W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dwa komiksy Ambasady RP na temat Generała M. Słowikowskiego

30.01.2020

Projekt Ambasady zrealizowany we współpracy z Festiwalem FIBDA

konferencja prasowa

Ambasada RP w Algierze, we współpracy z Dalilą Nadjem, dyrektorką Międzynarodowego Festiwalu Komiksów w Algierze FIBDA, zorganizowała konferencję prasową poświęconą bilateralnemu projektowi MSZ, którego efektem była edycja dwóch komiksów historycznych nt. działalności polskiego oficera wywiadu, generała Mieczysława Słowikowskiego - „Rygora”, w czasie II Wojny Światowej w Algierii i jego wielkiego wkładu do powodzenia alianckiej operacji desantowej „Torch” w Północnej Afryce w 1942 r.

W prestiżowej sali konferencyjnej Frantz Fanon, w centrum Algieru, zgromadziło się ok. 50 dziennikarzy związanych z głównymi algierskimi mediami francusko- i arabskojęzycznymi (prasą, radiem, telewizją, itp.). Obecni byli też algierscy młodzi laureaci konkursu na najlepszą adaptację komiksową działalności „Rygora”, co stanowiło główny punkt projektu oraz profesorowie algierskiej ASP, jako opiekunowie artystyczni konkursu i członkowie jury. Ambasador RP, dyrektor Dalila Nadjem oraz I radca ds. promocji M. Sęk-Spirydowicz omówili ideę i cele projektu oraz jego efekty w postaci m.in. dwóch – polskiego i algierskiego - wydawnictw komiksowych. Komiksy te zostały wydane z inicjatywy Ambasady pod koniec ub. roku w nawiązaniu do obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny, w celu przypomnienia i spopularyzowania postaci polskiego „super bohatera”,  który  wykonywał w rzeczywistości misje prawie „niemożliwe”, za co jako jedyny polski oficer został odznaczony przez prezydenta Roosevelta wysokim odznaczeniem amerykańskim  „Legion of Merit”. Ukazanie tej samej postaci historycznej z dwóch różnych perspektyw, przez twórców algierskich i polskich, miało pozwolić na porównanie i zidentyfikowanie różnic postrzegania tych samych faktów historycznych, a tym samym animację dwustronnej dyskusji i współpracy w celu stworzenia wzajemnie uzupełniającej się wizji historycznej młodych grafików z Polski i z Algierii.

 

{"register":{"columns":[]}}