W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Angola

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Republiką Angoli zostały nawiązane 21 listopada 1975 roku.

Współpraca polityczna

Rys historyczny

Polska uznała niepodległość Angoli w dniu jej ogłoszenia, tj. 11 listopada 1975 r. Stosunki dyplomatyczne na szczeblu ambasad nawiązano  21 listopada 1975 r. Ambasada RP w Luandzie działa od kwietnia 1976 r. Ambasada Angoli w Warszawie funkcjonuje od 1990 r., z przerwą w latach 1994 – 1997.

W latach 1970. i 80. miały miejsce intensywne kontakty polityczne i gospodarcze, w tym wymiana wizyt najwyższego szczebla. W 1977 r. wizytę w Polsce złożył prez. A. Neto, a w 1984 r. prez. J.E. dos Santos. Przewodniczący Rady Państwa H. Jabłoński złożył wizytę w Angoli w 1978 r. PRL udzielała rządowi MPLA znacznej pomocy w dostawach uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

Współpraca polityczna w okresie III RP

W ostatnich latach wizyty w Polsce złożyli: prezydent Jose Eduardo dos Santos (2003) i wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego João Lourenço (2011). W 2012 wizytę w Polsce odbył wiceminister spraw zagranicznych Angoli, Manuel Augusto (kwiecień 2012) a w 2015 r. minister spraw zagranicznych Angoli G. Chicoti.

Wizyty w Angoli złożyli: minister SZ W. Cimoszewicz (2004) i podsekretarz stanu w MSZ P. Wojciechowski, wraz z delegacją firm ZA Puławy i PGNiG (2009). W 2013 r. oficjlaną wizytę w Angoli złożyła wiceminister spraw zagranicznych, B. Stelmach, w 2018 r. wiceminister spraw zagranicznych M. Magierowski, w 2019 r. wiceminister spraw zagranicznych M. Lang (wraz z delegacją PKN ORLEN), a w 2023 r. wiceminister  spraw zagranicznych P. Jabłoński.

Współpraca polityczna pomiędzy III RP a Republiką Angoli skupia się na współpracy na forum międzynarodowym (ONZ, UA). 

Okresowo zarówno w Angoli jak i w Polsce organizowane są spotkania bilateralne o charakterze gospodarczo-politycznym.

Polonia w Angoli liczy ok. 30 osób, w tym kilkunastu misjonarzy (księży i sióstr zakonnych).

Współpraca ekonomiczna

W poprzednich latach Angola eksportowała do Polski przede wszystkim granit, zaś importowała zboże, mięso i produkty pochodne, ciężarówki oraz części zamienne do nich, a także elementy instalacji budowlanych i hydraulicznych. W 2022 r. Polska eksportowała do Angoli produkty i usługi o łącznej wartości 2,41 mln USD, zaś importowała usługi i produkty o wartości 127 mln USD.

Polskie produkty cieszą się bardzo dobrą opinią w Angoli. Zainteresowanie tutejszych przedsiębiorców budzą m.in. polskie maszyny dla przemysłu meblarskiego, automaty przemysłowe, urządzenia pomiarowe, sprzęt budowlany, a także sprzęt rolniczy.  

W poprzednich latach polskie firmy były zaangażowane w realizację m.in. III fazy budowy Akademii Rybołówstwa w Namibe (w marcu 2017 r. została podpisana umowa). Oprócz tego w 2006 r. oraz 2010 r. zawarte były umowy polsko-angolskie międzyrządowe o udzieleniu przez Polskę kredytu w ramach pomocy wiązanej. Środki te posłużyły do sfinansowania opracowania koncepcji i rozpoczęcia budowy Akademii Rybołówstwa w Namibe na południu Angoli.

Przydatne kontakty i adresy

Narodowy Bank Angoli
Av. 4 de Fevereiro, 151, Luanda
www.bna.ao
 
Oficjalny portal internetowy Rządu Republiki Angoli, na którym znajdują się informacje odnośnie do poszczególnych ministerstw


Izba Przemysłowo-Handlowa
Câmara de Comércio e Indústria
Largo Kinaxixi n.º 14, Luanda
+244 222 445213
www.cciangola.com
 
Stowarzyszenie Przemysłowców Angoli
Associação Industrial de Angola
Rua Manuel Fernando Caldeira nº 6 Luanda - Angola
+244 222 333 423
geral@aiangola.com
http://www.aiangola.com/
 
Prasa ekonomiczna
Expansão
Av. Lenine 72 (edifício Domo Business Center), 3 Andar, Luanda 
+244 938 945 970
redaccao@expansao.com
www.expansao.co.ao

Jornal de Angola
Edições Novembro e.p.
Rua Rainha Ginga 18/24, Luanda
+244 222 333 343
www.jornaldeangola.sapo.ao

Współpraca naukowa

Co roku grupa około 20 studentów z Republiki Angoli otrzymuje polskie stypendia naukowe, dzięki którym mogą studiować w Polsce (program stypendialny im. I. Łukasiewicza). Są to studia na kierunkach ścisłych (inżynieryjno-technicznych lub rolniczych).
Dotychczas uczelnie polskie ukończyło ok. 500 Angolczyków. Wielu z nich zajmuje liczące się stanowiska w Angoli.
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej

Uznawalność kształcenia

Polskie uczelnie/szkoły uznają dyplomy uzyskane w szkołach Republiki Angoli po dokonaniu nostryfikacji/uznania. Następuje to w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez kuratora oświaty właściwego dla siedziby polskiej szkoły lub uczelni. 
Więcej informacji oraz lista kuratoriów oświaty znajduje się na stronie www Ministerstwa Edukacji Narodowej