad 40 tys. butelek wody trafiło na granicę polsko-ukraińską.
- KGHM we współpracy z PKP utworzył punkt wydawania posiłków dla uchodźców z Ukrainy - namiot gastronomiczny na ok. 400 osób stanął przy dworcu Centralnym w Warszawie.
- Spółka sfinansowała ok. 250 miejsc noclegowych oraz wyżywienie w ośrodkach Caritas z zasobów Fundacji KGHM Polska Miedź S.A. (wartość 1 mln zł).
- Udostępniono 150 noclegów oraz infrastruktury kuchennej na potrzeby uchodźców w uzdrowiskach – miejsca do dyspozycji wojewody dolnośląskiego.
- Fundacja KGHM Polska Miedź przekazała darowiznę na transport medykamentów koniecznych dla szpitali na terenie wojny (działania wykonane z pomocą wrocławskiej Ermed, wartość ok. 1,5 mln zł).
- Utworzono Centrum Pomocy dla Ukraińców wspólnie ze stowarzyszeniem Centrum Formacji Rodziny w Lubinie. Centrum koordynuje działania pomocowe dla Ukrainy z Zagłębia Miedziowego. Potrzebujący mają zaoferowaną pomoc prawną, medyczną, informacje o bazie noclegowej, wsparcie logistyczne (odzież, artykuły spożywcze, artykuły pierwszej potrzeby). Do dyspozycji są również psychologowie i tłumacze z języka ukraińskiego.
- Zorganizowano bezpłatne konsultacje lekarzy specjalistów w Miedziowym Centrum Zdrowia – Spółki GK KGHM podjęły gotowość do zatrudniania uchodźców
- Utworzono zbiórki dla ośrodków przyjmujących uchodźców w postaci łóżeczek dziecięcych, pościeli, pralko-suszarek dla ośrodka w Męcince.
- Spółka umożliwia wykorzystanie busów JRGH i obsługę ratowników na granicy.
- Udostępniono infrastrukturę na rzecz dzieci z Ukrainy, zaoferowano darmowe zajęcia i treningi (Zagłębie Lubin).
- Udostępniono transport dla uchodźców i efektów zbiórek (Mercus, Oddział KGHM JRGH, ZANAM).
- Spółka zaangażowała się w pomoc zbiórki krwi.
- W zależności od sygnalizowanego zapotrzebowania uruchomiono jadłodajnie oraz punkty wydawania żywności, zaoferowano pomoc w szukaniu zatrudnienia, miejsc dla dzieci w przedszkolach/szkołach.
- Nawiązano współpracę z organizacjami pozarządowymi działającymi na Ukrainie – przekazano finansowe wsparcie na potrzeby mieszkańców i na działania związane z walką z dezinformacją.
- Spółka współpracuje z dolnośląskimi samorządami, Caritasem i innymi instytucjami w ramach lokalnych akcji i zbiórek.
- Energetyka przekazała łóżka polowe dla Powiatowego Zespołu Schronisk Młodzieżowych w Jaworze (obiekt przyjmuje uchodźców z Ukrainy).
- Przekazano ponad 700 łóżek i materacy z zestawami pościeli i kołder na rzecz punktów dla uchodźców znajdujących się w 24 samorządach na terenie Diecezji Legnickiej.
- Przeprowadzono zbiórki rzeczowe w oddziałach KGHM na rzecz wsparcia uchodźców i działania pomocowe prowadzone przez samorządy i NGO.
- Fundacja KGHM przeprowadziła zbiórkę, podczas której zebrała i przekazała kilka ton leków i środków medycznych oraz transport artykułów do szpitali na Ukrainie.
- Spółka KGHM ZANAM przeprowadziła akcję „Plecaczek” na rzecz dzieci z Ukrainy.
- Fundacja KGHM dofinansowała projekt „Pomoc uciekinierom z Ukrainy” – pokryto koszty zakwaterowania i wyżywienia dla 200 osób w 7 miejscach tymczasowego pobytu w Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej.
- Fundacja KGHM dofinansowała projekt „Zakwaterowanie i wyżywienie uchodźców z Ukrainy” – pokryto koszty zakwaterowania i wyżywienia dla blisko 40 osób w ośrodku katolickim niedaleko Łomży.
- Fundacja udostępniła ponad 40 miejsc noclegowych w hotelu dla uchodźców w gminie Kotla.
- Fundacja dofinansowała utworzenie 4 punktów noclegowych dla uchodźców ( zakup śpiworów, ręczników, materaców) na terenie gminy Łomża.
- Fundacja dofinansowała zakup kilku tysięcy koców w województwie mazowieckim.
- KGHM we współpracy z PKP utworzył punkt wydawania posiłków dla uchodźców z Ukrainy - namiot gastronomiczny na ok. 400 osób stanął przy dworcu Centralnym w Warszawie.
- Udostępniono 150 noclegów oraz infrastruktury kuchennej na potrzeby uchodźców w uzdrowiskach – miejsca do dyspozycji wojewody dolnośląskiego.
- Utworzono Centrum Pomocy dla Ukraińców wspólnie ze stowarzyszeniem Centrum Formacji Rodziny w Lubinie. Centrum koordynuje działania pomocowe dla Ukrainy z Zagłębia Miedziowego. Potrzebujący mają zaoferowaną pomoc, prawną, pomoc medyczną, informacje o bazie noclegowej, wsparcie logistyczne (odzież, artykuły spożywcze, artykuły pierwszej potrzeby). Do dyspozycji są również psychologowie i tłumacze z języka ukraińskiego.
- Na terenie Zagłębia Lubin udostępniono infrastrukturę na rzecz dzieci z Ukrainy, oferowanie darmowych zajęć i treningów.
- Mercus, Oddział KGHM JRGH i KHGM ZANAM udostępnili transport dla uchodźców i efektów zbiórek.
- Spółka KGHM TFI przekazała regały na rzecz Ośrodka Pomocy Społecznej w Sobótce – punkt pomocowy dla uchodźców.
- Uzdrowiska Kłodzkie przekazały na granice z Ukrainą 40 tys. butelek wody Staropolanka.
- Spółka współpracuje z organizacjami pozarządowymi działającymi na Ukrainie – przekazanie finansowego wsparcia na potrzeby mieszkańców i na działania związane z walką z dezinformacją.
- Współpraca z dolnośląskimi samorządami, Caritasem i innymi instytucjami w ramach lokalnych akcji i zbiórek.
- Zorganizowano bezpłatne konsultacje lekarzy specjalistów w Miedziowym Centrum Zdrowia.
- Spółki GK KGHM wykazują gotowość do zatrudniania uchodźców.
- KGHM ZANAM przekazało darowizny rzeczowe - 100 par obuwia.
- Spółka zapewnia urlop dla wyjeżdżających na wojnę Ukraińców, zaangażowanie do pracy ich rodzin (np. kobiety w uzdrowiskach).
Krajowa Grupa Spożywcza
Darowizny produktowe na rzecz:
- Domu Opieki Społecznej w Rejowcu Osadze: cukier, cukierki, soki. Kwaterują tam 150-200 matek dziećmi.
- Urzędu Miasta Krasnystaw: cukier, cukierki, kasza, mąki, płatki owsiane, soki, musy. W mieście znajdują się dwa punkty pobytu dla mieszkańców z Ukrainy.
- Konsulatu Ukrainy w Przemyślu: cukier w ramach wsparcia ludności cywilnej z Ukrainy oraz wojsk obrony terytorialnej.
Darowizny finansowe i produktowe na rzecz:
- Polskiego Czerwonego Krzyża Oddział w Lublinie: sosy do dań, passaty, soki, musy, cukierki oraz darowizna finansowa celem zakupu najpotrzebniejszych rzeczy - kołdry, koce, poszewki, poduszki, środki higieny osobistej, pieluchy, leki.
- Centrum Integracji Społecznej w Minianach: cukier, mąki, kasze, płatki owsiane, cukierki, soki, musy. CIR koordynuje wspieranie uchodźców w Mienianach, Hrubieszowie, Zosinie i Dołhobyczowie.
- Parafii Grekokatolicka w Stargardzie – cukier oraz darowizna finansowa dla lokalnej grupy działania na rzecz obywateli Ukrainy.
- Fundacji Semper Fidelis na Rzecz Archidiecezji Lwowskiej – cukier, cukierki, sosy, soki, musy, mąki, kasze, płatki owsiane oraz darowizna finansowa.
- Komitetu Pomocy Ukrainie przy Parafii Greckokatolickiej pw. Św. Jozafata w Stargardzie.
- Konsulatu Honorowego Ukrainy w Przemyślu.
- Piotrusia Pana Sp. z o.o. Sp. Komandytowa w Przemyślu.
- Fundacji Nienieodpowiedzialni w Warszawie.
- ICS "Moldova Zahar" SRL.
- Gminy Krasnystaw poprzez Stowarzyszenie "Wspólnie dla Gminy Krasnystaw".
- Miasta Krasnystaw (Urząd Miasta Krasnystaw).
- Miasta Krasnystaw przez Stowarzyszenie "Pod Napięciem" Krasnystaw.
- Domu Opieki Społecznej w Rejowcu Osadzie.
- Grupy Kapitałowej Specjał na rzecz Caritas Diecezji Rzeszowskiej.
- Centrum Misyjnego Sióstr Palotynek w Warszawie.
- Fundacji Kulskich na Rzecz Relacji Polsko-Amerykańskich z siedzibą w Warszawie.
- Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
- Fundacji Wolne Miejsce Katowice.
- Rady Osiedla Borowiczki.
- Szkoły Podstawowej Nr 23 we Włocławku.
- Powiatu Tomaszowskiego.
- Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
- Parafialnego Zespołu Caritas przy Parafii Matki Bożej Częstochowskiej i Św. Wacława w Lubiczu Górnym.
- Stowarzyszenia Wędka, Toruń.
- Fundacji "Wyjść z Cienia" Bydgoszcz.
- Starostwa Powiatowego w Węgrowie.
- Lubelskiej Izby Rolniczej, Oddział Zamiejscowy w Zamościu.
- Europejskiego Centrum Współpracy Młodzieży w Toruniu.
- Lubelskiego Zarządu Obsługi Przejść Granicznych (obdarowym będzie Chełmskie Towarzystwo Samorządowe).
- Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Toruniu.
- Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie.
- Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, p. Mikołaj Bogdanowicza.
Darowizny finansowe na rzecz:
- Fundacji Nienieodpowiedzialny z siedzibą w Warszawie - akcja dotyczy zbiórki środków na transport autobusowy celem wywiezienia z terytorium Ukrainy miejscowość Fastów samotnych matek oraz sierot do Polski. Pod opieka ojców Dominikanów w Fastowie pozostaje około 250 osób. Akcja przewiezienia tych osób do Polski prowadzona na prośbę i pod auspicjami Ambasady RP w Kijowie.
- Stowarzyszenia „Wspólnie dla Gminy Krasnystaw” – na wyposażenie placówek kwaterujących obywateli Ukrainy.
- Stowarzyszenia „Pod Napięciem” w Krasnymstawie – na wyposażenie placówki wyżywiającej obywateli Ukrainy.
- Fundacja KSC „Pomaganie krzepi” zorganizowała zbiórkę finansową, której celem jest wsparcie obywateli Ukrainy przebywających aktualnie w Polsce. Zebrane środki zostaną przekazane wyspecjalizowanym instytucjom w przedmiotowym obszarze.
- Fundacja KSC S.A. „Pomaganie Krzepi” koordynuje zbiórkę rzeczową w zakładach i oddziałach KSC S.A.
- Koordynuje zbiórkę finansową na portalu zrzutka.pl oraz przez subkonto Fundacji.
- Trwają rozmowy z operatorami sieci komórkowych w celu utworzenia zbiórki SMS.
- KSC objęła wolontariatem pracowniczym prowadzonym przez fundację KSC „Pomaganie krzepi” działania pomocowe na rzecz obywateli Ukrainy prowadzone przez Pracowników Spółki.
- W KSC został powołany Zespół ds. koordynowania pomocy humanitarnej w związku z atakiem zbrojnym na terytorium Ukrainy.
- Fabryka Cukierków „Pszczółka” Sp. z o.o. (spółka zależna KSC) zorganizowała hub logistyczny dla międzynarodowej pomocy humanitarnej w magazynach spółki w Lublinie. W pracę hubu zaangażowani są pracownicy FC „Pszczółka” oraz KSC.
- KSC (Cukrownia Dobrzelin) przyjęła do hotelu pracowniczego pierwsze osoby. Docelowo jest ok. 30 miejsc noclegowych.
- Spółki udostępnią w kanałach komunikacyjnych informacje nt. możliwości wspierania obywateli Ukrainy (zarówno prowadzone przez KSC, jak również dostępne działania rządowe).
- Razem z Fundacją KSC „Pomaganie krzepi” organizuje akcje marketingowe oraz zbiórki funduszy z koszykarzami Reprezentacji Polski w koszykówce mężczyzn.
- KSC przekazała środki finansowe na wszelkiego rodzaju środki higieniczne, leki, sprzęt AGD, łóżka, koce, powerbanki i inne niezbędne materiały. Część środków została przeznaczona na transport uchodźców z regionów objętych działaniami wojennymi.
- Krajowa Spółka Cukrowa i Fundacja KSC „Pomaganie krzepi” dostarcza żywność do organizacji koordynujących pomoc dla obywateli Ukrainy i przygotowujących dla nich posiłki.
- „Polskie Przetwory” we Włocławku przekazały soki Frutuś i Smoothie dla Fundacji Kulskich na Recz Relacji Polsko-Amerykańskich oraz do Oddziału „Cukrownia Werbkowice” (P. Maryla Symczuk), na rzecz Miasta Krasnystaw, na rzecz Domu Pomocy Społecznej w Rejowcu Osadzie, dla Domu Pomocy Społecznej im. Św. Siostry Faustyny w Krasnobrodzie, na rzecz Konsulatu Honorowego Ukrainy w Przemyślu, na rzecz Powiatu Węgrowskiego, na rzecz Fundacji "Wyjść z Cienia" Bydgoszcz, na rzecz Szkoły Podstawowej nr 23 we Włocławku.
- PPZ Trzemeszno sp. z o.o. przekazało środki finansowe w kwocie 10 000 zł na konto Polskiego Czerwonego Krzyża wskazane na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pomagamukrainie.gov.pl.
- Udział pracowników Spółki w zbiórce rzeczowej organizowanej przez Fundację KSC S.A. „Pomaganie Krzepi”. Zebrane artykuły dostarczono 14.03.2022 r. do Oddziału Cukrownia Kruszwica.
- Przekazanie przez Spółkę w dniu 15.03.2022 r. Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi Oddział w Poznaniu darowizny rzeczowej w postaci 20 szt. powerbanków.
- „PZZ” w Stoisławiu S.A. podjęło pomocy w zakresie darowizny produktów Spółki we współpracy z Urzędem Miejskim w Koszalinie. Spółka przekazała 11 palet produktów Spółki
- Przekazanie produktów Spółki na bieżące potrzeby żywieniowe dla uchodźców z Ukrainy zamieszkujących w hotelu Royal Park w Mielnie.
- Dostarczenie produktów żywnościowych do Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej na pomoc humanitarną dla Ukrainy.
- Na hali Gwardii przy ulicy Fałata w Koszalinie, zakwaterowani zostaną uchodźcy ok. 150 osób z terenów objętych działaniami wojennymi z Ukrainy. Zarząd Spółki sfinansował zakup nowego sprzętu AGD, RTV, który jest niezbędny do funkcjonowania tymczasowego schronienia. W ramach udzielanej pomocy zakupione zostały: pralka, suszarka, lodówka, telewizor do sali zabaw dla dzieci etc.
- Spółka kontynuuje pomoc na rzecz mieszkańców miasta Iwano - Frankowska (miasta partnerskiego Koszalina) oraz dla uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają w miejscowości Mielno i kwaterowani są w tamtejszych hotelach. W związku z powyższym pomoc w tym zakresie jest mocno dedykowana. W wyżej wymienionych zbiórkach, biorą udział pracownicy Spółki.
- Przekazanie przez Zakład „Archiwum” w Płocku 100 kartonów pomocnych do pakowania artykułów przekazywanych do Ukrainy.
- Propozycja podjęcia pracy przez obywatelki Ukrainy (2 kobiety) została przyjęta. Przygotowano wniosek o zatrudnienie.
- Pomoc w transporcie uchodźców (dwie kobiety i dziecko) do Gdańska.
- Zabezpieczanie w środki czystości, kosmetyczne oraz odzież uchodźców przebywających w pobliskich miejscowościach.
- Pomoc przedstawicielom samorządu, mieszkańców w organizacji zbiórki dla uchodźców przebywających na terenie miasta Płocka.
- Przekazanie przez Cukrownię Nakło do Urzędu Gminy środków czystości w kwocie 1000 zł.
- Zorganizowanie przewozu z Krakowa do Bydgoszczy uchodźców.
- Pomoc przy załadunku darów na prośbę Starostwa Powiatowego.
- Wykonanie instalacji elektrycznej w budynku socjalnym Gminy Nakło.
- Cukrownia Werbkowice z inicjatywy pracowniczej zakupiła produkty, z których zrobiła i przekazała 1250 kanapek do punktów w Dołhobyczowie i Horodle.
- Zorganizowano transport busem uchodźców do Białegostoku, miasta Jarosław, Chełm i Kielc.
- Zorganizowano przewóz transportem darów (z Cukrowni do punktu kwaterunkowego w Werbkowicach, w Hrubieszowie, w Horodle i na przejście graniczne w Zosinie oraz do powiatu tomaszowskiego i Zamościa).
- Cukrownia Dobrzelin zapewniła zakwaterowanie w hotelu pracowniczym Oddziału „Cukrownia Dobrzelin” od kilku do kilkunastu kobiet z dziećmi z Ukrainy. Współpraca odbywa się pod patronatem Burmistrza Urzędu Gminy Żychlin.
- Transport uchodźców z przejścia granicznego Dołhobyczów do Ośrodka w Kutnie.
- Darowizna finansowa na rzecz Fundacji „Dotknij natury” tworzącej Dom dla samotnych matek z dziećmi z Ukrainy w Łysomicach k/Torunia.
- Darowizna finansowa na rzecz Stowarzyszenia Siedem Aniołów tworzącego tygodniowe spotkanie integracyjne dla dzieci polskich i ukraińskich podczas wakacji 2022.
- Organizacja wolontariatu pracowniczego na granicy polsko-ukraińskiej w Namiocie Caritas – Namiot Nadziei w okresie od 22 marca do 15 kwietnia 2022 r.
- Organizacja zbiórki rzeczowej na rzecz uchodźców – transport oraz wysyłka darów do Oddziału „Cukrownia Werbkowice”.
Lotos
- Działając poprzez Fundację LOTOS spółka udzieli wsparcia finansowego organizacjom PCK i Caritas.
- Wspólnie z NSZZ „Solidarność” zapewni co najmniej 100 miejsc noclegowych razem z wyżywieniem w ośrodku w Spale.
- W ramach wolontariatu pracowniczego dostarczy swoim partnerom handlowym na Ukranie wsparcia rzeczowego. Ponadto, dla ich rodzin, które będą szukały schronienia w Polsce, koncern zapewni noclegi i wyżywienie.
- Udzieli wsparcia finansowego dla „Tygodnika Solidarność”, który przygotowuje serwis informacyjny w języku ukraińskim dotyczący rynku pracy w Polsce.
- We współpracy z Caritas Polska sfinansuje pomoc socjalną dla uchodźców w Polsce, w postaci zakupu żywności, zaopatrzenia medycznego oraz artykułów pierwszej pomocy. Wsparcie obejmuje także Caritas Gdańsk, który prowadzi pomoc socjalną dla ludności ukraińskiej.
- W ramach współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem LOTOS sfinansuje zakup hurtowych ilości materiałów medycznych, przede wszystkim: opatrunkowych, sprzętu ratowniczego oraz ogrzewanych namiotów, które trafią bezpośrednio na Ukrainę.
- Wspólnie z Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku pokryje koszty pobytu w województwie pomorskim dużej grupy dzieci z ukraińskich sierocińców.
- W ramach współpracy z Akademią Medyczną w Gdańsku sfinansuje koszty pobytu i leczenia dzieci z chorobami onkologicznymi, które przyjechały i wciąż przyjeżdżają z Ukrainy.
- We współpracy z Komendantem Głównym PSP przekaże darowizny rzeczowe w postaci sprzętu pożarniczego i wyposażenia osobistego dla strażaków z Ukrainy.
- We współpracy z Zakonem Braci Mniejszych Kapucynów (Prowincja Krakowska) zakupi artykuły pierwszej potrzeby cywilom poszkodowanym w trwającej wojnie na Ukrainie.
- Wspólnie z Fundacją „Kresy w Potrzebie - Polacy Polakom” dofinansuje zakup produktów do przygotowania paczek z okazji Święta Wielkiej Nocy dla ofiar wojny z Ukrainy.
- Wspólnie z Oddziałem Terenowym Towarzystwa Rozwijania Aktywności Dzieci Szansa dofinansuje zakup paliwa na stacjach LOTOS do transportu oraz artykułów pierwszej potrzeby dla ukraińskich rodzin.
- Gdański koncern zabezpiecza miejsca pobytu w Polsce swoim partnerom biznesowym i organizuje dla nich pomoc medyczną.
- Spółka rozpoznaje też sytuację związaną z pokryciem kosztów paliwa dla kolumny humanitarnej, na Ukrainę z Wielkiej Brytanii organizowaną przez Polską Fundację działającą w Wielkiej Brytanii.
- Lotos udzieli pomocy w zaopatrzeniu w paliwo transportów z pomocą humanitarną organizowaną przez Konsulat Ukraiński w Gdańsku.
- 2 marca utworzono specjalne subkonto umożliwiające pracownikom koncernu wpłaty na konto Fundacji LOTOS. Zgromadzone w ten sposób środki fundacja przekaże na pomoc dla Ukrainy. Fundacja wspiera również wybrane inicjatywy realizowane przez pracowników Grupy Kapitałowej LOTOS.
- Spółka sfinansuje pobyt i wyżywienie dla 180 uchodźców z Ukrainy w Jarnołtówku i Spale na południu Polski oraz dofinansuje zakupu lekkiego oleju opałowego do ogrzewania pomieszczeń.
- Spółka dofinansuje zakup paliwa żeglugowego wyprodukowanego w rafinerii w Gdańsku do przewożenia transportu humanitarnego oraz ofiar wojny w Ukrainie (we współpracy z Polską Żeglugą Bałtycką S.A. z siedzibą w Kołobrzegu) oraz zakup paliwa na stacjach LOTOS wykorzystywanego w transporcie podczas udzielania pomocy ofiarom wojny na Ukrainie (we współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną "SALVATOR" w Lublewie Gdańskim).
- Fundacja LOTOS wspólnie z Fundacją Wspierania Historii Kinematografii Polskiej w Piasecznie, dofinansuje uruchomienie platformy OTT – telewizji informacyjnej UA24.tv dla społeczności ukraińskiej w Polsce.
- Wraz z Zarządem Oddziałowego NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej w Przemyślu spółka zakupi żywność i środki pierwszej potrzeby dla ofiar wojny na Ukrainie.
PGE
- Spółka wspiera służby na polsko-ukraińskiej granicy na Lubelszczyźnie. Przekazuje żywność, wodę i wsparcie medyczne. Zapewnia dach nad głową dla rodzin ukraińskich.
- PGE udostępniła dla Ukraińców ośrodek „Energetyk” w Nałęczowie.
- Fundacja PGE przekazała dotychczas blisko 800 tys. zł darowizny na bieżącą pomoc uchodźcom przybywającym do Polski, dostosowanie ośrodków Caritas na przyjęcie rodzin oraz na pomoc humanitarną na terenie Ukrainy.
- Dzięki udzielonej pomocy do miast objętych działaniami wojennymi wysłano ok. 40 ton środków opatrunkowych, lekarstw, żywności i innych najpotrzebniejszych artykułów.
- Fundacja PGE sfinansowała zakup 5 namiotów pneumatycznych wraz z wyposażeniem, które przy współpracy ze Strażą Graniczną i władzami Podkarpacia, zostaną przekazane władzom Lwowa i Truskawca, do wykorzystania zgodnie z potrzebami wynikającymi ze zmieniającej się sytuacji.
- Fundacja PGE przekazała ponad 1500 misiów terapeutycznych dzieciom z rodzin ukraińskich przekraczających granicę z Polską oraz dzieciom z ukraińskich sierocińców przebywających w ośrodkach na terytorium RP. Zabawki zostały wysłane do ośrodków dla uchodźców prowadzonych przez Caritas, urzędy gmin i miast, a także do miejskich ośrodków pomocy rodzinom, które pomagają uchodźcom odnaleźć spokojny dom w Polsce.
Zakwaterowanie w ośrodku Energetyk - PGE udostępniła miejsca noclegowe w swoim Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Energetyk” w Nałęczowie, w którym schronienie znalazło ponad 120 członków rodzin ukraińskich energetyków. Mają oni zapewnione wyżywienie, opiekę oraz środki higieniczne i wszelkie potrzebne artykuły. W bieżącą pomoc mieszkającym w ośrodku rodzinom angażują się także pracownicy PGE przekazując najpotrzebniejsze rzeczy.
Wsparcie na granicy z Ukrainą - Na specjalny wniosek gminy Ustrzyki Dolne, PGE wybudowała tymczasową linię niskiego napięcia, zasilającą w energię elektryczną namioty na przejściu granicznym w Krościenku, w których znajdują się punkty z pomocą medyczną, posiłkami i pomieszczenia do odpoczynku dla uchodźców.
Wsparcie sektora energetycznego na Ukrainie - PGE kieruje wsparcie także do ukraińskiego sektora energetycznego, który stoi przed problemem utrzymania ciągłości produkcji i dostaw energii na terenach najbardziej dotkniętych działaniami wojennymi. Za pośrednictwem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, PGE przekazała ukraińskiej firmie energetycznej materiały niezbędne do odtworzenia zniszczonej infrastruktury i zachowania ciągłości dostaw energii. PGE planuje kontynuować pomoc dla branży energetycznej, uzależniając kolejne działania od bieżących potrzeb.
- Przekazanie energetykom z Ukrainy agregatu prądotwórczego o mocy 400 kVA. Sprzęt został przekazany energetykom z Ukrainy za pośrednictwem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Pomoc uchodźcom – adaptacja w Polsce - Zebranie przez pracowników PGE w ramach akcji pomocy uchodźcom prawie 7 ton najpotrzebniejszych artykułów, w tym żywność, środki higieniczne, lekarstwa, koce. W paczkach przekazanych do ośrodków, gdzie przebywają dzieci z domów dziecka znalazła się również odzież dla dzieci, zabawki i gry edukacyjne, a także kilkaset kompletnych wyprawek szkolnych dla dzieci, które rozpoczynają naukę w polskich szkołach.
- PGE wspiera m.in. ośrodki prowadzone przez Caritas z Przemyśla, Lublina, Rzeszowa, Łodzi, Gliwic, Legnicy, Opola, Szczecina, Krakowa, Torunia, Bydgoszczy i Jeleniej Góry. Przekazuje pomoc do instytucji pozarządowych i ośrodków prowadzonych przez gminy i powiaty, gdzie zakwaterowane są rodziny oraz dzieci z ukraińskich domów dziecka, w tym m.in. do: Domu Opiekuńczo-Leczniczego w Pilaszkowie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lesznie, MOPS w Bełchatowie, OSiR Wawrzkowizna, Urzędu Miasta Gdańska, Fundacji Podlascy Aniołowie i Prawosławnej Parafii Wszystkich Świętych w Piotrkowie Trybunalskim.
- Fundacja PGE przekazała 15 darowizn, w tym dla organizacji pomocowych, fundacji i stowarzyszeń oraz samorządów lokalnych na łączną kwotę 755 000 zł na bieżącą pomoc uchodźcom przybywającym do Polski oraz na pomoc humanitarną wysyłaną na tereny objęte największymi działaniami wojennymi.
- W najbliższym czasie PGE planuje przekazać ok. 50 komputerów przeznaczonych dla dzieci z Ukrainy.
- PGE realizuje działania na rzecz pomocy dzieciom z Ukrainy poprzez projekty z zakresu adaptacji do nowego miejsca zamieszkania i integrację z rówieśnikami z Polski oraz lokalnymi społecznościami. Organizowane są wyjazdy edukacyjno-terapeutyczne do lasów w ramach programu Lasy Pełne Energii, gdzie w połączeniu z zabawą i terenowymi grami, dzieci odbędą lekcję przyrody i zasadzą drzewa. Dzieci z Ukrainy wezmą również udział w zajęciach edukacyjnych w Kampinoskim Parku Narodowym połączone z grami i zabawami terenowymi. W projekty zaangażowani zostaną wolontariusze PGE, którzy wspierać będą ukraińskich opiekunów w opiece nad dziećmi, będą również animować zabawy i gry oraz pomagać dzieciom odnaleźć się w nowym otoczeniu.
Pomoc uchodźcom – rynek pracy - PGE planuje uruchomić działania związane ze wsparciem uchodźców z Ukrainy w wejściu na polski rynek pracy. W tym celu, w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego, uruchomione zostaną w Centrum Rozwoju Kompetencji w Bełchatowie kursy języka polskiego, kurs opiekuna medycznego, kurs masażu i kurs kosmetyczny.
- PGE wspólnie z Pl.2012+, operatorem PGE Narodowego, czyni jednocześnie przygotowania do organizacji targów pracy dla uchodźców z Ukrainy, które odbędą się na tym obiekcie 2 kwietnia 2022 r. Włączenie się we wskazane przedsięwzięcie pozwoli na zapewnienie osobom z Ukrainy realnego wsparcia w zakresie podjęcia zatrudnienia na polskim rynku.
Wolontariusze PGE - W pomoc uchodźcom zaangażowanych jest ponad 500 wolontariuszy PGE. Od pierwszego dnia ataku Rosji na Ukrainę, na terenach przygranicznych pracuje nawet do 50 wolontariuszy PGE dziennie, którzy pomagając przyjąć uchodźców w Polsce i rozlokować ich w domach i ośrodkach.
PGE Narodowy - Na PGE Narodowym znajduje się punkt nadawania numerów PESEL obywatelom Ukrainy oraz mobilne punkty ZUS i banku PKO BP. Dzięki temu obywatele Ukrainy mogą liczyć na kompleksową realizację najważniejszych formalności związanych z nadaniem numeru PESEL w jednym miejscu. Na terenie punktu zapewniono możliwość bezpłatnego kopiowania dokumentów czy zrobienia zdjęcia. Partner tytularny stadionu, PGE Polska Grupa Energetyczna, zadbał także o zorganizowanie w poczekalni specjalnej strefy zabaw dla starszych dzieci oraz pokoju dla matki i dziecka.
- Udostępniono bezpłatne wycieczki po stadionie dla obywateli Ukrainy.
- Organizacja wydarzeń w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, podczas których osobom z Ukrainy zapewniane jest wsparcie w zakresie podnoszenia kompetencji czy podjęcia zatrudnienia na polskim rynku.
PGNiG
PGNiG SA
- Dostawy produktów spożywczych do ośrodków recepcyjnych zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem.
- 4 ośrodki recepcyjne w woj. lubelskim – Dorohusku, Dołhobyczowie, Hrebennem i Zosinie.
- Do każdego ośrodka spółka dostarczy 5000 butelek wody mineralnej 0,5l, suchy prowiant – wafle ryżowe, batony, słodycze.
- Przekazanie 2 mln złotych m.in. na wsparcie organizacji: PCK, Caritas, SOS Wioski Dziecięce.
- Zapewnienie zakwaterowania dla 80 osób (docelowo 120) na okres 2 miesięcy dla rodzin pracowników ukraińskich partnerów (Naftogaz i ERU) z terenów objętych walkami.
- Zorganizowanie zbiórki leków oraz materiałów opatrunkowych i medycznych – materiały zostały przekazane potrzebującym.
- Zbiórka pracownicza wyposażenia medycznego.
- Zbiórka pracowników Oddziału Ratowniczego Stacja Górnictwa Otworowego w Krakowie – leki oraz wyposażenie medyczne, przekazane do Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie.
PGNiG Termika
- Dostawa do Przemyśla wyposażenia miejsc noclegowych: śpiwory – 168 szt. i łóżka polowe – 104 szt.
- Oddelegowanie pojazdów do transportu i pracowników do nadzorowania dystrybucji przekazanego wyposażenia.
- Transport darów zebranych przez społeczność lokalną przy Szkole Podstawowej nr 366 do Fundacji Centrum Edukacji.
- Adaptacje przestrzeni Spółki w Rybniku do celów mieszkaniowy dla uchodźców. Spółka nawiąże współprace z lokalnym MOPSem.
PGNiG Termika Energetyka Rozproszona Sp. z o.o.
- Zbiórka artykułów szkolnych dla dzieci z Ukrainy. (Artykuły te są następnie przekazywane właściwym szkołom i przedszkolom w których uczą się dzieci uchodźców).
PGNiG Termika Energetyka Przemyśl Sp. z o.o.
- Wsparcie bieżące punktu informacyjnego na przystanku PKP w Przemyślu.
- Zbiórka artykułów szkolnych dla dzieci z Ukrainy. (Artykuły te są następnie przekazywane właściwym szkołom i przedszkolom, w których uczą się dzieci uchodźców).
- Wsparcie bieżące lokalnego samorządu.
PGNiG Obrót Detaliczny
- Wsparcie transportowe dla wojewody opolskiego – uchodźcy trafiający do Opola są rozwożeni do wskazanych lokalizacji.
- Zorganizowanie zbiórki pracowniczej i przekazanie darów według zgłoszonego zapotrzebowania PCK.
Polska Spółka Gazownictwa
- Zorganizowano wsparcie dla ewakuowanych przez Caritas Polska dzieci z domów dziecka.
- Wsparcie przez Caritas Polska w transporcie darów i uchodźców.
PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa Sp. z o.o.
- Przekazanie darów do punktu pomocy na Stadionie Narodowym: 311 fotelików i nosidełek z możliwością zapięcia pasów, 400 opakowań pampersów, 300 opakowań chusteczek nawilżających, 300 sztuk kocyków, 360 sztuk butelek na mleko i smoczków, 350 opakowań mleka modyfikowanego i innej żywności, 50 sztuk środków higienicznych dla niemowląt oraz 20 worków ubrań i maskotek.
Exalo Drilling S.A.
- Organizacja zbiórki pracowniczej w Zielonej Górze, Pile, Krośnie i Krakowie, podczas której zebrano rzeczy niezbędne do przyjęcia uchodźców przez samorządy.
Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza
- Sfinansowanie transportu dzieci i matek z Fastowa w Ukrainie do Polski.
- Pokrycie kosztów remontu i doposażenia sal terapeutycznych, domów i pomieszczeń w SOS Wioskach Dziecięcych w celu wsparcia dzieci z Ukrainy i ich opiekunów.
- Sfinansowanie doszkolenia kadry SOS w zakresie interwencji kryzysowej do pracy z uchodźcami z Ukrainy – dziećmi i dorosłymi z doświadczeniem traumy wojennej.
- Sfinansowanie wsparcia psychologicznego i psychoterapeutycznego dla dzieci z Ukrainy i ich opiekunów.
- Sfinansowanie diagnoz i opieki medycznej oraz wsparcia specjalistycznego z zakresu psychologicznego lub psychopedagogicznego dla dzieci z Ukrainy.
- Sfinansowanie zakupu materiałów papierniczych, edukacyjnych i zabawek dla dzieci z Ukrainy.
- Pokrycie kosztów noclegu dla 120 osób - uchodźców z Ukrainy - wraz z pełnym wyżywieniem. PGNiG zaangażowało się w pomoc przy ewakuacji pracownic i rodzin pracowników Naftogaz i ERU – ukraińskich partnerów spółki.
- Przekazanie środków na zakup żywności do przygotowania posiłków wydawanych osobom potrzebującym w centrum Krakowa.
- Przekazanie środków na zakup produktów żywnościowych (konserwy, makarony, kasze, ryż, oleje, mąka, cukier, słodycze, dania instant, żywność zamykana hermetycznie, owoce, warzywa itp., produkty dla niemowląt i dzieci w różnym wieku).
- Zorganizowanie wsparcia humanitarnego dla obywateli Ukrainy poprzez dostarczanie podstawowych rzeczy materialnych (leki, środki opatrunkowe, środki higieniczne i pielęgnacyjne, artykuły dla dzieci i niemowląt) i żywności oraz zakupu sprzętu (agregatów prądotwórczych i urządzeń chłodniczych) w celu zapewnienia możliwości funkcjonowania obiektów użyteczności publicznej.
- Zakupienie materiałów, które pozwolą na organizację miejsc noclegowych dla uchodźców, jako miejsc czasowego pobytu lub w domach polskich rodzin (łóżka polowe, pościel w tym poduszka i kołdra, koce, powłoki na pościele, ręczniki, czajniki, suszarki do ubrań, składane krzesła, stoły składane) oraz pokrycie kosztów dostarczenia potrzebnych rzeczy do wskazanych lokalizacji.
- Zakupienie śpiworów, koców, koców termicznych, powerbanków, latarek, agregatów prądotwórczych oraz łóżek polowych.
- Spółka razem z Fundacją PGNiG SA im. Ignacego Łukasiewicza oraz we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego zorganizowała wsparcie dla punktów recepcyjnych działających przy polsko-ukraińskiej granicy. Dzięki temu do punktów recepcyjnych w pobliżu przejść granicznych w Dorohusku, Dołhobyczowie, Hrebennem i Zosinie trafiło 20 tysięcy butelek wody i suchy prowiant.
PHH
- Zaoferował potrzebującym bazę hotelową.
- Spółki takie jak: GPW, Totalizator Sportowy, Tauron i KSC zadeklarowały wsparcie finansowe dla obywateli Ukrainy a także miejsca w ośrodkach szkoleniowych i wypoczynkowych.
- Grupa PHH zgłosiła 3000 miejsc w swoich hotelach i obiektach do urzędów wojewódzkich w związku z przyjęciem uchodźców z Ukrainy. Spółka w swoich hotelach zapewnia noclegi obywatelom Ukrainy.
- Obecnie, na terenie całej Polski, w hotelach i obiektach Grupy Kapitałowej Polskiego Holdingu Hotelowego znajduje się około 1500 osób z Ukrainy.
- Grupa PHH udostępniła ponad 100 tys. noclegów dla uchodźców wojennych z Ukrainy.
- Osoby te przebywają w obiektach PHH na terenie całego kraju, zarówno w dużych miastach, jak chociażby w Gdańsku, Toruniu, Olsztynie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach, a także w innych ośrodkach m. in. na terenie województwa dolnośląskiego, mazowieckiego, małopolskiego czy zachodniopomorskiego. Wszelkie działania dotyczące przyjmowania uchodźców z Ukrainy w obiektach grupy PHH na terenie całej Polski są na bieżąco koordynowana przez Urzędy Wojewódzkie w porozumieniu z jednostkami samorządu terytorialnego i dostosowywane do zmieniającej się sytuacji oraz aktualnych potrzeb.
PKN Orlen
- Razem z PKP Intercity przekazują żywność dla Kijowa. Produkty ze stacji PKN Orlen zostały w weekend załadowane do pociągu, który wyruszył w stronę Ukrainy.
- Spółka udostępniła hotel Petrochemia i pałac w Srebrnej uchodźcom z Ukrainy. Zapewnione zostało zakwaterowanie i wyżywienie matkom z dziećmi i całym rodzinom. Dla dzieci przebywających w ośrodku zorganizowano wiele atrakcji takich jak m.in.: udział w zajęciach ze śpiewu i tańca ludowego (30 dzieci), wizyta w płockim kinie Helios (20 dzieci), zwiedzanie płockiego zoo i korzystanie z atrakcji Happy Park.
- Przygotowanie przez Wolontariuszy PKN ORLEN w Płocku dedykowanego transportu darów dla polskiej sobotniej szkoły w Drohobyczu. Do szkoły trafiły m.in.: pościel, ręczniki, koce, artykuły higieniczne oraz żywnościowe.
- Uruchomienie kampanii na stacjach benzynowych PKN ORLEN promującej portal #pomagamukrainie.gov.pl.
- Przekazanie żywności: ok. 4000 kanapek, dań obiadowych (ok. 50 szt., 360 zup w słoikach) dla uchodźców w kilku punktach i na kilku stacjach w województwie lubelskim i podkarpackim.
- Przekazanie 34 sztuk opakowań 5 litrowych płynów do dezynfekcji do punktów RUCH SA.
- Przekazanie darowizny finansowej przez Fundację Orlen na rzecz Instytutu Matki i Dziecka, gdzie będą leczone chore onkologicznie dzieci z Ukrainy.
- Fundacja zorganizowała strefy namiotowe oraz wyżywienie dla uchodźców na przygranicznych stacjach benzynowych ORLEN (Hrubieszów, Zamość, Radymno, Ustrzyki Dolne ). W każdym namiocie (poza Ustrzykami), dostępnych jest 120 miejsc siedzących, ogrzewane hale, ławostoły, pufy, leżaki.
- W ramach wolontariatu pracowniczego rozpatrzono pozytywnie 83 wnioski na pomoc uchodźcom pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”. Pełna łączona kwota wsparcia na akcje wolontariatu na rzecz wsparcia dla Ukrainy wyniosła 305 474,70 zł.
- Zorganizowanie stref dziecięcych z zabawkami i animatorami w miejscach pobytu uchodźców w Warszawie (Expo Nadarzyn, Expo Modlińska, Torwar).
- Zorganizowanie transportów autobusowych dla uchodźców z Ukrainy, między innymi dla ukraińskich dzieci
- Udzielenie darowizny rzeczowej dla ZHP na zakup paliwa i 1400 apteczek oraz ZHR dla 1,4 tys. wolontariuszy m.in. na zakup apteczek i innych środków medycznych, wyżywienia i zakwaterowania wolontariuszy, zakupu namiotów służących do utworzenia punktów recepcyjnych dla uchodźców
- Udzielenie darowizny finansowej Zespołowi Szkół w Jedliczu i Iwoniczu-Zdroju na zakup łóżek polowych, śpiworów, koców dla uchodźców z Ukrainy. Podobne wsparcie zostało udzielone kilku gminom.
- Przekazanie 3200 ogrzewaczy i 10 000 koców termicznych do rąk polskim pogranicznikom w różnych punktach dla osób po ukraińskiej stronie czekających na przekroczenie granicy.
- Zorganizowanie zbiórki darów dla potrzebujących uchodźców i mieszkańców z Ukrainy. Zebrano blisko 1 500 szt. różnorodnych artykułów, ponadto za pośrednictwem Fundacji ORLEN przekazano darowiznę w wysokości 15 000 zł, na rzecz najbardziej potrzebujących.
- W wyremontowanym i wyposażonym przez ANWIL pałacyku we Włocławku (dawnym domu dziecka), zakwaterowano już grupę 36 uchodźców z Ukrainy. Fundacja ANWILU kwotę 150 tys. zł przeznaczyła na wydatki związane z wyposażeniem obiektu oraz umeblowaniem do 33 pokoi.
- Zorganizowanie zbiórki darów koordynowanej z przedstawicielami miast Litvínov i Most. Część zebranych darów zostanie wykorzystana w nowo powstającym centrum ewakuacyjnym w Litvínovie. Pozostała część trafi bezpośrednio do rodzin, które będą zakwaterowane przez miasto Litvínov lub zostanie wykorzystana w nowo utworzonym przedszkolu dla ukraińskich dzieci w Moście.
- W ramach wsparcia działań na rzecz uchodźców z Ukrainy, przekazano ponad 30 tys. litrów paliwa do Miasta Przemyśl. Paliwo dostarczone przez ORLEN Paliwa do Przemyśla zostanie wykorzystane w transporcie osób przekraczających granicę w Medyce do punktów recepcyjnych w Przemyślu. Posłuży również do zasilenia agregatorów prądotwórczych, z których korzysta punkt recepcyjny (m. in. w celu przygotowania ciepłych posiłków), a także ogrzania namiotów, w których zatrzymują się uchodźcy, oczekując na transport do miejsca docelowego.
- Grupa Energa wraz z Fundacją Energa przekaże wsparcie finansowe instytucjom przygotowującym miejsca pobytu uchodźcom z Ukrainy w Polsce – tj. harcerzom z Chorągwi Gdańskiej, Zakonowi Ojców Kapucynów oraz Fundacji Wspólny Nurt. Fundacja Energa utworzy też specjalne subkonto, z którego środki wpłacane przez pracowników Grupy Energa zostaną przekazane na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Materialną pomoc Ukraińcom zadeklarowały również Energa-Operator i Energa Obrót, które zorganizowały zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy.
- 7 marca br. uruchomiono zbiórkę darów rzeczowych. W spółkach Grupy Energa zostali powołani koordynatorzy, którzy przyjmują darowizny w poszczególnych oddziałach. Przekazane dary na bieżąco są transportowane do biura Fundacji Energa. Następnie Fundacja Energa przekazuje rzeczy bezpośrednio do osób lub organizacji, które potrzebują wsparcia.
- Przekazanie przez ORLEN Serwis dwóch darowizn rzeczowych w postaci śpiworów i karimat dla uchodźców: 100 sztuk śpiworów i 100 sztuk karimat dla Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP w Płocku oraz 100 sztuk śpiworów i 100 sztuk karimat dla Fundacji ORLEN.
PKO BP
- Zniesiono opłaty za szybki przelew do Kredobanku oraz za zlecenie przelewu zagranicznego do każdego banku w Ukrainie.
- Konto bez Granic jest bezpłatne za prowadzenie przez 12 miesięcy od dnia otwarcia, a tymczasowa karta do konta może być wydana w momencie otwarcia konta w wybranych oddziałach banku.
- Konto firmowe: Promocyjna oferta rachunków firmowych dla obywateli Ukrainy (pkobp.pl).
- Fundacja PKO Bank Polski uruchomiła specjalne konto do wpłat na rzecz Ukrainy.
- Uruchomiono specjalną Infolinię dla klientów Kredobanku.
- Uruchomiono infolinę w języku ukraińskim.
- Obywatele Ukrainy mogą składać wnioski o świadczenie 500 + w serwisie transakcyjnym iPKO i Inteligo.
- PKO Bank Polski zapewnił transport do Polski 300 osób, głównie kobiet z dziećmi. Wszyscy mają zapewnioną w naszym kraju pomoc, opiekę i zakwaterowanie w okolicy Sandomierza i Lublina.
- Społeczność Grupy Kapitałowej Banku - wolontariusze PKO Banku Polskiego i spółek GK w całej Polsce organizują, bądź włączają się w liczne akcje pomocowe, zbiórki rzeczowe, transport czy organizację pobytu. Włączyli się również w obsługę punktu informacyjnego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego na Dworcu Centralnym w Warszawie. Wielu pracowników Grupy Kapitałowej Banku przyjęło do swoich mieszkań i domów gości z Ukrainy.
- Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała darowizny rzeczowe pozyskane od spółek z Grupy Kapitałowej o łącznej wartości 0,5 mln zł (m.in. 5 samochodów, meble, komputery/laptopy).
- Spółki PKO Leasing i Masterlease udostępniły samochody i busy do transportu uchodźców po przekroczeniu granicy. Udzielają również wsparcia w zakresie organizacji transportu zarówno uchodźców, jak i akcji pomocowych (transport darów).
- Wymiana hrywien na złote w 100 wybranych placówkach PKO Banku Polskiego. Hrywny na złote wymieniać można do 10 września.
- Od 28.02.2022 zostały zablokowane płatności we wszystkich walutach do i z 24 banków rosyjskich i białoruskich. Bank nie realizuje przelewów w walucie RUB do innych banków oraz nie obsługuje przelewów przychodzących w tej walucie.
- Organizacje płatnicze Visa i Mastercard zablokowały transakcje kartami płatniczymi. Płacenie i wypłacanie gotówki kartami Visa i Mastercard PKO Banku Polskiego na terenie Rosji nie jest możliwe.
- Bank udziela bezpośredniego wsparcia dla osób, którym udało się wyjechać z kraju objętego wojną (w tym pracowników bankowej spółki Kredobank i ich rodzin). Zapewnia im m.in. transport po przekroczeniu granicy, zakwaterowanie, opiekę medyczną czy prawną, a także rzeczy codziennego użytku. Łącznie do Polski dotarło ok. 880 uchodźców.
- Jako pierwszy bank w Polsce – wraz z Fundacją PKO Banku Polskiego – uruchomił zbiórkę powszechną na rzecz pomocy dla obywateli Ukrainy (wpłaty w aplikacji mobilnej IKO lub na konto nr 47 1020 1068 0000 1002 0172 3014 z tytułem przelewu: Wpłata na pomoc dla Ukrainy). Udało się zebrać łącznie ponad 11,9 mln zł. Bank dołożył dodatkowe 3 mln zł.
- 64 organizacje społeczne, bezpośrednio zajmujących się opieką nad uchodźcami i ich pobytem w Polsce – otrzymało środki z prowadzonej zbiórki powszechnej. Na ten cel Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała im ok. 7,45 mln zł.
PKO BP i KSC
- Pomoc w ewakuacji 250 dzieci (sierot) z Fastowa do Polski, opłacenie transportu do granicy z RP i potem do miejsc docelowego pobytu.
PKP
- Organizacja punktów recepcyjnych na dworcach w Przemyślu Głównym, Chełmie, Gorzowie Wielkopolskim i Warszawie Wschodniej.
- Dodatkowo na terenie całej Polski uruchomiono punkty informacyjne dla obywateli Ukrainy. Punkty znajdują się na dworcach: Białystok, Bydgoszcz Główna, Katowice, Kraków Główny, Lublin Główny, Olsztyn Główny, Opole Główne, Poznań Główny, Rzeszów Główny, Szczecin Główny, Warszawa Zachodnia, Wrocław Główny.
- Spółka PKP S.A. udostępniła na dworcach kolejowych powierzchnie pod prowadzenie punktów informacyjnych i recepcyjnych. Koordynacją punktów na dworcach PKP S.A. zajmują się bezpośrednio urzędy wojewódzkie i samorządy, które współpracują z NGO i wolontariuszami. Na dworcach PKP S.A. funkcjonuje łącznie 26 punktów pomocowych, w tym pięć recepcyjnych, 19 informacyjnych i jeden informacyjno-medyczny. Obecnie punkty funkcjonują na dworcach: Białystok, Bydgoszcz Główna, Chełm, Gdańsk Główny, Gdynia Główna, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kraków Główny, Legnica, Lublin Główny, Olsztyn Główny, Opole Główne, Poznań Główny, Przemyśl Główny, Pruszków, Rzeszów Główny, Strzelce Opolskie, Suwałki, Szczecin Główny, Tarnów, Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Warszawa Zachodnia, Wrocław Główny, Zielona Góra Główna. Informacje o możliwości uzyskania pomocy na dworcach i działaniu punktów dostępne są na stronie pkp.pl w wersjach po polsku i po ukraińsku.
- PKP S.A. udostępniła uchodźcom za darmo toalety na największych dworcach kolejowych w całej Polsce. Łącznie jest ich 30. Są to m.in. dworce Bydgoszcz Główna, Gdańsk Główny, Gdynia Główna, Katowice, Kraków Główny, Poznań Główny, Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Warszawa Zachodnia i Wrocław Główny.
- Z inicjatywy PKP S.A. najpopularniejsza w kraju wyszukiwarka połączeń kolejowych, strona rozklad-pkp.pl, otrzymała ukraińską wersję językową. Prace wdrożeniowe wykonała spółka z Grupy PKP – PKP Informatyka.
- PKP S.A. angażuje się w działania mające na celu aktywizację zawodową uchodźców z Ukrainy. W czerwcu, w ramach Dnia aktywizacji zawodowej uchodźców z Ukrainy zorganizowanego przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki, przedstawiciele PKP S.A. prezentowali oferty pracy w spółce.
CS Natura Tour sp. z o.o. - Spółki Grupy PKP stworzyły bazę 61 nieruchomości, gdzie potencjalnie, po wykonaniu niezbędnych prac adaptacyjnych, możliwe byłoby zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy. Spółka CS Natura Tour zadeklarowała gotowość, jeśli taka będzie potrzebna ze strony wojewodów, przyjęcia uchodźców do swoich ośrodków, które łącznie mogłyby pomieścić ponad 1000 osób. W chwili obecnej w pięciu ośrodkach ulokowanych jest niemal 500 uchodźców: w Warszawie – 70, w Spale – 82, w Ustce – 152, w Krakowie – 12, we Wrocławiu – 134. Wszystkie osoby zakwaterowane w obiektach CS Natura Tour mają zapewniony nocleg wraz z pełnym wyżywieniem.
- Ponadto spółka, reagując na bieżące potrzeby uchodźców organizuje:
- zbiórki rzeczy niezbędnych do funkcjonowania osób zakwaterowanych w swoich obiektach;
- spotkania informacyjne dot. edukacji, opieki zdrowotnej, rejestracji (PESEL) oraz możliwości podjęcia pracy;
- zapisy do pobliskich szkół i przedszkoli (przygotowuje wyprawki: plecaki, zeszyty i in.);
- pomoc medyczną (w tym pomocy psychologicznej).
Fundacja Grupy PKP
- Fundacja Grupy PKP rozpoczęła zbiórkę funduszy na pomoc dla uchodźców z Ukrainy oraz uruchomiła aukcje charytatywne za pośrednictwem serwisu Allegro Charytatywni. Dochód z nich zostanie przeznaczony na pomoc ofiarom wojny. Dodatkowo podjęła działania doraźne, będące bezpośrednią reakcją na bieżące potrzeby, a mające na celu wsparcie uchodźców oraz mieszkańców Ukrainy pozostających na terenach wojennych.
- Przeprowadzono akcję „Pomoc Polakom na Wschodzie” pod patronatem Pary Prezydenckiej we współpracy z Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie”, darowiznę przeznaczono na środki czystości, produkty żywnościowe i artykuły medyczne dla Polaków mieszkających na Ukrainie oraz Ukraińców.
- We współpracy z Urzędem Transportu Kolejowego wyposażono strefy dla dzieci na Dworcu Wschodnim w Warszawie (kredki, kolorowanki, maskotki).
- Zapewniono 25 200 porcji ciepłych posiłków dla uchodźców na Dworcu Centralnym w Warszawie za łączną kwotę 146 944 zł.
- We współpracy ze spółkami z Grupy PKP, a także PKP Energetyka S.A. oraz Trakcja S.A. wyposażono i przygotowano stanowiska dla wolontariuszy na Dworcu Centralnym (m.in. komputery, krótkofalówki, powerbanki, smycze, kamizelki ostrzegawcze).
- We współpracy z Fundacją Edukacji dla Pokoleń oraz Inpost zorganizowano pomoc w zapewnieniu artykułów spożywczych, higienicznych oraz ubranek dziecięcych dla uchodźców przebywających w ośrodkach CS Natura Tour sp. z o.o.
- We współpracy ze Spravia sp. z o.o. (dawniej Budimex Nieruchomości) oraz Fundacją Polska 360 przekazano dla mieszkańców Żytomierza artykuły spożywcze oraz higieniczne.
- Dzięki darowiźnie celowej przekazanej przez firmę Spravia (dawniej Budimex Nieruchomości) zakupiono artykuły spożywcze i środki higieniczne, które zostały przetransportowane do ogarniętego wojną na Ukrainie Żytomierza.
PKP Intercity
- Infolinia PKP Intercity dla obywateli Ukrainy.
- Został uruchomiony specjalny pociąg sanitarny, który zabiera rannych z Ukrainy i przewozi do Polski.
- Bezpłatne bilety dla obywateli Ukrainy na przejazdy po Polsce.
- Od 26 lutego uchodźcy będący obywatelami Ukrainy mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów w 2. klasie pociągów kategorii ekonomicznych TLK i IC. Przejazd odbywa się na podstawie dowolnego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie. Konieczne jest również pobranie w kasie lub u drużyny konduktorskiej nieodpłatnej miejscówki. Na wszystkich wagonach 2. kl. pociągów kategorii TLK i IC, z których obywatele Ukrainy mogą korzystać bezpłatnie, zamieszczone są specjalne oznaczenia w dwóch wersjach językowych.
- W sumie od 26 lutego do 30 czerwca br. z możliwości bezpłatnych przejazdów pociągami przewoźnika skorzystało ponad 2,3 mln obywateli Ukrainy.
- Łącznie od 24 lutego do 21 marca ze stacji Chełm, Hrubieszów, Dorohusk, Przemyśl i Krościenko odprawiono ponad 316 tys. pasażerów w różne kierunki Polski, głównie: Kraków, Katowice, Wrocław, Warszawa. Obserwowane jest zainteresowanie podróżami do Berlina, jak również do Pragi i Wiednia.
- Od 24 lutego do 21 marca br. z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 814 pociągów, w tym 458 wzmocnionych pociągów stałego kursowania, 142 dodatkowych pociągów uruchamianych taborem PKP Intercity i 214 pociągów uruchamiane taborem przewoźników regionalnych. PKP Intercity koordynuje również działania związane z wykorzystaniem taboru przewoźników regionalnych, m.in.: POLREGIO, Koleje Mazowieckie, Koleje Małopolskie, SKPL.
- Pociągi między Polską a Ukrainą cały czas kursują. Przy współpracy z Kolejami Ukraińskimi PKP Intercity utrzymuje połączenia kolejowe m.in. z Kijowem, Lwowem i Odessą, umożliwiając tym samym uchodźcom przyjazd do Polski.
- Podróżni docierają głównie do stacji w Przemyślu, Chełmie, Hrubieszowie i Warszawie, gdzie otrzymują niezbędną pomoc, posiłek i informację o dalszej możliwości transportu.
- Podróżni ze stacji przygranicznych, w porozumieniu z wojewodami, kierowani są głównie w kierunkach: Kraków, Katowice, Wrocław, Warszawa.
- PKP Intercity uruchomiło 28 lutego specjalną infolinię w języku ukraińskim. Infolinia jest dostępna przez 7 dni w tygodniu w godzinach: 8.00-20.00: +48 22 473 00 86 – koszt połączenia zgodny z taryfą operatora, 800 033 022 – darmowa infolinia dla wszystkich operatorów krajowych.
- PKP Intercity zamieściło wszystkie niezbędne informacje na stronie internetowej spółki. Są one dostępne w dwóch wersjach językowych – polskiej i ukraińskiej.
- Pracownicy PKP Intercity są obecni na stacjach m.in. w Przemyślu, Chełmie, Hrubieszowie, Krościenku czy Warszawie, gdzie koordynują realizację przewozów, kierują potokami podróżnych i dokonują odprawy pasażerów. Wspierają ich informatorzy mobilni oraz wolontariusze, którzy udzielają uchodźcom niezbędnych informacji również po ukraińsku.
Przejazdy do Niemiec: - Obecnie obywatele Ukrainy bezpłatnie mogę podróżować do Niemiec na pokładzie 9 pociągów PKP Intercity.
- Od 9 marca br. do odwołania wszystkie pociągi jadące z Polski do Niemiec kursują w kategorii InterCity (obniżenie kategorii 4 par połączeń z EIC na IC), co pozwala na równomierne rozkładanie potoków pasażerów do Berlina.
- 4 marca uruchomiony został dodatkowy pociąg relacji Warszawa – Frankfurt nad Odrą.
- Od 7 marca został uruchomiony dodatkowy pociąg na trasie Kraków – Rzepin, gdzie podstawiane są autobusy, które zawożą pasażerów do Berlina.
- Rozszerzono zakres kursowania 1 pary połączeń na trasie Warszawa – Berlin – składy będą jeździły również w weekend
- PKP Intercity we współpracy z Kolejami Niemieckimi uruchamia dodatkowe połączenia dla uchodźców z Ukrainy na trasie z Krakowa do Hanoweru.
Pociągi sanitarne i humanitarne - Od 27 lutego br. pociąg Kiev Express wyruszający z Warszawy w kierunku Kijowa jest dodatkowo zaopatrzany w prowiant lub artykuły pierwszej potrzeby.
- W ramach współpracy PKP Intercity z Ministerstwem Zdrowia PKP Intercity ma przygotowany specjalny pociąg sanitarny. Skład zestawiony jest z 10 wagonów, część z nich została przystosowana na pomieszczenia sanitarne dla rannych osób (ze sprzętem medycznym i łóżkami polowymi), pozostałe wagony mogą być zatowarowane w najpotrzebniejsze produkty, w tym suchy prowiant i koce dla uchodźców. Obecnie skład pozostaje w gotowości i jest wykorzystywany w zależności od potrzeb.
Bezpieczeństwo na pokładzie pociągów - W wybranych pociągach PKP Intercity obecni są funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei oraz Policji.
Rozkładowy ruch pociągów na terenie całego kraju - PKP Intercity stale monitoruje frekwencję w swoich pociągach i bieżąco reaguje na potrzeby. W okresie od 24 lutego do 20 marca br. spółka wzmocniła 1058 pociągów stałego kursowania na terenie kraju łącznie 3522 wagonami.
PKP LHS
- We współpracy z Koleją Ukraińską spółka organizuje transporty ludzi po szerokim torze, wykorzystując infrastrukturę na co dzień użytkowaną wyłącznie do przewozów towarowych.
- W pomoc obywatelom Ukrainy podróżującym pociągami zaangażowani są także pracownicy LHS (jako wolontariusze).
- 27 lutego 2022 r. spółka PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa uruchomiła specjalne połączenie do przewozów pasażerskich po linii nr 65 dla uchodźców z Ukrainy. Transporty odbywały się na trasie Lwów – Hrubieszów LHS – Zamość Bortatycze LHS – Sędziszów LHS – Olkusz – Sławków LHS (w różnych relacjach). Dotychczas przez linię LHS do Polski wjechało 16 dodatkowych pociągów ewakuacyjnych z Ukrainy. Linia PKP LHS na co dzień wykorzystywana jest wyłącznie do przewozów towarów.
- Od 4 marca 2022 r. Spółka PKP LHS, we współpracy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych, uruchomiła transporty towarowe z pomocą humanitarną na Ukrainę. Transporty z pomocą humanitarną trafiły do miast, szpitali, żłobków, przedszkoli samorządów po stronie ukraińskiej. W transportach przewieziono m.in. wozy strażackie, karetki. Spółka przekazała także Kolejom Ukraińskim części zamienne do lokomotyw. W Spółce PKP LHS zorganizowany został wolontariat pracowniczy, którego członkowie niosą pomoc uchodźcom ok. 200 osób, organizowane są również zbiórki darów i przekazywane na bieżąco potrzebującym uchodźcom.
Poczta Polska
- Zacieśnia współpracę z Pocztą Ukraińską. Spółka zaproponowała przejęcie roli huba komunikacyjnego do wysyłki paczek i listów między Ukrainą a państwami UE i innymi krajami trzecimi.
- Realizuje dostawy do zaopatrzenia uchodźców. Do 27 lutego zrealizowała już ponad 30 specjalnych transportów.
PZU
- PZU sfinansuje dla obywateli ukraińskich koszty 30-dniowego ubezpieczenia OC dla ich samochodów.
- Infolinia pierwszego kontaktu w języku ukraińskim. Obywatele Ukrainy mają dostęp do profesjonalnej pomocy medycznej lekarzy PZU Zdrowie w nocy, w weekendy i święta.
- PZU pomoże też rodzinom ok. 700 pracowników spółek Grupy PZU na Ukrainie. Zapewni im zakwaterowanie, opiekę medyczną, wsparcie psychologów, środki do życia.
Tauron
- Zorganizowanie akcji komunikacyjnej dla pracowników Grupy Tauron, z prośbą o wsparcie zbiórki pieniężnej na pomoc obywatelom Ukrainy.
- Przygotowanie wykazu nieruchomości należących do Grupy TAURON możliwych do adaptacji na potrzeby ulokowania tam obywateli Ukrainy. Informacja została przekazana do władz województw śląskiego i opolskiego.
- Przekazano samochód osoby będący własnością TAURON Polska Energia Urzędowi Wojewódzkiemu w Katowicach, który zostanie wykorzystany do przewożenia tłumacza języka ukraińskiego.
- Fundacja Tauron zamierza przekazać 100 tys. zł na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża oraz 50 tys. zł na organizację SOS Wioski Dziecięce. Aktualnie trwa ustalanie formalności z podmiotami.
- Uruchomiono Dziecięcą Przystań w TAURON Arena Kraków. W ramach projektu zaplanowano zajęcia sportowe, animacje dla najmłodszych, a także miejsce na odpoczynek dla dzieci i ich opiekunów z Ukrainy. Dziecięca przystań działa od wtorku 8 marca. Aktualnie w całej Grupie prowadzona jest zbiórka darów dla dzieci i ich opiekunów uczestniczących w zajęciach w TAURON Arenie.
- Przekazano na rzecz punktu recepcyjnego działającego w Katowicach palety herbaty, palety kawy, 100 kg cukru, 5 tys. kubków do napojów.
- Przekazano kwotę 1 mln zł z TAURON Polska Energia S.A. na rzecz Fundacji TAURON w celu udzielenia wsparcia organizacjom charytatywnym realizującym pomoc dla Ukraińców uciekającym przed wojną do Polski.
- Uruchomiono ukraińską wersję strony internetowej tauron.pl z najistotniejszymi informacjami klienckimi. Uruchomiono obsługę klienta w języku ukraińskim.
- W ramach wsparcia dla energetyków z Ukrainy przekazano 25 transformatorów i 6 ton przewodów energetycznych.
Totalizator Sportowy
Wykorzystania zasobów Spółki:
- Przeznaczenie na podstawie Decyzji Burmistrza Wyszkowa z dnia 1 marca 2022 r., ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego w Rybienku Leśnym na rzecz obrony oraz zakwaterowania przejściowego (uzupełnienie doraźnych potrzeb w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny).
- Przeznaczenie ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego Totalizatora Sportowego w Krynicy Górskiej na zapewnienie pobytu (noclegów i wyżywienia) dla około 45 uchodźców (od 14 marca 2022 r.). Obecnie w ośrodku znajdują się 40 uchodźców.
- Przekazano samochód VW Transporter dla Caritas Lwów.
- Fundacja LOTTO im. H. Konopackiej zrealizowała przewóz 40 uchodźców z Warszawy do Szwecji, w który zaangażowali się wolontariusze – pracownicy Totalizatora Sportowego.
- Utworzenie Fundacji Totalizatora Sportowego – specjalnie utworzona fundacja, której jednym z głównych celów statutowych jest pomoc uchodźcom z Ukrainy. Fundacja realizuje działania m. in. w zakresie: podejmowania i wspierania działań w zakresie dobroczynności, w tym udzielaniu i wspieraniu pomocy społecznej oraz opieki socjalnej; wspierania rozwoju dialogu międzykulturowego i systemu integracji społecznej w Polsce, w tym integracji cudzoziemców; prowadzenia działalności edukacyjnej zmierzającej do aktywizacji zawodowej i integracji cudzoziemców; prowadzenia działań na rzecz rozwoju przedsiębiorczości, prowadzeniu działalności wychowawczej, kulturalnej, edukacyjnej i artystycznej na rzecz dzieci i młodzieży; kształtowania i promowaniu postaw społecznych, obywatelskich i patriotycznych, wsparcia rozwoju społeczeństwa obywatelskiego; wspierania i promocji działań i inicjatyw przedstawicieli mniejszości narodowych.
Finansowe:
- Darowizna dla Caritas Polska oraz PCK w wysokości 200 tys. zł każda.
- Darowizna dla Fundacji Global Compact Poland w wysokości 50 tys. zł.
- Uruchomienie platformy crowdfundingowej w formie 2 edycji Zakładów specjalnych.
- Organizacja Zakładów Specjalnych – 17 kwietnia odbyło się losowanie kończące drugą turę Zakładów Specjalnych Totalizatora Sportowego, z których cały przychód zostanie przekazany na pomoc Ukrainie. Na wsparcie Ukrainy zostanie przekazane łącznie 4 270 904 zł, a w tym – 2 260 640 zł z pierwszej tury oraz 2 010 264 zł z drugiej.
- Fundacja LOTTO opracowała specjalny program grantowy „Dzieci Ukrainy”, który ma na celu wspomóc organizację zajęć dziennych dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Wsparciem finansowym objęto 18 podmiotów prowadzących żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Opieką dzienną objęto 421 dzieci.
- Przy partnerstwie Totalizatora Sportowego odbył się mecz charytatywny Legia Warszawa - Dynamo Kijów. Spotkanie odbyło się w ramach całego Europejskiego cyklu „Mecz o Pokój. Zebrano kwotę 1 042 000 zł.
- Powołanie we współpracy z Polskim Holdingiem Hotelowym oraz Polskim Holdingiem Nieruchomości Fundacji, której celem będzie wykorzystanie ośrodków rehabilitacyjnych oraz uzdrowiskowych do pomocy uchodźcom, w tym wsparcia rodzin żołnierzy i samych żołnierzy wraz z opieką psychologiczną.
- Poprzez Totalizator Sportowy oraz Fundację LOTTO im. H. Konopackiej realizowane są zakupy bieżące w postaci najbardziej potrzebnych rzeczy dla uchodźców. Przekazano już m. in. opaski odblaskowe, koce, gondole dla dzieci (od prywatnego darczyńcy), latarki, racje żywnościowe.
- Dofinansowanie przez Fundację LOTTO im. H. Konopackiej zgłaszanych przez podmioty NGO projektów skierowanych na pomoc dla Ukrainy i uchodźców m.in. transport darów humanitarnych, transport i zakwaterowanie uchodźców, opieka nad uchodźcami, w tym dzienna opieka nad dziećmi, pomoc prawna, socjalna i psychologiczna, kursy języka polskiego, działania edukacyjno-kulturalne, zajęcia sportowe i integracyjne dzieci i młodzieży. Wsparciem finansowym objęto 11 projektów z oddziaływaniem na ponad 8800 osób.
Pracownicze:
- Pracownicy ukraińscy objęci są dodatkowym wsparciem.
- Promowany jest serwis pomagamukrainie.gov.pl w zewnętrznych mediach własnych: totalizator.pl, LOTTO.pl (w tym aplikacji mobilnej LOTTO), kanałach social media: Twitter, Linkedin, Facebook.
- Promowany jest serwis pomagamukrainie.gov.pl na portalu intranetowym dla pracowników.
- Zezwolono na uzyskanie dodatkowego czasu wolnego przez pracowników na działania związane z niesieniem pomocy naszym sąsiadom z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
- W ramach Wolontariatu Pracowniczego „Kumulacja Dobrej Woli – Teraz Ukraina!” zrealizowano dotychczas 40 projektów ukierunkowanych na pomoc dla uchodźców m.in. zapewnienie warunków mieszkaniowych, pomoc w wyposażeniu oddziałów szpitalnych przeznaczonych dla dzieci z Ukrainy, wsparcie medyczne w tym wyposażenie kartek na Ukrainie, integracja uchodźców, przekazanie materiałów edukacyjnych dzieciom z Ukrainy, które rozpoczynają naukę w polskiej szkole, pomoc w asymilacji rodzin uchodźców w Polsce, opieka i transport zwierząt. W realizację projektów zaangażowało się 362 wolontariuszy, wsparciem objęto 3456 beneficjentów.
- Przeprowadzana jest akcja informacyjna dla pracowników, która zachęca do zaangażowania się w zbiórki wewnętrzne oraz zewnętrzne, a także oddania krwi w Centrach Krwiodawstwa w całej Polsce.
- Przypomniano pracownikom, że w ramach pakietu medycznego, gdyby zaszła taka potrzeba, mogą korzystać z pomocy psychologa.
- Wsparcie indywidualnych akcji pomocowych pracowników poprzez udostępnienie przestrzeni biurowych oraz przekazywanie informacji w wewnętrznych kanałach komunikacyjnych spółki na temat prowadzonych przez pracowników zbiórek w centrali i poszczególnych oddziałach.
- Od 7 do 31 marca Fundacja LOTTO im. H. Konopackiej koordynowała działania punktu pomocy przy Dworcu Zachodnim w Warszawie, działającym przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, w którego obsługę zaangażowani byli wolontariusze, w tym m.in. pracownicy Totalizatora Sportowego. Punkt przeznaczony był dla matek z dziećmi/rodzinami na pobyt kilku godzin. Na miejscu można było odpocząć, otrzymać poczęstunek, wydzielony został także pokój dla matki z dzieckiem i miejsce zabaw dla dzieci. Punkt zapewniał także pomoc prawną i możliwość realizacji darmowych połączeń telefonicznych. W punkcie działało łącznie ponad 200 wolontariuszy, a ze wsparcia skorzystało ponad 4800 uchodźców.
- Fundacja Totalizatora Sportowego oraz firma Manpower wspólnie zainicjowały program pomocowo-rozwojowy „Wygraj Rozwój”. W jego ramach aż 4000 osób z Ukrainy otrzyma szansę na nową pracę. Projekt zakłada naukę języka polskiego, specjalistyczne szkolenia zawodowe (m.in.: obsługa kasy fiskalnej, obsługa komputera, obsługa wózka widłowego) i badania (m.in. badania do celów sanitarno-epidemiologicznych) zgodnie z potrzebami lokalnego rynku pracy, a także zaproszenie do procesu rekrutacyjnego wraz z promocją uczestników programu wśród potencjalnych pracodawców na terenie Polski. Dla pracodawców i osób z Ukrainy udział w programie jest bezpłatny. Program zakłada przygotowanie i otwarcie punktów informacyjnych dla kandydatów w kilku polskich dużych miastach (w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Poznaniu).
Pozostałe:
- Z inicjatywy Totalizatora Sportowego oraz partnerów z Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii, zawieszono w strukturach organizacji European Lotteries podmioty z Białorusi i Rosji. Organizacja zarekomendowała także swoim członkom zaprzestanie przyjmowania zakładów na rosyjskie oraz białoruskie drużyny i ligi.
- 22 marca br. World Lottery Association poinformowała JSC Technology Company "Center" (Rosja) oraz CJSC Sport Pari (Białoruś) o zawieszeniu ich członkostwa w strukturach WLA. Ponadto na walnym zgromadzeniu WLA zostanie omówiona kwestia całkowitego wykluczenia podmiotów ze struktur WLA. W związku z podjętą decyzją JSC Technology Company "Center" i CJSC Sport Pari utraciły wszystkie prawa i przywileje związane z członkostwem w WLA. Organizacje nie figurują na liście członków, nie mają prawa do reprezentacji ani prawa głosu, nie mają również dostępu do akcji i wydarzeń organizowanych przez WLA, w tym do internetowej sekcji WLA przeznaczonej wyłącznie dla członków. Na decyzję ww. organizacji wpłynęły działania podejmowane przez Totalizator Sportowy oraz partnerów z Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii.
- W związku z ogromną liczbą napływających uchodźców Fundacja LOTTO koordynuje działania punktu pomocy przy Dworcu Zachodnim w Warszawie działającym przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, w którego obsługę zaangażowani są wolontariusze, w tym m. in. pracownicy Totalizatora Sportowego. Zapewnia on pomoc prawną i możliwość realizacji darmowych połączeń telefonicznych. Na miejscu można odpocząć, otrzymać poczęstunek, wydzielony jest także pokój dla matki z dzieckiem.