W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odsłonięcie popiersia św. Jana Pawła II i wręczenie medalu "Gloria Artis"

27.08.2020

W dniu 26.08.2020 r. – w roku stulecia urodzin Karola Wojtyły/św. Jana Pawła II i w dniu 110 urodzin w Skopje (MK) Agnes Gonxh Bojaxhiu/św. Matki Teresy, jak również w dniu NMP Częstochowskiej, Ambasador RP w Tiranie, Pan Karol Bachura dokonał uroczystego odsłonięcia popiersia św. Jana Pawła II dłuta jednego z najznamienitszych rzeźbiarzy albańskich, M. Dhrami’ego.

W dniu 26.08.2020 r. – w roku stulecia urodzin św. Jana Pawła II i w dniu 110 urodzin w Skopje św. Matki Teresy, jak również w dniu NMP Częstochowskiej, Ambasador RP w Tiranie, Pan Karol Bachura dokonał uroczystego odsłonięcia, na uniwersytecie katolickim w Tiranie, popiersia św. Jana Pawła II dłuta jednego z najznamienitszych rzeźbiarzy albańskich, M. Dhrami’ego.

Popiersie zostało ufundowane przez Ambasadę RP w Tiranie i tymczasowo umiejscowione w hallu głównym wejścia do Aula Magnum uniwersytetu katolickiego w Tiranie.  Docelowo popiersie ma zostać umieszczone przy wejściu do kaplicy budowanego właśnie skrzydła szpitalnego uniwersytetu, którego oddanie ma nastąpić na przełomie 2020/2021 r.

W uroczystości udział wzięli m.in.: prezydent Republiki Albanii, I. Meta wraz z współpracownikami z kancelarii: m.in. doradcami ds. międzynarodowych i ds. polityki zagranicznej; arcybiskup i przewodniczący konferencji biskupów Albanii, mon. G. Frendo; nuncjusz apostolski w Albanii, abp. G. Brown; szef fundacji MB Dobrej Rady, O. D. Bertoldi; rektor prof. Hajderi; dziekan wydziału medycznego uczelni, prof. G. Arcudi (prof. Giovanni Arcudi, jako szef wydziału medycyny sądowej  rzymskiego uniwersytetu Tor Vergata, był poproszony przez Stolicę Apostolską o stosowne przygotowanie ciała św. Jana Pawła II, po odejściu Ojca Świętego 2.04.2005); b. minister zdrowia Albanii, wykładowca na uczelni T. Shehu; O. A. Michoń proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Bathore k/Tirany; rzeźbiarz M. Dhrami  i inni.

W przemówieniu Ambasador RP podkreślił fakt, o którym pisze na swoich stronach uczelnia, że impulsem do utworzenia fundacji MB Dobrej Rady początkującej powstanie pierwszego prywatnego uniwersytetu w Albanii był św. Jan Paweł II oraz św. Matka Teresa. Zaznaczył rolę i odpowiedzialność jaka w okresie walki z pandemią ciąży na uniwersytecie kształcącym kadry medyczne. Podkreślił, że wybrane przez niego słowa na postumencie „Nie lękajcie się” były podstawą pierwszej homilii Ojca Świętego wygłoszonej 22.10.1978 r. i stały się motywem przewodnim nauczania i działalności Ojca Świętego. Wyraził przekonanie, że słowa te dodadzą nie tylko otuchy przyszłym pacjentom szpitala ale także skrzydeł rozwoju studentom uczelni. Przypomniał związki O. Świętego i Matki Teresy oraz stosunek św. Jana Pawła II do Albanii.

Wręczając przy okazji odsłonięcia popiersia medal „Gloria Artis” rzeźbiarzowi M. Dhrami, nadany mu przez wicepremiera i ministra KiDN RP, podkreślił zaangażowanie M. Dhrami’ego w uwiecznianie polskich postaci w Albanii – w sumie 10 rzeźb i płaskorzeźb poświęconych św. Janowi Pawłowi II, śp. prezydentowi L. Kaczyńskiemu, prof. St. Zuberowi czy śp. premierowi T. Mazowieckiemu.

Odsłonięcia popiersia Ambasador RP dokonał wespół z prezydentem I. Metą i abp. G. Frendo. Błogosławieństwa popiersia dokonał abp. G. Frendo, który podkreślił podziw św. Jana Pawła II dla św. Matki Teresy oraz pamięć życzliwość jaką darzył Ojciec Święty Albanię i Albańczyków.

Prezydent Albanii stwierdził, że Jego Świątobliwość Papież Jan Paweł II zostanie zapamiętany jako Papież, który podtrzymywał nadzieję i wiarę w Boga wśród narodów Europy Wschodniej i przyczynił się do upadku komunistycznych dyktatur w tej części naszego kontynentu. Powiedział, że niezapomniana wizyta Ojca Świętego w Albanii w 1993 roku była wielkim błogosławieństwem i sygnałem nadziei na lepszą przyszłość i zaufanie do Boga dla kraju, który właśnie został wyzwolony z najdzikszego komunistycznego jarzma. „My, Albańczycy, zawsze będziemy Mu wdzięczni, również za Jego rolę we wspieraniu naszej świętej i narodowej ikony Matki Teresy w tę 110. rocznicę Jej urodzin” - powiedział Meta.

Uroczystość była transmitowana przez wybrane RTV, uzyskała także oprawę w polskich mediach (https://www.radiomaryja.pl/informacje/albania-na-uniwersytecie-katolickim-w-tiranie-odslonieto-pomnik-sw-jana-pawla-ii/ ).

Poniżej linki poświęcone ceremonii:

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}