Żywność od Krajowej Spółki Cukrowej dla organizacji charytatywnych
12.05.2020
Krajowa Spółka Cukrowa S.A. realizuje kolejny etap przekazywania darowizn produktowych. 12 maja 2020 r. produkty żywnościowe o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych dostarczone zostały do Caritas Archidiecezji Lubelskiej oraz lubelskiego oddziału PCK.
W ostatnich kilku tygodniach Grupa Kapitałowa Krajowej Spółki Cukrowej S.A. realizuje dużą akcję pomocową dla potrzebujących. Pod koniec marca Grupa rozpoczęła przekazywanie instytucjom realizującym pomoc charytatywną żywność o wartości blisko miliona złotych, a ponadto KSC przekazała na szpitale i placówki medyczne wsparcie finansowe o wartości ponad miliona złotych.
We wtorek do Lublina (Caritas oraz PCK) zostało przekazanych kilkadziesiąt palet żywności o wartości blisko stu tysięcy złotych, składających się z artykułów spożywczych produkowanych przez podmioty wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Krajowej Spółki Cukrowej S.A.
– Dziś działania Rządu i nadzorowanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych spółek Skarbu Państwa w dużej mierze skupiają się na wspieraniu Polaków w walce z epidemią koronawirusa – przede wszystkim poprzez przekazywanie pieniędzy i środków ochrony osobistej, lecz także innej pomocy materialnej – również żywności. Nie możemy jednak zapominać o pomocy tym, którzy jej potrzebowali jeszcze przed obecnym kryzysem i których sytuację materialną on pogorszył – nieraz drastycznie. Cieszę się, że Krajowa Spółka Cukrowa włącza się w niesienie pomocy na obu tych frontach, udowadniając, że na polskie firmy wspierane polskim kapitałem Polacy zawsze mogą liczyć w potrzebie – skomentował wydarzenie Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.
– Krajowa Spółka Cukrowa wspomaga instytucje, które prowadzą działalność charytatywną. To ważny gest w wymiarze symbolicznym i materialnym. Ta dostawa pozwoli pomóc tym, których los doświadczył, którzy mają problemy z bieżącym utrzymaniem. To pozwoli im patrzeć w przyszłość z nadzieją – mówił Wojewoda Lubelski Lech Sprawka.
– Z naszych posiłków korzysta blisko 200 osób dziennie. Osoby pobierają ciepły posiłek i zabierają w miejsca, gdzie przebywają. Nasi wolontariusze docierają do blisko kilkuset seniorów. Ta liczba się zmienia. Niektórzy nie potrzebują pomocy, ale pojawiają się inne osoby, które dowiedziały się o takiej formie wsparcia – zaznaczył Dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej ks. Wiesław Kosicki.
Za kolejne wsparcie produktowe podziękował Dyrektor PCK w Lublinie Maciej Budka: – Po raz kolejny dzięki Krajowej Spółce Cukrowej S.A. możemy skutecznie pomagać osobom potrzebującym. Otrzymane produkty trafiać będą do naszych podopiecznych w całym województwie lubelskim oraz organizacji zajmujących się osobami bezdomnymi. Niestety skala potrzeb rośnie wraz z rozwojem epidemii i negatywnych skutków ograniczenia gospodarki. Zgłasza się do nas coraz więcej osób, które utraciły pracę bądź możliwość zarobkowania, rodzin z dziećmi i seniorów. Dzięki naszym partnerom możemy ich aktywnie i efektywnie wspierać w tym trudnym okresie.
Jak zaznacza Prezes Zarządu KSC Krzysztof Kowa, Krajowa Spółka Cukrowa w swojej działalności kieruje się zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu: – Dwa miesiące temu rozpoczęliśmy największą tego typu akcję charytatywną, w której przekazujemy wsparcie finansowe dla szpitali i placówek medycznych oraz pomoc żywnościową dla instytucji zaangażowanych w pomoc w najbardziej potrzebującym – informuje Prezes KSC. – Wsparcie dla Lubelszczyzny jest nam tym bardziej bliskie, że w tym województwie prowadzimy swoją działalność w Cukrowniach Krasnystaw i Werbkowice. To zatem także tysiące gospodarstw rolnych ze wsi i małych miejscowości, z którymi współpracujemy od wielu lat – podsumowuje.
Krajowa Spółka Cukrowa S.A. to polski podmiot, w którym 80% udziałów posiada Skarb Państwa. Firma posiada kilka produkcyjnych spółek zależnych, do których należą m.in.:
- Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie „Młyny Stoisław”,
- Fabryka Cukierków „Pszczółka”,
- Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego „Trzemeszno”.
W skład KSC wchodzą oddziały (cukrownie oraz Terminal Cukrowy w Gdańsku) oraz zakłady, m.in. Zakład „Polskie Przetwory” we Włocławku.