Narodowy Spis Powszechny 2021
12.04.2021
Dnia 1 kwietnia rozpoczęło się największe i najważniejsze badanie polskiego społeczeństwa, czyli Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Potrwa on do 30 września br.
Celem spisu jest poznanie sytuacji demograficznej i mieszkaniowej na poziomie kraju, województw, powiatów i gmin. Dzięki tym danym będzie można analizować zmiany, jakie zaszły w procesach demograficzno-społecznych i ekonomicznych od czasu ostatniego spisu powszechnego (2011 r.), a także tworzyć prognozy dotyczące rozwoju Polski w najbliższych latach.
Kto ma obowiązek udziału w spisie?
Do udziału w spisie zobowiązana jest każda osoba mieszkająca w Polsce, niezależnie od posiadanego obywatelstwa czy wieku. W imieniu dzieci spisu dokonują rodzice lub opiekunowie prawni. Obowiązkowi udziału w spisie podlegają także osoby na stałe mieszkające w Polsce, lecz przebywające tymczasowo za granicą.
Jak wziąć udział w spisie?
Podstawową i obowiązkową metodą udziału w spisie jest samospis internetowy. Pozwala on na wzięcie udziału w spisie w dogodnym terminie.
Aplikacja spisowa NSP 2021 dostępna jest na stronie SPIS.GOV.PL. Do elektronicznego formularza zalogujemy się korzystając z Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej lub podając numer PESEL wraz z nazwiskiem rodowym matki. Dla cudzoziemców bez numeru PESEL przewidziano odrębny tryb logowania z wykorzystaniem poczty e-mail.
Osoby, które nie mają komputera lub Internetu, powinny zgłosić się do Urzędu Gminy / Miasta. Na spisującą się osobę będzie czekać specjalnie przygotowane stanowisko komputerowe z dostępem do sieci internetowej.
Z osobami, które nie wezmą udziału w spisie, skontaktuje się rachmistrz, któremu nie wolno odmówić udzielenia informacji.
Gdzie można uzyskać szczegółowe informacje?
Informacje nt. spisu dostępne są na stronie internetowej SPIS.GOV.PL
Szczegółowe infowmacje uzyskać można także korzystając z infolinii dostępnej pod nr +48 22 279 99 99.