Algieria
Kluczowy partner Polski w regionie
Partnerstwo Polski z Algierią ma długą historię. Polacy pojawili się w Algierii już w latach 30. XIX w. i od tamtej pory wielu z nich odcisnęło duże piętno na algierskiej historii. Ta, pełna krwawych walk o niepodległość, wykazuje wiele podobieństw do naszej. Polska ustanowiła stosunki dyplomatyczne z Algierią w 1962 r. W okresie PRL czynnikiem intensyfikującym wzajemne relacje była przynależność Polski do bloku komunistycznego, któremu bliska była również Algieria. Pomimo tego kontekstu Polacy wnieśli znaczący wkład w rozwój niepodległej Algierii: wiele tysięcy polskich specjalistów, inżynierów, architektów czy naukowców przybyło do tego kraju, pomagając budować jego instytucje i gospodarkę. Jedną z symbolicznych postaci z tego okresu jest polski trener Stefan Żywotko, który w latach 1977-1991 prowadził drużynę piłkarską JS Kabylie, osiągając z nią największe sukcesy w skali algierskiej i afrykańskiej. Centrum Algieru do dziś zdobią dzieła polskiego artysty Mariana Koniecznego: monument Męczenników oraz pomnik bohatera narodowego Algierczyków Emira Abdelkadera. W czasie PRL wielu algierskich studentów pobierało również nauki na polskich uczelniach. Zawarto także szereg umów dwustronnych o współpracy w różnych dziedzinach.
Relacje pomiędzy naszymi krajami nieco osłabły w latach 90., gdy Algieria przeżywała trudny okres walki z terroryzmem, a Polska koncentrowała się na transformacji ustrojowo-gospodarczej. Kontakty były jednak kontynuowane: w 1995 r. polski wiceminister spraw zagranicznych złożył wizytę w Algierii, gdzie odbył konsultacje polityczne. W kolejnym roku wizytę w Polsce złożył szef algierskiego MSZ, podpisując przy tej okazji umowę o współpracy resortów dyplomacji obu państw. W 2000 r. wizytę w Algierii złożył szef polskiego MSZ Bronisław Geremek. W tym samym roku miało miejsce spotkanie prezydentów Kwaśniewskiego i Boutefliki podczas Milenijnego Szczytu ONZ w Nowym Jorku. W 2008 r. przebywał w Algierii z wizytą oficjalną Marszałek Senatu RP B. Borusewicz, a w roku 2015 wicepremier i minister gospodarki J. Piechociński. W listopadzie 2017 r. Algier odwiedził minister spraw zagranicznych RP W. Waszczykowski. Ważnym wydarzeniem tej wizyty było podpisanie polsko‑algierskiej umowy ws. ustanowienia Wspólnej Komisji Międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej, handlowej, naukowej i technicznej.
Ze względu na swój ogromny potencjał – terytorialny, ludnościowy, ekonomiczny, militarny – Algieria jest kluczowym krajem regionu i ważnym partnerem dla Polski. Doceniamy jej rolę w stabilizacji północy kontynentu afrykańskiego i regionu Sahelu, jak również jej odpowiedzialną politykę w kwestii ograniczania migracji. Polska chętnie dzieli się również z Algierią swoimi doświadczeniami w procesie systemowej transformacji. Po zakończeniu pandemii COVID-19, możemy zaobserwować bardzo pozytywny trend intensyfikacji naszych kontaktów. Ich wyrazem była 5. sesja polsko-algierskich konsultacji politycznych, do której doszło w październiku 2021 r. w Warszawie na szczeblu wiceministra spraw zagranicznych RP i sekretarza generalnego algierskiego MSZ. Potwierdzono w ich trakcie doskonały stan relacji politycznych. Oba kraje w pełni zgadzają się co do centralnego znaczenia prawa międzynarodowego, na którym powinny być oparte rozwiązania kryzysów politycznych w Libii, Saharze Zachodniej czy Palestynie.
Zadeklarowano także wolę zdecydowanego zdynamizowania relacji ekonomicznych. Te mają ogromny potencjał, wynikający z potrzeb modernizacyjnych algierskiej gospodarki w obszarach rolnictwa, energetyki, cyfryzacji, zielonych technologii, i wielu innych. Algieria jest dla Polski największym rynkiem eksportowym w całej Afryce: w 2022 r. dwustronne obroty handlowe osiągnęły wartość 600 mln USD. Relacje gospodarcze to priorytet w działaniach naszej ambasady: w ostatnich latach zwiększa się liczba misji Krajowej Izby Gospodarczej w Algierii, rośnie także liczba wspólnych projektów, zwłaszcza w obszarze rolnictwa.
Wizyta w Algierii polskiej delegacji z wiceministrami spraw zagranicznych i rolnictwa na czele w marcu 2023 r. potwierdziła doskonały stan relacji politycznych i rosnące ambicje w budowie partnerstwa gospodarczego. Delegacji politycznej towarzyszyła grupa przedstawicieli polskich firm z różnych branż, w tym PKN Orlen. Przedstawiciele koncernu odbyli liczne spotkania z aktorami miejscowego rynku energetycznego, prezentując swoją bogatą ofertę. Obecnie trwają prace nad utworzeniem dwustronnej grupy roboczej w dziedzinie energetyki, która pozwoli na bardziej usystematyzowaną współpracę.
Wśród innych priorytetów naszej ambasady należy wymienić także prace nad umową o współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego, która ma zdynamizować już dziś szybko się rozwijającą współpracę akademicką, jak również rozwój relacji kulturalnych, bazujących na licznych wspólnych doświadczeniach obu narodów. Działania w obu tych aspektach mają na celu zaangażowanie ogromnego potencjału młodzieży algierskiej do budowy naszych dwustronnych relacji.